Silkroad Server açacaklara tavsiyeler

KraL

GameOWNER
Administrator
Katılım
11 Kas 2017
Mesajlar
954
Tepki
102
Konum
Ara BuL
****************************************************** Silkroad Server açacaklara tavsiyeler*********************************************

Vsro Destek.
Merhabalar, bu yazıyı ilk kez server açacaklara ve daha önce server açıp başarısız olanlara öneri ve tavsiye niteliğinde yayınlıyorum.
Server açmadan önce unutmamalıyız, açılan hiç bir private server yasal değildir. İleride başınıza gelebilecek her türlü olumsuz senaryoyu göz önünde bulundurup bu şekilde bu işe girişmek en doğrusu olacaktır.

1. Oyun dosyaları analizi ve stabilitelik
Ciddi bir proje düşünüyorsanız mümkünse filesin her yeri elinizden geçmiş olsun. Sistemleri, prosedürleri, görevleri vesaire. Bu işler çok zamanınızı alacaktır ama şunu unutmamalısınız sorunsuz bir oyun yapmak mümkün değildir ve bir oyun açıldıktan sonra ne kadar az hata ile karşılaşırsanız oyuncularınıza yaşatacağınız deneyim o kadar iyi ve uzun soluklu olur, bu yüzden bir server açmadan önce tüm dosyaları elden geçirin, tarama yaparken gördüğünüz eksiklikleri ve hataları düzeltme şansına sahip olursunuz. Birde yakın çevreniz ile oyunu detaylıca test yaparak onlardan oyun içi ile ilgili fikirler alabilirsiniz.
Bu biraz cambazlık olacak ama popüler serverleri analiz ederek kendi serverinize yön verebilirsiniz. Piyasanın ihtiyaçlarını karşılamak öncelikli olmalı.

2. Güvenlik ve ciddiyet
2022 senesine geldik dosyaların paylaşımının yapılması üzerinden 10 yıl gibi bir süre geçti ve halen güvenlik açıklarını kapatamayan ve bunlara dikkat etmeyen tonlarca server var.
Öncelikle bu iş hakkında bir fikriniz yoksa lütfen güvenilir bir firmadan yada kişiden yardım alın, İlk önceliğiniz kullanacağınız sunucuyu belirlemek ve sunucu kurulumuna hakim olmanız olmalı. Google’de biraz araştırma yaparak bu konu hakkında bir sürü video ve içerik bulabilirsiniz, o yüzden buraları fazla uzatmayacağım. İkinci önceliğiniz ise Guard tercihiniz olmalı, internette paylaşılan yada ücretsiz olarak sizlere sunulan hiç bir Guardı kullanmanızı tavsiye etmem. Ücretli olarak ve profesyonel şekilde hizmet veren firmaları tercih etmenizi tavsiye ederim. (K-Guard Edge,Maxiguard,F8Filter)

3. Web sitesi ve panel
Ciddi ve uzun soluklu bir projede web sitesi kesinlikle profesyonel gözükmeli, eğer maddi imkanınız varsa ücretli bir şekilde kaliteli bir web panel hazırlatabilirsiniz, bunun yanı sıra hazır olan yaklaşık 15 tasarımdan birisini satın alabilirsiniz, web panelinizi hazır satın alsanız da en azından haberler kısmını doldurup farklılık yaratın. Açılan 10 serverden 9 u Paneli kurup sadece üyelik alımları ve market işlemleri için açık bırakıyor, siz farkınızı ortaya koyun, oyununuzun tanıtımını ekleyin, duyurularınızı yapın. Guard tavsiyesinde olduğu gibi bu alanda da ücretsiz olarak paylaşılan ve internette dolaşan dosyaları kullanmamanız gerektiğini söylememe gerek yoktur.

4. Rakip oyunlar ve alışkanlıklar
Oyuncu kitlesi bir şeye alıştığı zaman ondan vazgeçirmek zaman zaman sizleri zorlayabilir, bu yüzden piyasayı sürekli takip edin. Alışılmış bir kervan sistemini oyununuza uygulayın. Yada oyuncuların alışmış olduğu bazı sistemler ve özellikler var örneğin ücretli Guardlar ile gelen oyun içi entegre Rank sistemleri bu sistemleri sizde aktif olarak kullanın. Kısacası piyasası takip edin ve insanlar neye alıştıysa ne istiyorsa sizde onu yapın.

5. Phbot Engeli ve limitler
Phbot harika bir program olsa da, adil olmadığı çok açık. Düşünsenize kendi kendine hiç durmadan kervan çeken oyunun gold dengesini alt üst eden bir program. Oyunlarınızda kesinlikle Phbotu engelleyin. Aksi görüşte olan insanlar olabilir onlara da saygı duyuyorum ama PHBOT’un engelli olmadığı bir oyun da Gold piyasasının kısa sürede yok olmaması işten bile değil.
Sadece Phbot engellemek bazı durumlarda yeterli olmayabiliyor, biliyorsunuz Silkroad Online 2000’li yılların oyunu ve bu oyun piyasaya çıkalı 15 yıldan fazla oldu, bu oyunun ilk çıktığı yıllarda bilgisayarlarımız ile bir karakter açmak bile ekran kartı ve işlemcimize zulüm oluyordu 2021 senesine baktığımız da ortalama bir bilgisayar minimum 10 karakter açabilecek güçte ! Buna dur demek için PC limit ve IP limit seçeneklerini mantıklı bir şekilde değerlendirip oyununuza bazı limitler koyun.

6. Destek ve iletişim
Oyuncularla iletişim kurarken konuşma tarzınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Size küfür yazan, tehdit eden, birisine aynı üslupla yanıt vermeyiniz. Halk arasında kabaca “Sokak ağzı”, “ergen” diye tabir edilen üslubu kullanmamak gerek. Oyuncuların yazdıkları pek önemsenmez ama yönetici konumunda ki kişilerin eylemleri daha çok dikkat çeker.
Oyunu açtıktan sonra oyuncularınızla ilgilenirseniz sizin piyasada ki prestijinizin artmasına sebep olacak ve ileri de başka projelere de giriştiğinizde geçmişte size duydukları güvenden dolayı serverlerinize katılım sağlayacak. Şunu unutmamakta fayda var bir GameMaster her zaman herkesle eşit mesafede ve seviyeli olmalıdır. Kimseye haddinden fazla yüz verip üstünüze çıkmasına izin vermeyin.

7. Takım
Güvenebileceğiniz takım arkadaşlarınıza ihtiyacınız olacak. Çok kalabalık bir proje düşünüyorsanız; oyun içi, forum, sosyal medya sayfaları vesaire yerlerle ilgilenecek kişilere ihtiyacınız olacak. Seçeceğiniz kişileri alanında uzman olduğu yerlere görevlendirebilirsiniz. Bunu kesinlikle unutmayın ekibe alacağınız kişilere direk tam yetki vermeyin yoksa çok üzülebilirsiniz.

Birde oyun içi oyuncu ve yöneticilerin log kayıtlarını tutmayı unutmayın. Şikayet ticketleri geldiğinde ana referansınız oyun içi log kayıtları olmalı. İnsanların süslü cümlelerine inanıp karar vermek objektifliğinizi bozacaktır.

Unutmayın takım ne kadar alanında uzmansa projenin başarıya ulaşması ve sürdürebilmesi oranı da artacaktır.

8. Reklam ve Bütçe

Tüm bunları yapıp oyunu tamamladığınızı düşünüyorsanız sağlam bir bütçe ayırmanız gerekli. 2021 Senesine baktığımız da reklam ve diğer giderler için ortalama bir bütçe söylemek zor.

Reklam yapılacak her platform için tanıtım materyallerini özenle ayrı ayrı hazırlamalısınız ya da ücretli bir şekilde bir grafikere hazırlattırmalısınız. Bunları önceden düşünüp planlarsanız sizin için daha kolay olacaktır.

9. Tecrübe
Oyun sırasında hatalarla karşılamak mümkün olabilecektir. Oyun dosyalarına ve sistemlerine ne kadar hakimseniz karşınıza gelecek sorunları gidermekte o kadar kolay olacaktır. Eğer bu işlere yeni başlama niyetiniz varsa ve tecrübeniz yoksa sitemizde ki rehber konularına bakabilirsiniz.
 
AnaSayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst