Wargame: European Escalation

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
Benim ancak sonlarına yetişebildiğim Soğuk Savaş, 1945 yılında İkinci Dünya Savaşı’nın bitmesindan kısa bir süre sonra alttan alttan başlamış ve yaklaşık 1991 yılına kadar devam etmiştir.

Bu zamandan başlayan (ve aslında bir şekilde hala devam eden) doğu-batı çekişmesi, belki kendisinden önce gelen savaşlar kadar hararetli olmamıştı, devasa ordular savaş alanlarında karşı karşıya gelmemişti lakin hem politik, hem teknolojik, hem de askeri alanda yapılan pek çok eylem dünyanın hem çehresini hem de geleceğini etkili bir şekilde değiştirmiştir. O kadar ki doğu tarafını Sovyet Rusya’nın, batı tarafını ise Amerika’nın başını çektiği bu mücadele yarı fiziksel yarı hayali bir şekilde dünyayı ikiye bölümüştür. Almanya’nın ortasındaki Berlin Duvarı da bu döneme denk gelir.

İşte Eugen Systems’in bizlere sunduğu Wargame: European Escalation da bu savaşın 1975 ile 1985 yılları arasında geçen 10 senelik bir dönemini anlatıyor.


4.jpg

Sessiz savaşın gürültülü silahları
Wargame: European Escalation, gerçek zamanlı bir strateji olarak karşımıza çıkıyor. Lakin Wargame bize tarihi olduğu gibi değil de biraz farklı varyasyonlarda anlatıyor.

Demir Perde (Iron Curtain) dediğimiz dünyayı ikiye bölen bu hayali çizginin başrolü çektiği oyunda, Doğu-Alman Nasyonal Halk Ordusu’nun bir üyesi 19 Aralık 1975’te Grafhorst, Almanya yakınlarında Batı Almaya tarafına iltica etmeye kalkışır ve bu kaçışı sırasında iki sınır muhafızını öldürür. İşte bu iki kurşun oyunumuzun da başladığı saniyeyi belirler.

Saman alevi gibi büyüyen olaylar bir anda NATO ve Vaşova Paktı’nı karşı karşıya getirir ve bir sınır ihlali problemi kısa zamanda askeri gerginliğe dönüşür. NATO kendi güçlerini Almanya’ya yığmaya başladığında ilk kanı Doğu Almanya tarafı akıtır. NATO’nun aklındaki, tüm Almanya’ya genel bir askeri operasyon düzenleme fikri de hayata geçmiş olur. Doğu Almanya’nın büyük bir bölümü NATO’nun eline geçmeye başlar. Elbette bu, Pakt’ın büyük öfkesini çeker ve Sovyetler'in büyük güçleri Almanya’ya doğru yol alır.
 
Home Register Log In
Üst