Tomb Raider (Tam Çözüm) 2.Part

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
587
Tepki
1
Bölüm 12: Shanty Town: (SECRET 4) (SECRET 5)
Köyde yine temizlik yapın. Aslında alarmı çaldırmadan temizlik iyi oluyor ama alarm bir şekilde çalıyor ve adamlar üzerinize, üzerinize geliyorlar. Uzaktan atılan el bombalarından ve molotof kokteyllerden korunun. Hepsini temizledikten sonra arkadaşınızla konuşuyorsunuz.

Acil olarak ilk yardım çantası bulmanız lazım. Köyde devam edin. Askerlerin orada hiç askerlere bulaşmadan altta su dolu bir kanal var buraya girin ve devam edin. Kanal çıkışı önünüzdeki askerleri ok ile sesiz bir şekilde hal edin. Evleri araştırın.

Helikopterin olduğu yere gelin. Helikopterin arka kısmına halat atın ve çekin. Helikopterin içine girebilecek bir delik açılacak.

Helikopter içinde ilk yardım çantası bulacaksınız ama sevinmeyin. İçinde işimize yarar bir şey yok. Ölü pilotun üzerini arayın. iç cepte çakmak bulacaksınız.

Çakmakla okunuzu kızartın ve yaranızı bununla dağlayın. Lara’nın çığlığı dayanılacak gibi değil. Ah Lara ah neler çekiyorsun.

İngiltere’deki malik hane de (Monor) yaşasan olmaz mı? Bizde ziyaretine gelir uşağı peşimize takar çayını içerdik.

Böylece alev atan ok sahibi oldunuz. Kullanmak için yayı gerince 1 tuşuna basın. Hemen denemek için gelen askerleri alevli okla öldürün. Onların yanışını seyredin ve atmış oldukları çığlıkları sadistçe seyredin ve dinleyin. Sıkı bir çatışma sizi bekliyor.

Bütün adamları öldürdükten sonra helikopterin oradaki kampa girin ve silah ve sikll upgradi yapın.

Daha sonra köyde araştırma yapabilirsiniz.Gördüğünüz askerleri öldürün. Toplayabildiğiniz kadar nesne toplayın. Reliclerin biri burada bir evde.

Damdan dama atlayın çıkış yolu bulmaya çalışın. HIGWAY TO HELL e girin.

Köyün içinde devam edin. Gördüğünüzü indirin. Araştırma yapın. Kulübelerin birinde girişinde bubi tuzağı var. Buna yakalanırsanız baş aşağı asılıyorsunuz. Gelen adamları bu şeklide vurun. Sonra ayağınızdan tutan kancaya ateş ederek kurtulun. Bu odada döşemede tahtalarla kaplı bir geçit var. Bu sizi mağaraya ve secretre ulaştıracak. Halat atarak açın ve içine girin. Mağaranın sonunda 4. secretimize ulaşıyoruz. WELL OF TEARS.


14.jpg


Tavana asılı bir platform var. Belli ki bunu aşağı indireceğiz. Etrafa bakarken yerdeki 3 adet bidonu görüyoruz.

Bunları alın ve platforma fırlatın. 3 tanesi platformu zemine iniyor. Gidip 1 bidonu dışarı atın. Şimdi koşarak yukarı çıkın ve yavaş, yavaş yükselen platforma atlayın zaman kaybetmeden sol duvardaki tırmanma yerine zıplayın tutunup kendinizi yukarı çekin. İlerleyin ve sandık içinden secretinizi alın. Geldiğiniz yolu takip ederek köye geri dönün. Q tuşu ile gidecek yerinizi görün.

Tam kapıyı buldum çıkacağım derken adamlar kapıyı kapatıyor ve var güçleri ile size saldırıyor.
Ayrıca burada kalkanlı adamlarda var. İkişer üçer üzerinize geliyor. İyi bir savaş sonunda bütün adamları öldürün.

kapıya gelin açma mekanizmasını döndürün. Kapı açılacak zannediyorsunuz ama yanılıyorsunuz. Kapının üzerindeki bir branda kapıyı tutuyor.

O halde alevli okla bunu yakın ve kapıyı tekrar açmaya çalışın, şimdi kapı açıldı.
ANCIENT GATE ye girin.

Nehrin yanındaki asılı halattan karşıya geçin. Daha sonra bir üst platforma atlayıp zıplayıp halatla tırmanın. Karşıda dönen dev pervanenin olduğu yerdeki adamları uzaktan temizleyin ve halatla bu platforma geçin. Base kampa girin.Kamptan sonra yandaki mağaraya girin ve ilerleyin. Aşağı düşerken uçurumun kenarına tutunun ve sağa kirişler yardımı ile sağ devam edin.

Daha sonra 5 ci secretimiz olan CHAMBER OF JUDGMENT ulaştık. Etrafı inceleyin. Tavana iple asılı tekerleği halat atın çekip bırakın. Duvarı kırsın.Yerde iki bidon var. Birde büyük heykelin olduğu yerdeki platformda onu alın. Yan duvardaki asma kattaki bidonu almak için burayı kırmak üzere bir bidon atın.Toplamda 4 bidonunuz olacak.Bu bidonları tahterevalli nin bir tarafına koyun. Sonra tahterevalliden zıplayıp karşı duvardaki tırmanma duvarına zıplayın. Sol taraftaki merdivene atlayın ve secret sandığına ulaşın. Solda tavana asılı platformlardan 3 ünü geçin boru gibi olan kanala atlayın aşağı kayın. mağaradan çıkın.

Yukarı çıkın teleferiğe atlayın ve en sona gelince platforma zıplayın.

Platformda ilerlerken Grimle konuşun. Adamları öldürün. Fakat Adamlar Grim'i rehin alıyorlar. Lara silahını bırakmazsa Grim'i öldüreceğini söylüyorlar. Yufka yürekli Lara tam silahı bırakırken Grim atağa geçiyor ama bu kendisine pahalıya patlıyor ve uçurumdan düşüp ölüyor.

Halattan karşıya geçin. Kırk merdivenden yukarı tırmanın. İkinci halatla tırmanırken adamlar halatı kesiyorlar. Düşerken son anda duvara tutunun. Gelen oklara aldırmayın. Sizi vuramazlar. Çünkü arkadaşınız Ruth sniper ile adamları indiriyor. Ruth ile konuşun. Sizi kollayacağına söz alın. İlerleyin kapma girin. Sonra derme çatma asılı tahta yoldan atlayıp zıplayıp devam edin. Kirişlerden yan, yan giderken adamın biri size musallat olacak. İkinizde uçuruma düşerken siz bir yere tutunacaksınız. Şimdi yine nefes nefese bir koşma ve hayatta kalma yarışı sizi bekliyor.
Çöken tahtaları ve merdivenleri çok hızlı bir şekilde geçin. Sonunda bir tırmanma duvarına tutunacaksınız.


Bölüm 13: Cavern Entrance

Yukarı çıkın. Geçitten girin ve suyu takip edin. Mathias'’ın ayinine rast geldiniz. Mücadele sonunda esir düşüyorsunuz. Mathias arkadaşınız Sam’i yakmaya çalışıyor. Lara biraz aceleci davranıyor ve kendini belli ediyor. Mathias'ın adamları Lara'yı yakalıyor.
Bu sırada esen kuvvetli rüzgar Sam'ın yanmasını önlüyor. Lara adamların elinden kanlı dereye atlayarak kurtuluyor.

Bölüm 14: Geothermal Caverns

Kanlı derede ilerleyin. Kampta dinlenin. İleride kötü adamaların olduğu yere gelin. Hepsini tek, tek devirin. Yalnız burada sesiz ve strateji uygularsanız iyi olur. Çünkü sizi fark ederlerse hepsi üzerinize çullanıyor. Geçmek zor oluyor. Ok her zaman için iyi bir silah ama elinizde az var. Esaretten kaçarken silahlarınız orada kalmıştı. Etraftan ok bulun savaşa öyle girin. Öldürme işi bitince malzemeleri toplayın kampta dinlenin.


21.jpg


Gaz çıkan yere alevli ok atarsanız burası patlayacak ve size bir geçit açacaktır. Yukarılara tırmanın düşmanları öldürün, kampta dinlenin. Mağara içinde devam edin. Çıkışa yakın yerde tavana asılı olan kafese ip atın ve yandaki gaz huzmesini patlatın sonuçta bu küre size çıkabileceğiniz bir geçit açacak. Önünüze çıkan adamaları dinleyin sonra ayrıldıkları zaman tek, tek indirin. Arkadaşlarınız tavan asılı kabin içinde kalmışlar. Kendilerini kurtarmanızı istiyorlar. Etrafı inceleyin Tavana asılı mermiyi hareket ettirmek için gaz kaçağına alevli ok atarak patlatın. Etraf daha da kırılacak ve karışacak.

Şimdi üst platforma çıkın asılı olan merminin üstündeki platformdan kabinin üzerine atlayın. Soldaki gaz huzmesine önce öndekine sonra arkadakine ateş edin ve patlama sonucu kabin biraz daha hareket edecek. Siz tam düşerken arkadaşlarınız elinizden tutup sizi kurtarıyorlar. (Teşekküller ellerine sağlık) Aşağısı patlamadan dolayı Cehennem gibi. Anında sizi eritecek. Şimdi tekrar kabinin üzerine çıkın. Patlamalar arasından önünüzdeki açıklığa zıplayın.

Buradaki 2 vanayı açın ve gaz çıkmasını bekleyin. İki borudan çıkan gaza alevli ok atacaksınız. Ama birini patlatmak yetmiyor. 2 ciyi çok çabuk patlatsanız bile kabin kenara yeterli olarak yanaşmıyor.

Bu nedenle sağdaki siperin oraya girin tek atışta iki gazı birden patlatın. Böylece kabin patlama sonucu yana gelecek ve arkadaşlarınızın çıkması kolaylaşacak. Şimdi mağaradan kaçma zamanı. Soldaki kafese zıplayın sonra diğerine oradan da duvara zıplayın.
Patlamalar arasında yolu takip edin ve mağaradan çıkın.

Bölüm 15: Solarii Fortress
Harbeye dönen yangın yerinde kendinize soldan bir çıkış yolu bulun. Adamları öldürün. Dışarıda dam saçağından kendinize yol bulun. Alevler arasında adamları temizleyerek devam edin. Halatla kayın. Duvardan tırmanın ve Ruth’ la buluşun. Mathias kafaya koymuş Sam’ı kurban edecek. Bu sırada kalabalık adamlar geliyor. Bunları temizleyin.


22.jpg


Şimdi el bombası atan silahınızda oldu. İlerleyin yeni silahınızla ortalığı dağıtın. İşiniz bitince kampı bulun silah upgrade yapın.

Yine sizi çetin bir savaş bekliyor. Sam’ı kurtarmaya çalışın ve arkadaşlarınızla buluşacaksınız. İleride el bombası ile açacağınız geçitler var. Önünüze çıkan askerleri halledin.

Helikopteri bulmak üzere köprüyü geçeceksiniz. Halattan aşağı kayın. Çöken köprüye gelin. Tuşları güzel kullanarak bu çöken köprüden geçebileceksiniz. Arkanızdan bir adam sizi yakalıyor ve uçuruma çekmek istiyor. Sıkı bir dirsek vuruşu ile onu layık olduğu yere gönderin.

Adrenalin salgılamaya hazır olun. Çöken köprülerden zaman kaybetmeden sağ sol yaparak kurtulun. Heyecan verici koşmalardan sonra bir kirişten sandığa atlayın ileride helikopter sizi bekliyor.

Uzun bir atlayışla helikoptere ulaşmaya çalışın ama mümkün olmazsa da helikopter biraz alçalıyor ve Ruth elinizden yakalıyor.

Helikoptere bindiniz ama aşağıda arkadaşlarınız ateş altında. Pilota dönmesiniz ısrarla söyleseniz de pilot haklı olarak kabul etmiyor.

Pilotun kafasına silahı dayıyorsunuz. Bu sıra helikoptere yıldırım isabet ediyor ve düşüyor. Sizi enkaz altından Ruth kurtarıyor kalp masajı ve suni solunun yapıyor (İşte buna bozuldum) Neyse sonunda hayata dönüyorsunuz.

Bu sıra haydutlar çevrenizi sarmış biri Lara’ya baltayla vurmaya çalışıyor. Ruth büyük bir fedakarlıkla baltayı sırtıyla karşılıyor ve ölüyor.

Arkadaşlarınız geliyor ve Ruth’un ölümüne hepsi üzülüyor. Cesedini yakıyorlar.
Şimdi SUMMIT Ormandan kendiniz bir çıkış yolu bulmalısınız.

Bölüm 16: Summit Forest (SECRET 6)
Ormanda sessizce ilerleyin. Askerleri ok ile tek tek sessizce indirin. Toplayabildiğiniz kadar malzeme toplayın.

Kulübenin yanında mağarayı bulun ve girin. (Skill ve silah upgrade yapmadan Tomb yani secret haritada görülmüyor) Böylece Secret 6 ya geldiniz. Kampa girin.Tavandaki kandili alevli okla yakın. Böylece etraf aydınlanacak. Platform üzerinde yanıcı gazlar var. Gazı alevli okla patlatın ve vakit kaybetmeden sola koşun ve soldaki tırmanma yerine 2 defa zıplayarak çıkın. Buradaki kandili yakın. Karşıdaki yanıcı malzemeleri 2-3 alevli okla yakın. Size bir geçit açacak. Kalastan ilerleyin ve tırmanma duvarına zıplayıp tutunun yukarı çıkın. Secrete ulaşın. STORMGUARD SANCTUM.

Geldiğiniz yoldan ormana tekrar dönün.

23.jpgKapalı kapıya gelin. Halat atın ve çekerek kapıyı açın. İçeri girin. Bu mağarada tavana asılı bir geyik duruyor. Aşağıda havlayan kurtlar tek, tek öldürün. Böyle kafes arkasından öldürmekte daha zevkli oluyor.

Yukarı çıkın geyiğin beline dolanmış halata ok ile bir halat atın ve çekin. Size doğru gelecek., tam geri giderken üstteki barfiks demiri paralel hale geliyor. iyi bir zamanlama ile zıplayın ve karşı duvara tutunun. İçeri girip toplayabildiğiniz kadar malzeme toplayın. İlerleyince aşağı kayıyor ve uçuruma tutunuyorsunuz. Çıkın dar geçitten eğilerek devam edin. Ara geçitten çıkın ve SHANTY TOWN a giriş yapın (Daha önce gelmiştik). Halatla aşağı kayın. Halatla kayabildiğiniz yere kadar kayın. Teleferiğe binin.

GONDOL TRANSFER. Telsizle konuştuktan sonra teleferik orta bir yerde arza yapıyor ve duruyor. karşı kuleye halat atıp babaya bağlayın ve kuleye geçin. Sarı merdivenden en yukarı tırmanın. Kayma halatı ile diğer dağa geçin. Harabe halindeki gemiye halatla geçin ve buradaki bütün adamları öldürün.

Gemi bu kadar ağırlığı taşıyamayacağı için yan yatıyor herkes bir yana savruluyor. Siz sarı demirlere tutunun ve yukarı çıkın. Yan bölmeden yine gemiye girin. Adam size mitralyöz ile ateş ediyor.

Hali ile burada tutunamıyorsunuz ve aşağılara kademeli olarak düşüyorsunuz. Aynı zamanda kafanıza bir de varil düşüyor. Aşağılarda tutunacağınız bir platform var. Buraya tutunun ve halatla aşağı kayın. Halattan halata dikkatli bir şekilde düşün. O sırada ekran yavaşlıyor ve diğer halata atlamak için shift tuşuna basın (Bırakma, düşme tuşu) Bunu yapamazsanız rahmetli olursunuz. Yine sürüklenmeye başladık önünüzdeki tahtaları parçalayın ki size yol açılsın. Azgın sulara düşün ve şelale sizi bir göle sürükleyecek. Karaya çıkın. Limana gemilerin mezarlığı olan yere ulaşın.

Bölüm 17: Shipwreck Beach (SECRET 7)


Arkadaşlarınız bulun motoru çalıştırmaya çalışıyorlar. Sarmaş dolmaştan sonra motorun çalışması için bir gemi enkazlarında bulunan bir aletinin lazım olacağını anlıyorsunuz. (Bu ne ola ki?)

Bu aleti aramak için gemi enkazlarının olduğu yere doğru gidin. Kırık iskelelerden, köprülerden, gemilerden geçin sonunda adamaların olduğu gemiye geleceksiniz. adamların canını acıtmayacak şekilde öldürün.


33.jpg


Sonunda aleti buldunuz. Bir kaç adam daha öldürdükten sonra uzun halat ile arkadaşlarınızın olduğu yere kadar gelin.

Bu ara bol, bol martı ve yengeç vurun skill kazanın. (Martılar kendini Kadıköy iskelesinde simit atacağımızı zannediyorlar galiba. Lara’nın böyle acımasız olacağını da hiç düşünmemiştim.. Oyun başında öldürdüğü geyikten özür dileyen Lara şimdi Martı avcısı. Ama zannederim hayatta kalması için bunlar lazım) Aleti arkadaşlarınız verin. Bu sırada Dr. Withman yaralı olarak gelecek. Jonah size size özel bir yay verecek.

Kampta bu yayı upgrade edin. Yeni yayla yaban domuzu avlayın. Bu sıra yengeçleri de boş bırakmayın. Tekrar gemilere dönün. Halatla gemiler arasında gidin. Önünüze çıkan serserileri öldürün. En sonunda dağın tepesine varacaksınız ve kapıyı kırıp geçin.

İlerleyin etraftaki eşyaları toplayın. Gizli geçitleri bulun ve geçin sonunda 7 cı secretimiz THE FLOODED VAULT a geleceksiniz.

Burada bir elektrikli havuz bulmacası var. Biraz dikkat ederseniz çözeceksiniz. Ben sırası ile yapacaklarınızı yazayım. Önce yeşil düğmeye basın. Merdivenden aşağı inin ve ikinci yeşil düğmeye basarak geniş yatay kapıyı açın.

Havuzun oluğu odaya girin ve durum değerlendirmesi yapın. Sağa gidip tahtalarla kapalı geçit ağzını pompalı tüfek ile kırın ve burası açılsın. Havuz ortasındaki sala halatlı ok atıp çekin. Gelmiyor değil mi. O halde alev atan ok ile salı tutan babayı yakın. Sal serbest kaldı. Şimdi salı çekebilirsiniz. İki defa çekin. Şimdi yan tarafa gelin ve elektrikli aleti kaldıracak ağırlığa halat atın ve çekin.

Böylece elektrikli alet yukarı çıkacak ve havuzdaki tehlike kalkacak. Zaman kaybetmeden suyu geçip karşıya ulaşın.

Ateş yanan varilin yanında ağırlı taşıyan nesneye halat atın ve elektrik üreten nesne yukarı kalksın. Şimdi hiç vakit kaybetmeden sala yine halat atın çekin. Öyle bir ayarlayın ki sal tam elektrikli aletin altında olsun. Böylece elektrikli alet suya değmemiş olacak ve havuz tümden güvenli hale gelecek. Korkusuzca havuza girin sağdaki geçitte su içinde devam edin. Merdivenleri çıkın ve sandığa ulaşın. Skill puanlarınız alın. Yan taraftaki halatla kayın başladığınız yatay kapıya gelin.


34.jpg


Bölüm 18: Cliffside Bunker (SECRET 8)
İlerleyin, geçitlerden sonra BUNKER VİSTA ya geleceksiniz. Dağda boruları kullanarak tırmanabildiğiniz kadar tırmanın. Yan tırmanmalardan sonra ağzı parçalanmış topun olduğu bunker odasına girin. Önünüzdeki aralıktan eğilerek girin ve ilerleyin. Adamlarla dolu bir odaya geleceksiniz. Burada zorlu bir savaş var. Kendinize göre taktikler geliştirebilirsiniz. Elbette ilk adamaları sessizce öldürün. Yoksa hepsi üzerinize çullanıyor ki fazla yapacak bir şey kalmıyor. Adamların hepsini temizledikten sonra yukarı kata çıkın eşyaları toplayın. Son kalan adamaları ve kalkanlı adamı da öldürün. Aşağı inin yeni gelen adamları da öldürün.

