Uncharted: Golden Abyss

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
587
Tepki
1
Sony’nin uzun süredir merakla beklenen yeni nesil mobil konsolu PS Vita, nihayet 22 Şubat itibarıyla Avrupa’yla aynı anda ülkemizde de satışa sunuldu ve bekleyiş sona erdi. Yeni konsol, yanında birçok yeni oyunla beraber geldi, ki bunlardan bir tanesi de Uncharted: Golden Abyss oldu. Henüz PS3’teki Drake’s Deception’ın etkisinden kurtulamayan bizler, şimdi de Golden Abyss ile yepyeni bir maceraya yelken açıyoruz. SCE Bend tarafından geliştirilen yapım, PS Vita için hazırlanan ilk ve tek Uncharted oyunu olma özelliğine sahip.

Yeni bir konsolu ele almanın verdiği heyecan ve mutlulukla Uncharted’ı cihazımıza takıyoruz, ekrana dokunarak da oyuna giriş yapıyoruz. İlk etapta, ana menüde çalan müzik tanıdık geliyor kulağımıza. Evet, önceki oyunlarda da duyduğumuz, son olarak Uncharted 3’ün ana tema müziği olarak dinlediğimiz melodiler bunlar. Vakit kaybetmeden yeni oyun seçeneğini işaretliyoruz ve maceraya adım atıyoruz.

Ormanın derinliklerinde, uzun uzun zaman önce

Uncharted: Golden Abyss, PS3’e çıkan ilk Uncharted oyununun öncesini konu alıyor. Adamımız Nathan Drake, katliama uğrayan İspanyol askerlerinin 400 yıllık gizemini çözmek için yıla koyuluyor. Derken bir karakter daha selamlıyor bizi, ki bu da Drake’in eski bir arkadaşı Jason Dante. Dante hakkında yapabileceğim en güzel benzetme, The Mummy filmindeki Beni karakteri olacaktır. Hikayemizin bir de bayan kahramanı var. Esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolan bir arkeologun torunu Marisa Chase. Chase’e dedesinden miras kalan bir eser, hem bu üçlü, hem de düşman kuvvetler için oldukça önemli. Peki ama neden?


3.jpg

Şuraya da ulaştım mıydı, tamamdır bu iş!
Üçünün de ilk etapta farklı amaçları var, ancak hikaye ilerledikçe olaylar dallanıp budaklanıyor ve kendinizi mini bir sinema filminin içinde buluveriyorsunuz.

Biz partneriz, hayır değiliz

Oyunun ilk dakikaları, alıştırma bölümleri kıvamında geçiyor. Çünkü oyunu oynamayı öğrenirken, bir yandan da yeni konsol PS Vita’nın nimetlerini ilk kez öğreniyoruz. Oyunumuz kontrol mekanizması, dokunmatik ve tuşlar üzerine kurulmuş. Sol analog çubuğuyla hareket ederken, sağ analog çubuğuyla da gidiş açılarımızı düzenleyebiliyoruz. Klasik Playstation tuşlarıyla ateş et, mermi doldur, zıpla veya siper al gibi işlevleri görüyoruz. Dokunmatik sistem ise, daha çok araştırma yaptığımız zamanlarda veya denge gerektiren işlemlerde devreye giriyor. Golden Abyss, PS Vita’nın hem öndeki ekranında bulunan dokunmatiğe, hem de arkasında bulunan dokunmatiklere destek veriyor.
 
Home Register Log In
Üst