X Rebirth İnceleme

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
Adventure türünün yeniden doğduğu şu yıllarda, özellikle yaşını almış oyuncuların isteklerinden biri de “uzay simülasyonu” olarak adlandırılan oyun tarzının yeniden doğması. Vakti zamanında Wing Commander, Star Wars: X-Wing, Descent: Freespace, Starlancer ve Freelancer gibi oyunları oynamış olan nesil, bir nevi bu türe şu günlerde aç.


1.jpg





Son dönemde bu açlığı gidermek için bazı oyunlar çıksa da, küçük bir paket cips olmaktan öteye gidemiyorlar. Özellikle bu “cips” oyunların arasında yüksek sistem gereksinimiyle X serisi tanınır olmuştu. X serisi, derinliğine rağmen karışık ve kullanımı zor ara yüzü nedeniyle çok da büyük bir başarı sağlayamadı hiçbir zaman. X: Rebirth ise seriyi geliştiren Alman stüdyosu Egosoft’un bir nevi oyunculardan özür dileme oyunu olacaktı. Oyunun daha kolay ve basit bir ara yüzü olacağı söyleniyordu. Peki bunu başarabildi mi Egosoft?

Uzayın yolları taşlı

Hemen yukarda sorduğumuz soruyu cevaplayalım: Hayır. X: Rebirth, seriyi aynı şekilde devam ettirmekle kalmıyor, bunun anında performans sorunları ve hatalarıyla yuvarlanıp gidiyor. Hatta konu hakkında oyunun forumlarından geliştiricilerin özürleri eksik olmuyor. Oyunun sorunları olduğundan bahsettikten sonra, biraz da X: Rebirth’ün kendisinden bahsedelim.

2.jpg



Rebirth’teki evren, serinin önceki oyunlarından daha iyi görünüyor. Küçük ama daha yoğun bir evren olması nedeniyle daha dolu dolu bir çevreyle karşı karşıya kalıyoruz. Şehir benzeri istasyonlar, reklam panoları, polislerle dolu olan evren, bir nevi daha önce gördüğümüz bilimkurgu filmlerini anımsatıyor. Fakat çoğu istasyon birbirine benzediği için bir yerden sonra tek bir fabrikadan çıkmışa benzeyen şehirlerde bunalıyorsunuz. Rebirth’teki bir yenilik de bu istasyonlara inerek FPS bakış açısına geçerek istasyonda gezebiliyor olmanız. Bu gezme işini istasyon dışında kendi geminizde de yapabiliyorsunuz. Ancak gemide pek gezip görülecek bir şey bulunmuyor. Güzel bir özellik, ancak içi oldukça boş.
 
Home Register Log In
Üst