serenay sarıkaya

Serenay Sarıkaya, 1 Temmuz 1992'de Ankara'da doğdu. Türk oyuncu ve modeldir. Sarıkaya, Antalya Saime Salih Konca Lisesi'nde okumaya başladı. Ancak İstanbul'a taşındı. Böylece İstanbul Güzel Sanatlar Lisesi'nin tiyatro bölümünden mezun oldu.

On dört yaşındayken "Saskin" (2006) ve "Plajda" (2008) filmlerinde küçük roller üstlendi. İlk başrolünü ise fantastik çocuk dizisi Peri Masalı'da (2008) üstlendi. Kaan Urgancıoğlu'yla birlikte Limon Ağacı (2008) dizisinde ve İngilizce kısa filmi "Hoşcakal"da oynadı.

Çığır açan rolü ise hit komedi suç dizisi Adanalı'daki (2008-10) "Sofia"dır. "Lale Devri", The OC'nin Türkçe versiyonu olan "Medcezir", roman ve fantastik dizi "Şahmaran"dan uyarlanan "Fi" dizilerindeki rolleriyle uluslararası ilgi gördü.

Sinema kariyerine Nejat İşler ile birlikte "Behzat C. Ankara Yanıyor" ve "İkimizin Yerine" adlı franchise film dizilerinde devam etti. Sarıkaya, 2019'dan bu yana Alice Harikalar Diyarında'dan uyarlanan "Alice Müzikali"de sahne alıyor. Eleştirel beğeni topladı ve aralarında iki Altın Kelebek Ödülü'nün de bulunduğu çok sayıda ödül kazandı.

On beş yaşındayken bir güzellik yarışmasına katılmış ve Avrupa Gençlik Güzellik Yarışması'nda jüriden özel ödül almıştır. Daha sonra Miss Turkey 2010 yarışmasında birinci olan Sarıkaya, oyunculuk kariyerinin yanı sıra birçok reklam filminde de rol almış ve birçok markanın yüzü olmuştur. 2014 yılında GQ Türkiye tarafından Yılın Kadını seçildi.

Sarıkaya, 1 Nisan 2010 tarihinde düzenlenen Miss Turkey güzellik yarışmasında başkent Ankara'yı temsilen yarıştı. Yarışmanın birincisi olan ve Gaziantep'i temsil eden Gizem Memiç'in ardından ikinci olarak Miss Universe yarışmasında Türkiye'yi temsil etme hakkını elde etti. Ancak oyunculuk kariyerine devam etmek istediği için bu şansından vazgeçti ve onun yerine Memic geçti.
Doğum günü
11 Eki 1999 (Yaş: 24)
Cinsiyetiniz
Bayan

imza

serenay sarıkaya
AnaSayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst