Tomb Raider (Tam Çözüm) 1.Part

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
Bölüm 01: Introduction
Gemi batarken bir kamaraya sıkışıp kalıyoruz. Yardım çığlıklarımıza kimse cevap vermiyor. Neyse buradan kendi gayretimizle kurtuluyoruz. Gemiden atlarken Ruth elini uzatıyor tutuyoruz ama maalesef suya düşüyoruz. Karaya baygın vaziyetinde geldiğimiz zaman arkadaşlarımızın bize yardım ettiğini hayal meyal hatırlıyoruz.

Gözümüzü bir mağarada tavana kundaklanmış baş aşağı vaziyette açıyoruz. Kurtulmak için sağ sol tuşlarını kullanın ve kundağın ateş alarak yanmasını sağlayın. Böylece tavandan aşağı düşeceğiz ama bu sırada sol böğrümüze bir kazık giriyor. E tuşuna basarak bu kazıktan kurulun. Mağarada ilerleyin. Sağdaki meşaleyi alın. Önünüzdeki engelleri yakın petrol varili patlayınca açılan geçitten geçin su yol boyunca devam edin varillerin olduğu bir alana geleceksiniz.

Soldaki şelalenin altındaki geçitten gidin. Meşalenizi yakın ve 2 korkuluğu tutuşturun. Böylece tavana asılı olan yukarı kalkıyor. Şimdi yandaki patika yolla üst platforma çıkın. Önünüzdeki engele omuz atın (F tuşu) ama itemiyorsunuz.
Soldaki sala atlayın. Ağırlığınızla aşağı insin karşı taraftaki kafesteki ateşi biraz önce omuz attığınız kafes içine yanan şeyleri döksün. Üst platforma çıkın şimdi attığınız omuz kafesi aşağı itecek ve içindeki yanıcı maddeler gidip varilleri patlatacak ve size geçit açacak.


2.jpg

Böylece ilk skill (becerinizi) de almış oldunuz. Su yolunca devam edin. Bu sırada kayalar çökecek hızlı bir şekilde mağaranın çıkışına doğru koşun. Önünüze çıkan boşlukları atlayarak çıkın. Tam geldim derken adamın birisi ayağınızdan yakalıyor ve sizden yardım istiyor. Devamlı sağ sol tuşlarına basan tekme atma ikonu çıkınca adamın suratına tekmeyi yapıştırın. Ondan kuruldunuz ama bu defa mağara çöküyor siz zemine düşüyorsunuz ve kayıyorsunuz. Şimdi çok hızlı bir şekilde sağ sol tuşlarına basarak tırmanın ve mağaradan sahile çıkın.

Böylece bir kazazede oluyorsunuz (Oyun henüz başlamadan heyecan başladı)

Önünüzdeki patika boyunca devam edin. Sahilde aşağıdaki botu görünce arkadaşlarınızın kurulduğunu anlıyorsunuz ve hayatta kalanları aramaya başlıyorsunuz.

Dağ patikasından devam edin. Yan yatmış ağaçtan karşıya geçin. Şelale ve ağaçlar arasında sıkışmış uçak enkazına gelin. Şimdi bu uçağın gövdesinden kanatlarına kadar tırmanın atlayın sonunda nehrin karşısına geçeceksiniz. Patikadan devam edin duvardan 2 kerede atlayacaksınız ve Sam'ın çantasının olduğu yere varacaksınız.

Çantayı karıştırın içinde bir kamera, telsiz ve içinde tek kibrit olan bir kibrit kutusu.

Yolunuza devam edin Kaşıya atlarken maalesef düşüyorsunuz. Geldiğiniz yer bir mağara kovuğu. Yağmur başlıyor ve yağmur suyunu içiyorsunuz. Orada yanmış ve sönmüş bir ocak göreceksiniz. Arkadaşlarınızın bunu yaktığını düşünüyor ve hayatta olduklarına dair inancınız artıyor.
Şimdi kibrit ile ocaktaki çalı çırpıyı yakın ve ısının. Kamerayı çıkarın ve Sam'ın kaydettiklerini seyredin.

Bölüm 02: Coastal Forest: (SECRET 1)
Oyuna ormanda başlıyoruz. Bir nevi oyuna ısınma ve hayatta kalmak için yapılacak işleri anlatan bu bölümde ormanın her tarafını dolaşın.

Ağaçların birinde ayaklarından asılmış ölü adamın üzerinden yayınızı alın. Oklar ormanın çeşitli yerlerine yayılmış durumda ve bol miktarda var. Ok sıkıntısı çekmeyeceksiniz.
Böylece ilk geyiğinizi vurabilirsiniz. İlk geyiği vurmak her ne kadar Lara Croft’u üzse ve geyikten özür dilese de yapacak bir şey yok.

Çünkü geyiğin ölmesi sizin yaşamanız demek.

Ormanın her tarafını gezinin bu arada tavşan, kurt vurarak bol, bol skill point (Beceri puanı) kazanın ve ilk Kampınızı bulun.

