World of Warplanes (PC) (İnceleme)

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
İlk başta bizlerin karşısına tanklar ile çıkan Wargaming.net gerçekten çok başarılı bir iş çıkarmıştı ve Free 2 Play olan oyunların hakkının nasıl verileceğini bizlere kanıtlamıştı. Daha sonra ise aradan geçen uzun sürenin ardından World of serisinin devam edeceği duyurulmuştu ve diğer iki oyun da açıklanmıştı. Bugünkü yazımızda ise sizlerle birlikte World of Warplanes adlı uçak simülasyonu oyununu inceleyeceğiz. World of Tanks kadar etkili olmasa da yine de güzel bir oyun olduğunu söylemek mükmün.


4.jpgİt dalaşına hazırlanın!
Uçak simülasyonu denince akla ilk olarak Microsoft Flight Simulator gelirdi genelde. Fakat yeni çıkan simülasyonlar işin rengini bayağı bir değiştirdi. Simülasyonun tam anlamını vermeye çalışan Flight Simulator’lar genel olarak keyifli olmasına rağmen içerisinde savaşı barındırmadığı için her zaman eksik kalmıştı. Wargaming ise savaş olayını simülasyon ile birleştirerek bizlere ücretsiz olarak World of Warplanes’i sundu. Genel olarak Arcade bir yapıya sahip olan World of Warplanes için tam anlamıyla bir uçak simülasyonu demek mümkün değil.

Uçak simülasyonunda olması gereken özelliklerin aslında küçük bir kısmını bulunduruyor diyebiliriz. Uçakların yapmış olduğu manevralar, füzelerin ateşlenişi ve mermilerin havada dağılışı gerçeğe yakın bir şekilde tasarlanmış ve oyuna aktarılmış. Fakat oyunu oynarken o kadar rahat hareket ediyorsunuz ki, simülasyon özellikleri arka planda kalıyor ve oyun tamamen it dalaşına dönüşüyor. Uçaklar havada akrobasik hareketlerini sergilerken aynı zamanda birbirlerini devirmeye çalışıyorlar. Tabii isteyenler gemileri ve merkezi konumları da havaya uçurabiliyor.

Haritalarının da geniş olması sebebiyle daha keyifli bir savaş imkanı sunan WoW’un bu konuda da sınıftan geçtiğini söylemek mümkün. Haritaların geniş olmasının haricinde pek fazla bir önem taşıdığını söylemek mümkün değil ama. World of Tanks’taki gibi haritaların tasarımları tam olarak savaşı etkilemiyor. Zaten World of Warplanes bir uçak oyunu olduğu için sürekli olarak havadayız ve haritanın ince çizgilerini kullanamıyoruz. Yine de çevrenin geniş ve güzel bir yapıya sahip olduğunu görmek oldukça keyif verici.

19.jpg

Oynanış stiline hemen alışabiliyorsunuz!
Oyunun savaş mekanikleri oldukça basit bir biçimde tasarlanmış. Yani oyunun simülasyon tarafını oynanışa aktaramamışlar veya aktarmak istememişler. Bu kısımda bizleri Arcade bir tarz karşılıyor. Sadece fareyi kullanarak önemli hareketler yapabiliyoruz ve bunun yanında düşmanları kolayca avlıyoruz. Tabii bu olaylar sizin uçağınızın şekline ve modeline göre değişkenlik gösteriyor. İşte oyunun tam bu kısmında ne kadar tecrübeli olduğunuz ortaya çıkıyor. Oyunu ne kadar çok oynarsanız o kadar çok tecrübe ediniyorsunuz bu şekilde yeni uçakları açma hakkına sahip oluyorsunuz. İsterseniz daha ilk seviyeden itibaren ileri seviye uçaklara da ulaşabiliyorsunuz fakat bu paralı yol ile gerçekleşiyor yani premium ile.
 
Home Register Log In
Üst