Maelstrom Film Özeti

ßy-€F€

"Scientia potentia est."
Administrator
Katılım
13 Kas 2017
Mesajlar
137
Tepki
23
Konum
𝕸𝖆𝖗𝖘
1711617778804.jpeg

Maelstrom Film Özeti​

Bir balıkçı tarafından canlı canlı içi boşaltılırken, ölmekte olan bir balık, 1999 sonbaharında Quebec’te gerçekleşen bir hikayeyi paylaşmayı seçer. Üç giyim butiğinin başında olan 25 yaşındaki iş kadını Bibiane Champagne, bir kürtaj geçirir. Başarısı ve ünlü bir kişi olan Flo Fabert’in kızı olması hakkında bir gazeteci tarafından röportaj yapılır. Bibiane işlerin iyi olduğunu iddia eder, ancak ortağı ve kardeşi Philippe onu birçok başarısızlıkla suçlar. Arkadaşı Claire tarafından desteklenir, ancak uyuşturucu ve alkolle mücadele eder.

Bir gece, arabayla giderken, Bibiane kazara 53 yaşındaki Norveçli Kanadalı bir balıkçı olan Annstein Karson’a çarpar ve olay yerinden kaçar. Yaralanan Annstein, dairesine tökezleyerek geri döner, burada mutfak masasında ölür. Bir restoranda, Claire ve Bibiane ahtapot sipariş ederler ancak bayat olduğunu keşfederler. Restoran, ahtapotun kötü kalitesini araştırır ve normalde ahtapot avcısı olan Annstein’ın kayıp olduğunu fark eder, polis onu ölü bulur. Bibiane, ölümünü bir gazetede okur ve kendini teslim etmeyi düşünür; bir metroda bir yabancıya güvenir ve kendini teslim etmesi gerekip gerekmediğini ona danışır, ancak yabancı bunun kurbanı geri getirmeyeceğini söyler. Sonunda delilleri ortadan kaldırmaya karar verir, arabasını bir nehire sürer. Hayatta kalır ve hayatta kalmasını, hayatını geri kazanmayı hak ettiği bir işaret olarak yorumlar.

Balıkçının oğlu Evian, yakın zamanda Manicouagan Nehri’ni inceleyen bir dalgıç, Annstein’ın yakıldığını öğrenir. Bu, denizde gömülme planlarına aykırıydı. Bibiane ile tesadüfen karşılaşır ve o, geç babasının komşusu gibi davranır, Evian’a Annstein’ın eşyalarını düzenlemesine yardımcı olur. Evian ona aşık olur ve onu planlanan bir uçuştan alıp dairede seks yapmak için götürür. Daha sonra uçağın Baie-Comeau’da düştüğünü ve hiç kurtulan olmadığını öğrenir ve Bibiane ona babasını öldürdüğünü söyler. Babasının katiline aşık olması konusunda çelişkiye düşen Evian’a, bir bardaki bir yabancı (metroda aynı adam) onunla evlenmesini ve kimseye söylememesini söyler.

Bibiane, külleri atmak için Evian’ı Lofoten’e götürür. Sonunda, balık anlatıcı hikayesini, hayatın anlamını açığa çıkararak sonlandırmaya karar verir, ancak cümlesi yarıda kalırken öldürülür.
 

KraL

GameOWNER
Administrator
Katılım
11 Kas 2017
Mesajlar
962
Tepki
102
Konum
Ara BuL
"Maelström" büyük bir yönetmenlik yeteneğinin gelişini müjdeliyor. Sadece yönetmenlik yapmakla kalmayıp senaryoyu da yazan Denis Villeneuve, oldukça yüksek bir sinemasal olgunluk sergiliyor. Filmin kendisi derin bir sona yol açmıyor, aksine katman katman soyuluyor. Çoğu zaman tahmin edilemez ve bazen de komiktir. Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri, genç görüntü yönetmeni André Turpin'in yaptığı şaşırtıcı kamera ve ışık çalışmasıdır. Eğer bu tecrübeli bir kameramanın çektiği bir Hollywood yapımı olsaydı 'Oscar!, Oscar!' diye bağırırdı. ama ne yazık ki.. Maelström, yabancı yapımlara teşvik sağlayan, ancak yerli yetenekleri teşvik etme ve destekleme konusunda çok az şey yapan bir ülkede üretildi.
 
AnaSayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst