Profil mesajları Son aktivite Gönderiler Hakkında

 • Siz Komutan Shepard'sınız, bir savaş kahramanısınız, hayatta kalan tek kişisiniz ya da işin nasıl yapılacağını bilen acımasız ve kötü şöhretli bir acımasızsınız. Arka planınızı seçeceksiniz. Shepard, Eden Prime'ın uzak insan kolonisinde ortaya çıkarılan, topraktan çıkarılmış bir Prothean işaretini kurtarma görevine çağrılır. Bu görevin o kadar da basit olmadığı ortaya çıktı. Koloni, Tanrıları olarak gördükleri şeyle ittifak kuran ve koloninin kontrolünü ele geçiren sentetik bir ırk olan Geth'i çoktan kendine çekmiştir. Hayaletler adlı seçkin bir barışı koruma ekibinin üyesi olan baş düşman Saren, Geth'in yanında yer alarak haydut oldu. Sovereign'ın, galaksideki tüm yaşamı her 50.000 yılda bir geri dönüştüren esrarengiz bir medeniyet olan Reaper'ların geri dönüşünün sinyalini vermesini sağlayacak Kanalı bulup etkinleştirmeyi planlıyor. Shepard onu durdurmak için Saren'in peşindedir. Görevini gerçekleştirmek için, her biri kendi alanında uzman ve görev için gerekli olan, çeşitli ve yetenekli bireylerden oluşan bir ekip kurmalı, istihbarat toplamak, ittifaklar kurmak veya savaşa gitmek için gezegenleri araştırmalıdır. Yine de Saren her zaman ondan bir adım öndeymiş gibi görünüyor. Başarılı olmayı başarabilecek mi ve seçimleri galaksinin geleceğini nasıl etkileyecek?

  Oyunun nasıl gelişeceğine oyuncu karar verir. Seçimlerinizin önemli olduğunu düşündüğünüz bir oyun varsa o da budur. Bu sadece küçük veya ikincil hedefler değil, aslında oyunun birçok önemli sonucu hakkında söz sahibi oluyorsunuz. Bir gezegenin veya koloninin geleceğini tahmin bile edemeyeceğiniz şekillerde keşfedecek ve şekillendirecek kararlar alacaksınız (tavşan deliğinin ne kadar derine indiğini öğrenmek için 3 oyunu ve tüm DLC'leri oynayın; oyunları ME2'ye aktarın). ve ME3). Bioware, konuşmalara yönelik sinematik tasarımı sayesinde tüm oyuncuların NPC'lerle olan etkileşimlerini çok gerçekçi hale getirdi. Karakter gelişimi alışılmışın dışında ve rakipsiz (devam filmi Mass Effect 2 hariç). Yeni takım üyeleriyle tanışmayı ve her yerdeki NPC'lerle konuşmayı seveceksiniz. Türe, ırka, cinsiyete, kişiliğe bağlı olarak herkes kendini farklı hisseder, aslında her biri benzersizdir. Bu seviyedeki gerçekçilik, kısmen tüm karakterlerin mükemmel seslendirmesine ve dudak senkronizasyonuna ve olay örgüsünün evrende geçtiği her konum için titizlikle hazırlanmış engin bilgiye atfediliyor.
  Bilgi ve hikaye için 5+++/5 (bir video oyununda ŞİMDİYE KADARKİ en iyisi)

  Bu evrendeki çok büyük miktardaki yeni bilgiler hakkında daha fazla bilgi edinmek için, oyunda ilerledikçe yeni girişlerle otomatik olarak güncellenen Codex menüsünü ziyaret edebilirsiniz. Kendimi Kodeks'teki her şeyi okurken ve dinlerken buldum çünkü bu muhteşem dünya hakkında öğrenebildiğim kadar çok şey öğrenmek istiyordum. Bir daha asla bir oyunun içinde okumak istediğimi hissetmedim (kitaplarla ve Skyrim veya Oblivion'daki bilgilerle hiçbir zaman ilgilenmedim, ancak bunun nedeni kısmen bilimkurguyu fanteziye tercih etmemdir). Her şey o kadar gerçek görünüyor ki gelecekte gerçek hayatta da yaşanması muhtemel. Aslında bunların hepsi gerçek hayattan alınmıştır ve bunu kendi bilginizi genişletmek için kullanabilirsiniz. Bu oyun bilim ve teknolojiye ilgi duymamı sağladı ve şu anda bilgisayar bilimleri alanında lisans derecem var. Bu oyunda seçimleriniz son derece önemlidir.
  Karakterler, yön ve etki için 5/5

  Neredeyse mükemmel olan senaryonun olumsuz bir yönü olarak gördüğüm şey, bazen aşırı dramatik hissettirmesi, sanki sizi pek olası olmayan senaryolarla bir sonraki bölüme götürüyormuş gibi. Örneğin ((SONRAKİ PARAGRAFTA SPOILER)) Saren'i, Eden Prime saldırısı başlamadan önce sandıkların arkasında uyuyan tembel bir asker yüzünden öğreniyorsunuz. Böylelikle, herkes yok edildiğinde Geth'ten (Sovereign ile birlikte süper ileri teknolojiye sahip olan ve bu nedenle büyük olasılıkla kolonideki herkesin kimliğini tespit edebilecek olan) saklanmayı başardı VE kendisi, en iyi noktada durdu. Saren'in Nihlus'u öldürdüğü zamanı dinle. Eğer o asker orada olmasaydı Shepard'ın Saren hakkında bir şeyler öğrenmesinin imkânı yoktu. Onun bu basit eylemi, Shepard'ın da dahil olduğu Mass Effect hikayesinin tamamını yarattı. Geliştiricilerin Saren'in izini sürmek için daha inandırıcı bir neden bulabileceğine eminim ama yine de burada kusurları araştırıyorum. Hız da en iyisi değil, ama bu mutlaka kötü de değil, çünkü size ana görev görevleri arasında galaksiyi keşfetmeniz için bol miktarda özgürlük veriliyor (pek çok şey birincil arayışın sürekliliğine baskı yapıyor olsa bile, bu da sürükleyiciliği bozuyor) biraz; ama yine de).
  Konu için 4,5/5
  Grafikler muhteşem. Ara sıra çok az grafik hatası fark ettim. Ara sahneler harika (biraz 2018 tarihli). PC'nin sistem gereksinimleri, özellikle modern bir PC için o kadar da yüksek değil. Skor olağanüstü. Ana tema, (efsanevi John Williams tarafından bestelenen) Star Wars'unkine rakip oluyor ve bu çok şey söylüyor. Şahsen müziğini ayrı olarak aldım ve canım istediğinde dinliyorum. Çok rahatlatıcıdır ve her duyduğunuzda sizi uzaya taşır. Fark ettiğim başka önemli teknik sorun yok. Eğer ileri düzey bir bilgisayar kullanıcısıysanız modlar bile artık mümkün (eğer öyleyse "Mass Effect Explorer" programına bakın).
  5/5 grafik ve teknik başarı,
  Ses ve Film Müziği için 5+/5

  Dövüş sistemi de oldukça iyi. Bioware, KOTOR'da kullandıkları eski sistemi genişleterek öncelikle RPG odaklı bir hale getirdi ve onu bir aksiyon oyunu gibi daha akıcı ve hızlı tempolu olacak şekilde değiştirdi. Savaş sırasında oyunu duraklatabildiğiniz ve takım üyelerinize kime ateş edeceklerini, nereye gideceklerini/korunacaklarını, hangi yetenekleri kullanacaklarını söyleyebildiğiniz için, savaş daha hızlı ama taktikseldir. Her şey mikro düzeyde yönetilebilir veya bu durum dikkatinizi eylemden uzaklaştırıyorsa yapay zekanın bu kararları otomatik olarak vermesine izin verme seçeneğiniz vardır. Her iki durumda da hayal kırıklığına uğramayacaksınız çünkü AI iyi. Maksimum zorlukta oynamadığım veya çok zor bir ya da patron dövüşünde olmadığım sürece, nadiren her şeyi mikro yönetme ihtiyacını hissettim. Genel olarak savaş sistemi pek iyi değil ve sistemde yapılacak çeşitli değişikliklerle kesinlikle geliştirilebilir. Örneğin keskin nişancı tüfekleri, oyuncunun Parkinson hastası olduğu gibi kullanılıyor. Kadro yönetimi daha basit olsaydı veya yapay zeka biraz daha iyi olsaydı güzel olurdu. Bu olumsuzlukların çoğu devam filminde düzeltildi.
  Oyunda 4/5.

  İkincil hedefler size yeni gezegenleri ve yıldız sistemlerini keşfetme fırsatı verir. Bazıları aslında oldukça iyi, ancak ne yazık ki çoğu tekrarlanıyor ve oraya git, onu öldür veya bu tür görevleri getir. İstediğim kadar çeşitli değiller. Yine de hepsini tamamlamak isteyeceksiniz. Yan görevlerdeki bu dezavantaj hemen hemen tek önemli sorundur (bu da çok şükür Mass Effect 2'de düzeltilmiştir).
  Uzunluk için 3,5/5.

  Mass Effect'i 2008 yılında piyasaya çıktığında PC'de oynamıştım. Destansı fragmanı gördükten sonra bunun bir Star Wars ürünü olduğunu düşündüğümü hatırlıyorum. Şimdiye kadarki en sevdiğim bilim kurgu evreni, Star Wars'tan bile daha iyi, evet, objektif olarak konuşursak daha da iyi. Aslında buna kıyasla Star Wars evreninin çocukça anlatıldığını söyleyecek kadar ileri gideceğim. Star Wars bilgisi bilimden çok fantezi içerir, yani. bilimsel açıklamalara, teknolojiye daha az, fanteziye ise daha çok vurgu yapılıyor. Mass Effect evreni ve hikayesi oldukça olgun, kendi evrenimizin bir uzantısıdır (aslında -çok olası- bir gelecekte ~170 yıl geçmektedir). Bioware sadece bir oyun değil, bir deneyim yarattı. İstedikleri evreni ve onu yöneten yasaları yarattıktan sonra, Shepard'ın gözünden gelişen hikayeyi tasarladılar.
  Zevk/eğlence ve izlenimler için 5/5

  Son olarak oyunu yeni karakter sınıflarıyla tekrar oynamanın değerini bulabilirsiniz. Aralarından seçim yapabileceğiniz 6 tane var ve her birinin 2 benzersiz uzmanlığı var. Her oyuncu sınıfı, benzersiz yetenekler, yetenekler ve kişiliklerle büyük ölçüde farklı oynuyor. Savaş ve ilerleme doğrusaldır, ancak yeni bir oyunda tamamen farklı olabilecek seçimler nedeniyle birçok farklı senaryoyu keşfetmek için tekrar oynayabilirsiniz.
  Tekrar oynanabilirlik için 4,5/5

  Mass Effect serisi tüm zamanların en iyi 3 video oyunu arasında yer alıyor ve benim tüm zamanların 1 numaralı kurgusal evrenim.
 • Yükleniyor…
 • Yükleniyor…
 • Yükleniyor…

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.
 • Konular: 2,576
 • Mesajlar: 4,519
 • Kullanıcılar: 10,076
 • Son Üye: bobon22
AnaSayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst