Tropico 4

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
Tropico 4 beraberinde getirdiği yeniliklerin yanında eski havasından bir şey eksiltmeden karşımıza çıkıyor. Bu yeni oyunda eski alışkanlıklarımızı sürdürürken yalnız olmayacağız. Artık bakanlar kabinesi bizim yardımımıza koşacak. Amerika ve Rusya’nın yanına Orta Doğu ve Avrupa ülkeleri ile Çin de katılacak. Atmosferi daha neşeli, olayları daha şaşırtıcı ve zevki kat kat artmış şekilde Tropico 4 ile kendimizi tatil yapıyormuş gibi hissedeceğiz. Haydi herkes adaya.

1950 seçimleri
Tropico serisi benim için her zaman bir inci tanesi kadar özel olmuştur. Buna benzer pek çok oyun gelip geçmiş olsa bile –ki bazıları Tropico’dan da iyidir- ben her zaman için bu ufak ada yönetimini çok sevmişimdir. O kadar ki oyuna dalıp saatlerce oynadığım için bu yazıyı saat sabahın 05:45’inde yazmaya başladım. Dolayısı ile arada uyuklarsam kusuruma bakmayın.

Ama benden bahsetmenin sırası değil şimdi. Gelin yeni adamızda bizleri neler bekliyor ona bir bakalım.

İlk başta eğitim (tutorial) bölümü ile girizgah yapmak yerinde olacaktır. Bu tür simulasyon oyunlarında olduğu gibi Tropico’nun da en önemli yerlerinden bir tanesidir tutorial bölümü ve eğer ilk defa bir Tropico macerasına atılacaksanız sizlere ilk önce tutorial bölümünü oynamanızı şiddetle tavsiye ederim. Dört parçadan oluşan bu bölümde oyunun temel mekaniğini, eski oyunlardan bu güne kadar gelen özelliklerini ve dördüncü oyunla birlikte getirdiği yenilikleri öğreneceksiniz. Benim fikrim bölümün biraz daha fazla olabileceği yönündeydi. Nitekim ben ilk oyundan beri seriyi takip ettiğim için tutorial’ı bitirdiğimde aklımda çok soru kalmadı ama ilk defa deneyenler için bu bölüm biraz yetersiz kalabilir, onu söyleyeyim. Hey, ama biz ne güne duruyoruz değil mi?


1.jpg

El başkan! Başkanım!

Ne? Ölü ozanlar derneğini izlemediniz mi? Hmm, o zaman başlık size saçma gelebilir. Her neyse Tropico 4’ü ilk açtığınızda daha sinematiğinden oyunda bir şeylerin değiştiğini fark ediyorsunuz. Eski sinematiklerde genelde oyun içinde başınıza gelebilecek olayları görürken bu sefer sadece havadan bir ada turu yapıyoruz. Çok önemli bir şey değil ancak değinmek istedim.

Ana ekrana geldiğimizde oyunda her zamanki gibi senaryo, sandbox ve ekstra görevler bölümü mevcut. Şunu söylemek gerek; senaryo ve ekstra görevler bölümü aslında sizi sandbox’ta oynanacak oyun için hazırlıyor.

Senaryoya başladığınızda karakter oluşturma ekranına geliyorsunuz. Bildiğiniz gibi üçüncü oyunda artık adanın içinde avatarımız ile dolaşabiliyorduk. Tropico 4’te de bu özellik devam ediyor. Karakter oluşturma ekranında maalesef görsel açıdan bir yeterlilik söz konusu değil, nitekim avatarımızı ne seçersek seçelim 2000’lerin başından kalma tasarımlarla karşılaşıyoruz. Elbette oyun içerisinde bir daha karakterin yüzünü görmeyeceğiz ancak yine de biraz özen gösterilse olurmuş. Öte yandan esas önemli konu olan yetenekler bölümü ise hafiften değişime uğramış. Kategoriler yine aynı. Geçmişiniz (background), nasıl başa geçtiğiniz (rise to power) ve kişisel özellikleriniz (traits) mevcut.
 
Home Register Log In
Üst