Bu kadar adamın bu adada ne işi var anlamadım. Öldür, öldür bitmiyor. Hepsi Lara'nın elinden ölmek istiyor. Sonunda avluda yukarı asılı platforma atlayın oradan da tekrar yan duvardan tepeye çıkın. Güneşin batışını izleyin. Kampa girip dinlenin gerçekten buna ihtiyacınız var.
Eski Kamyonun Yan taraftaki Geçitten Girin. Sandıktan relic i alın.

Devam edin güneşin battığı yere gelin. Halat ile kayın ve tırmanma duvarına tutunun. Buradan gemi ye halatla kayın ve Endurance gemisinin içine düşün.

Adamları öldürün onunda zırh giymiş kolay, kolay ölmeyen bir adam var. Zannederim bu bizi oyun sonu canavarına hazırlıyor.

Adama devamlı ateş edin. Tekme, tokat veya omuz atma işareti çıkınca adama yaklaşın ve manivela baltası ile öldürmeye çalışın. Elbette sonunda ölecek. Ölünce üzerinden robe ascenderi alın. Böylece halatınızla çekemediğiniz nesneleri çeker vaziyetine geleceksiniz. Denemesi bedava. Hemen vincin ucuna bağlı sandığa ok atın ve çekin. Ne kadar kolay olduğunu anlayacaksınız. Sandığı çekin ve döşemedeki kırılabilecek yere düşürün ve açılan yerden aşağı inin. Adamları öldürün. En alttaki makine dairesindeki suyun içine atlayın. Alex burada bir odada mahsur kalmış. Bacağının üzerinde bir ağırlık var kakamıyor. İşin kötüsü odaya giremiyorsunuz kapıda elektrikli bir alet girmenizi engelliyor.

Bundan kurtulmanız gerekli. Tavandaki vince benzer aparata halat atıp çekin. Kapıya kadar geliyor ama öldürücü darbeyi vuramıyor. Başka bir şeyler yapmalı. Vincin yanındaki kırık merdivene tutunun vinç eski yerine gidecek. Burada tavandaki raylardan diğer tarafına geçirmek için yine vince ip atın çekin ve merdivenden tutunun üst kata çıkın. Tekme ile vincin raylarının çalışacağı alanı açın ve aşağı düşün. Vince tekrar ip atıp kapının önüne kadar getirin sonra üzerindeki kırık sarı merdivene atlayıp vinci diğer konuma geçirin. Böylece vinç tam kapının karşısında duracak

Artık son hamleyi yapmak için ok ile halat atın ve çekin. Vinç gidip kapıdaki elektrikli aleti parçalayacak. tekrar ip atarak vinci geri çekin ve açılan kapıdan girip Alex’i kurtarın. Bu arada gelen adamları öldürün. Alex te size yardım edecek. Sonunda Alex “Beni burada bırak odayı patlatayım bütün adamlarla birlikte bende öleyim” dese de Lara kabul etmiyor. Ama yapacak başka bir şey yoktur. Lara'ya İngiliz anahtarını veriyor.

Alex odayı kötü adamlarla birlikte patlatıyor ve kendi de ölüyor. (Ne fedakar insanlar Ruth’ta aynı şeyi yapmış sırtına baltayı yemişti) Lara çok üzgün ama yapacak bir şey yok. (Lara bu adama aşık mı ne?)

Gemiyi terk etmek için halatla yukarı kayın. Robe ascenderi kullandığınız için E tuşuna basarsanız daha hızlı kayarsınız. Base Kampa gelin Kırılgan zemini parçalamak için yukarıdaki ağırlığa ip atın ve çekin düşürün. Buradan aşağı atlayın. Ağzı parçalanmış topun olduğu bunkere gelin.
Daha önce robe ascender olmadığı için açamadığınız kaya ile tıkanmış geçidi açın, dışarı çıkın.
Şelalenin oradaki babaya halat tutturun ve tırmanma kayalığından aşağıdaki mağara ağzına düşün. Geçitten ilerleyin. Adamların olduğu dağa varın. Adamları temizleyin ve arkadaşlarınızın bulunduğu yere gelin. İngiliz anahtarını verin. Geçitten ilerleyin. Daha önce Robe ascender olmadığı için açamadığımız mağara ağzın açın. 8 cı ve son secretimiz TEMPLE OF THE HANDAIDENSE gelin. Durum değerlendirmesi yapın.

