Valve, Belçika ve Hollanda CSGO oyuncularının kutu açmasını yasakladı

Has1tape

Level 18
Üye
MT2 Üye
Katılım
29 Kas 2022
Mesajlar
350
Tepki
0

Valve Belçika ve Hollanda CSGO oyuncularının kutu açmasını yasakladı​

Bu yasaklamanın sebebi her iki ülkede de düzenleyici kurumların ganimet kutularına olan bakış açılarından ötürü olduğu kayıtlara geçti. Hollanda ve Belçika gerçek para verip kutu açma işlemini kumar olarak yorumladı. Hollanda Oyun Otoritesi video oyunlarındaki ganimet kutularının kumarla benzer olduğunu düşündüklerini ve Belçika Oyun Komisyonu’yla benzer bir görüşe olduğunu açıkladı. Mevzubahis iki ülke de kendi topraklarında satılan ganimet kutusu satışlarının durdurulmasını istedi.Durum böyle olunca yasaklanma meselesine Valve da dahil oldu ve Belçika ile Hollanda CSGO oyuncularının ganimet kutusu almasını dolaylı olarak açmalarını engelledi. Fakat bu engelleme sadece ganimet kutuları için geçerli. Belçika ve Hollanda topraklarında kutular hariç olmak üzere oyun içerisindeki silahların satışı ve takası hala aktif durumda. Bundan böyle kutuların yasaklandığı topraklardaki oyuncular anahtar ticaretiyle meşgul olamayacaklar.

Bu haber ister istemez Valve için de kötü bir haber. Çünkü şirket, geçiminin büyük bir kısmını markete dönen ticaretten alınan komisyonlarla elde ediyor. Satıştan ayrı, alıştan ayrı komisyon alan Valve bundan aşırı etkilenir mi bilinmez. Zira şirket devasa bir büyüklüğe sahip ve her ne kadar Artifact adında bir kart oyunu geliyorsa da oyun geliştirmeden bu zamana kadar döner sermayesini çevirebildi.

Bu ganimet kutularıyla alakalı ilk tartışmalar ya da haberler değil. Ekim 2017 civarlarında patlak veren tartışmanın günah keçisi Overwatch olmuştu. İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nden birkaç eyalet ganimet kutularını kumar olarak yorumlamışlardı. Para vermeniz durumunda hangi ürünle ya da hizmetle karşılaşacağınızı bilmemeniz kumar tanımının omurgasını oluşturuyor. Ayrıca az para vererek daha çoğunu da elde etmeniz ganimet kutularının kumar olarak yorumlanmasındaki bir diğer etmen.
 
AnaSayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst