Unearthed: Trail of Ibn Battuta (PC) (İnceleme)

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
Uncharted’ı oynadınız mı? PlayStation’a özel olarak geliştirilen serilerden biri olan Uncharted’dan bahsediyorum. Mutlaka oynamışsınızdır, eğer oynamadıysanız da oyun hakkında bilginiz vardır. İşte bugün inceleyeceğimiz Unearthed’ı duyunca aklınıza hemen Uncherted gelecektir. İsim açısından büyük bir benzerlik taşıyan iki oyun arasındaki farklar isimle kalmıyor, oyunun içeriği ile de devam ediyor.


4.jpgUncharted mı? Yok yok, Unearthed'mış
Aksiyon-macera türündeki oyunlar içerisinde akla ilk gelen isimlerden olan Uncharted’ın benim gözümde bir nevi alt versiyonu olan Unearthed: Trail of Ibn Battuta’nın ilk bölümü yayımlanmış durumda. Oyunumuza yaralanmış bir şekilde başlıyoruz ve başımıza nelerin geldiğini bilmeden ilerliyoruz. Ardından üç hafta öncesine dönerek olayların nasıl başladığını öğrenmeye çalışıyoruz. Hikaye olarak pek fazla bir şey vaad etmemiş olsa bile içerisinde yer alan oyunlarla ilgili şakaları ile ve oynanışındaki komiklikler ile oynanabilir bir oyun olduğunu söyleyebilirim.

Ciddiyet gerektiren bir yapısı olmasına rağmen, yapımcılar o kadar çok trollük eklemişler ki oyun içerisine, bir türlü gerekli ciddiyeti toplayamıyorsunuz. Tabii bu kötü bir şey mi, değil. Sonuçta oyunları eğlenmek ve zevk almak için oynuyoruz. Bu yönden değerlendirdiğimiz zaman başarılı olduğunu söylemek mümkün. Macera türündeki bir oyun olduğundan dolayı hikayesi, diğerlerinde de çoğunlukla olduğu gibi antik miraslar ile ilgili geçiyor.

3.jpg

Jawad kardeşlerin macerası
Baş karakterimiz Faris Jawad ile kız kardeşi Dania, Fas’tan bir telefon alıyor ve ünlü kaşif Ibn Battuta’nın yaratmış olduğu yoldan orta doğuda egzotik bir maceraya başlıyor. Bu yol o kadar fazla belirgin olmadığından dolayı Faris ve kardeşi çeşitli cevaplar peşine düşüyor. Aynı zamanda milis bir ordu lideri (silah satıcısı ve zengin) Faris’in düştüğü hedefin peşine düşüyor. Yani daha çok zenginlik getirecek olan antik eşyaları çalmayı planlıyor. Faris’in ise bu macerası sırasında ordu ile de baş etmesi gerekiyor.

Hikayemiz bu şekilde bir çizelge halinde ilerleyecek ve yayımlanan diğer bölümler ile çeşitlenecek gibi görünüyor. Hikayenin genel olarak orta doğuda geçtiği aşikar fakat ben bu sınırları aşacağını düşünüyorum. İlk defa Suudi Arabistan’dan böyle bir oyun çıktığı için oyuna çok fazla eleştiri de bulunmak istemiyorum. Suudi Arabistan’ın oyun sektörüne adam akıllı verdiği daha ilk meyveler bunlar. Değerini bilmeliyiz ve daha iyisinin yapılacağını, nelerin eksik olduğunu onlara belirtmeliyiz. Aynı şey bizim ülkemiz için de geçerli.
 
Home Register Log In
Üst