37.jpgÖnünüzdeki vanayı çevirin kafes yukarı kalkacak ve şamandıraya yol verecek. Bu şamandıra ileride barfiks hareketi ile atlayacağınız demirleri hizanıza getirecek. Hemen soldaki bir kat yukarı çıkın barfiks önünüzden geçerken atlayın ve karşı platforma geçin. Burada halat atan oku kullanıp su içindeki direği döner vaziyete getirin bu sırada şamandıra demirin önünüze gelmesini sağlayacak.Hemen atlayın ve soldaki tırmanma duvarına yapışın. Yukarı tırmanın ve odada secret sandığına kavuşun. Geldiğiniz yere halattan aşağı kayın ve kampta silah, upgrade yapın. Geçitten devam edin. Yine kumsala çıkacaksınız. Önünüzdeki yaban domuzunu vurun. STORM CHASER e girmek için ilerleyin.

Asansörü indirmek için halat atıp çekin. asansöre girin karşı duvarından tırmanın ve kayalıklardan yukarı tırmanın. Zaten gideceğiniz yer belli. Kule ve silonun olduğu yere gelin. Siloya tırmanın. Sarı merdivenden yukarı devam edin. Asılı kafese 2 halat fırlatıp çekin ve buna zıplayın. Aynı işlemi 2 ci kafes içinde yapın. Kuleye gelin. Burada aşağıda yatay duran bir halat var. Atlama işareti görülmediği için tereddüt ediyorsunuz ama korkmayın atlayın ve tutunun. Ara yere düşün. Buradan yukarı tırmanmak için yatay boruları kullanın. En yukarıda askerleri öldürün.
Tırmanma duvarından tırmanın ve yan, yan gidin üst platforma geçin zaten tırmanacak yerleriniz belli. En tepeye ulaşın. Sarı merdivenden çıkın. Kapıyı halatla açın.

Bölüm 19: Research Base
Tırmanma yerinden aşağı düşerken tutunacaksınız. ve zemindeki suya düşün. Suyolundan devam edin. Yine tırmanacaksınız. En sonunda içi askerlerle dolu odaya geleceksiniz. Askerleri öldürün İleride yatay kapıyı yeşil düğmeye basarak açın ve içeri girin.

Burada asansör bilmecesi var. Sizin yardımınızla çözeceğiz. Şu anda 2 ci kattayız hangi katta olduğunuzu öğrenmek için yere ve duvara bakın. Yapılacakları sırası ile anlatacağım. Yanlış yaparsanız bu bölümü geçemezsiniz. Amaç asansörü yere çakılmasını sağlamak ve açılan geçitten girmek. Yeşil düğmeye basın ve asansörü çağırın. Asansör yarıda kalıyor. Yandaki kutunu üzerine çıkın ve mekanizmayı açın. Asansör biraz daha indi. Asansörün içine girip karşı duvarından diğer tarafa geçin ve merdivenlere aşağı düşün. Buradaki kilitli kapıyı zorlayarak kırın. Geri dönün ve merdivenden çıkın 3 kata geleceksiniz. Asansörü çağırma düğmesine basın asansör gelirken asansör yatağındaki sağdaki camı shotgune ile kırın. Şimdi merdivenler yönelin merdivenlerin yarısında karşı platforma atlayın.

Sandığı kırın Sağdaki mekanizmayı zorlayarak kırın. Tekrar 3 kata gelin ve üstten gözüken yarı kırık sarı merdivene atlayın yukarı çıkın. Sonra merdivene yönelin ve yarı kırılmış merdiveni zıplayarak geçin 4 cü kata geleceksiniz. Asansör yavaş, yavaş gelirken asansörün üzerine atlayın ve sağdaki açıklık tırmanma duvarının yanından geçerken zıplayın ve bu duvara tutunun.
Zamanlamanızı çok iyi ayarlamalısınız. Şayet atlayamazsanız aynı işlemleri tekrar yapma mecburiyetinde kalacaksınız. Duvardan tırmanın sağa atlayın tutunun. Sandığın olduğu aralığa düşün. Buradaki mekanizmayı kırın. 3 cü kata yine gelin kırık merdivenden yukarı tırmanın ve buradaki mekanizmayı kırın. Böylece asansör yere çakılacak. Şimdi 1 çi kata inin yere çakılan asansörün açmış olduğu boşluktan içeri girin. Askerleri tek, tek avlayın. Kemer köprüden geçin. Japon askerin karnındaki hançeri çıkaracaksınız ve kabzasındaki yazıyı okuyacaksınız. Hançeri saklayın son bölümde işinize yarayacak. Taş kemer köprüye dönün. Burada sizi sıkı bir savaş bekliyor. Askerlerin hepsini öldürdükten sonra üst platforma çıkın ve yanan odanın arasındaki geçitten ilerleyin. Askerleri öldürün. Kuleye tırmanın ve halat ile arkadaşlarının yanına bota doğru kayın. Bota biniyor ve nehir boyunca ilerliyorsunuz.

Bottan inin karaya gelin. Rüzgârlar ve karlar bölgesine hoş geldiniz. Mathias Sam esir aldığını görüyorsunuz.

Bölüm 20: Chasm Stronghold


İlerleyin, halat atarak dağa tırmanın. Dr. Whitman'ı Samı nasıl sattığına ve cezasını bulduğuna şahit olacaksınız.

Askerlerin olduğu bölgeye geleceksiniz. Burada Japon askerleri uygun adım resmi geçit yapıyorlar.


38.jpg


Hiç birini ürkütmemek lazım. Sessizce yaklaşın. Sağdaki merdivenden yukarı çıkın ve kirşten karşı tarafa geçin. Sizi görecek olurlarsa felaket olur. Sağa devam edin üste çıkın ve odanın diğer tarafına geçin. Bu sırada sizi fark ediyorlar ve oklar yağmaya başlıyor. patlamalar arasında çöken köprüleri büyük bir hızla geçin. Karlı bir rampadan aşağı düşüyorsunuz. Gelen askerleri öldürün. Kampta dinlenin. Sandığı bulun.

Sonra büyük kırmızı kapıyı kırarak açın. Geçidin diğer tarafında Samın siluetini ve haykırışını diyorsunuz ama bir şey yapamıyorsunuz. Sağdan devam edin. Aşağı kayın. Rüzgârlı köprüyü geçince Japonların köyünü görüyorsunuz.

Sanki geldiğinizi biliyorlarmış gibi Çan çalmaya başlıyorlar. Artık Japon Samuraylarla savaşma zamanı. Burada sizi amansız bir savaş bekliyor. Patlayıcı damacanaları havaya atıp patlatmak çok zevkli.

Japon samuraylar çok dirençli. Kolay, kolay ölmüyorlar. Üstelik kalkanlı olanları öldürmek için bayağı enerji gerektiriyor. Hepsini hakladıktan sonra merkeze doğru yol alın.

Bölüm 21: Chasm Shrine:
Kırmızı kapıyı kırıp içeri girin. Durum değerlendirmesi yapın.

Döşemede açılabilir bir yuvarlak ızgara var. Sağa gidip üst platforma çıkın ve vanayı çevirin ızgarayı açın. Vananın tam karşısındaki 2 ci vanayı da çevrin ve ızgaranın olduğu delikten bir çan çıksın. Bunu en yukarıda tutuktan sonra Karşıya geçip ızgarayı kapatmak için kolu çevirin. Yine karşıya geçin ve çanı en yukarı çıkarın. Kırık merdivene zıplayıp 2 cü kata çıkın. Çan altındaki sarmal iplere halat atın ve çekin. Çan gidip duvarı kırsın size bir geçit açsın.

Tekrar kola gidip çevirin ve çanı zemine oturtun. 2 kata çıkın, çana ip atın. Çan tam önünüze geldiği zaman üzerine atlayın karşıya hareket ediyor ve zıplayın duvar aralığından odanın içine düşün. Sun of Queen mabedine girin. Kapalı kapıya ip atıp çekin ve açın. Yandaki mağara geçidinden girin ve Base Kampa ulaşın.


36.jpg
 
Home Register Log In
Üst