Ekrandaki pusulanın beyaz tarafı gideceğiniz yeri gösteriyor. Ayrıca gideceğiniz yeri öğrenmek için PC oyunun da Q harfine basarsanız ipuçları görebilirsiniz.

Şelalenin yakınlarında kampı bulun ve kapma girip neler yapabileceğinizi öğrenin.


23.jpg

Daha sonra mağarayı bulun ilerleyin aşağılarda bir yerde kapalı sandığın içinde ilk relic i alın. (Boynuzlu boğa gibi bir şey)

Mağaradan çıkmak için önünüze kalas ve bezle kapatılmış bir geçit var. Burayı meşale ile yakarak geçebilirsiniz. Zaten yakınına gelince sönük meşale ikonunu göreceksiniz. Adeta beni yak diyor. Mezbahayı geçtikten sonra kapalı bir kapı göreceksiniz.

E tuşuna basarak baltanızı kullanın. Devamlı E tuşuna basarak zorlayacaksınız ve güç simgesi beyazla dolunca kapı kırılıp açılacaktır.

Tekrar ormana dönüyorsunuz Sam' buluyorsunuz ve burada Mathias ile tanışıyorsunuz. Matihas adanın rahibi. Size ada hakkında bilgi veriyor.(Gözünüz adamı tutmuyor)

Ormanda çok dolaşınca kurt kapanına yakalanmamak ta olmaz. Nasıl çok dolaşırsan ayağına pislik bulaşırsa ormanda çok dolaşmanın da böyle riski var. Kurt kapanı sahnesini güzelce seyredin. Çünkü çok güzel gerilim verilmiş. Kurt geldi gelecek, ağaçlar salınıyor, çalılar hışırdıyor. Üstelik birde gök gürültüsü ve şimşek gerilimi doruk noktasına çıkarıyor. İlk kurt saldırısı da burada oluyor. Yayı gerin hazır bekleyin. Kurt üzerinize atlayınca sahne yavaşlıyor işte o sırada oku bırakın. Kurt ölecektir.

Daha sonra arkadaşlarınız gelip sizi kurtaracaklar. Teşekkür edin.

Ormana devam edin köprüyü geçin size saldıran kurtları halledin. Kurtların yanına gidip E tuşu ile Skill ve XP salmayı unutmayın.

Köprüden geçin mağaraya girin ilk secretimiz LOST ADVENTURER vardınız. Önünüzdeki engeli aşmak için asılı olan fenere ok atın. Fener düşecek ve eşyalar yanacak. Burada düşmüş bir uçak enkazı var. Bu uçağı mümkün olduğunca aşağı düşüreceğiz.

Sağdaki platforma geçin köprü gibi olan kalasın arkasındaki ölü adama üzerindeki fenere ok atarak tutuşmasını sağlayın. Böylece kalas düşecek ve uçak biraz daha alçalacak. Karşı platforma çıkın buradaki denizci fenerini alın ve karşıdaki yanacak eşyalar atın ve uçağın biraz daha düşmesini sağlayın.

Şimdi uçağın üzerine çıkın kanat kısmında yanan bir fener var ok atarak düşmesini sağlayın ve alttaki bezler tutuşsun.

İki fener olan platforma gelin. Fenerin birini alın ve uçağın açık deliğinden içeri atarak eşyaların yanmasını sağlayın.

Şimdi uçağın kanadından gövdesine uçağın içine girin. tekrar çıkıp kuyruk kısmından iki kere atlayarak secretin olduğu platforma zıplayın. Secreti alın ve gerilmiş iple aşağı kayın secret mağarasından çıkın.

2 kurt saldırısı oluyor. Ok ile onları hal edin. Ormandan çıkış kapısını bulun. Dr. Whitman'ı buluyorsunuz ve kapıyı beraber açıp 3. bölüme geçiyorsunuz.


Bölüm 03 Mountain Temple
Dr. James Whitman'nı takip edin. Merdivenden çıkınca Rus'ların baskına uğruyorsunuz. (Rus'ların ne işi var burada)

Whitman kolayca teslim oluyor ama Lara'yı esir alıyorlar. Elleriniz arkadan bağlı olarak devam edin. Duvar diplerinden, çalılar arasından Rus'lara görünmeden yukarı çıkın.

Rus'un biri orada sizi görüyor ve sarkıntılık ediyor. F ile dirsek atın ve boynundu ısırın. Mücadele sonucunda adamı öldürün ve tabancasını alın. İlerleyin. Askerleri öldürün. İp merdivenden yukarı çıkın ve kamp baseyi bulun.

Merdivenlerden devam edin. Gelen askerleri öldürün. Bu bölümde sesiz olmalısınız ve askerleri ok ile indirmelisiniz.


10.jpg

Yukarılarda bir yerde iki kaya arasında baca gibi bir yerden yukarı çıkacaksınız. Tırmanma sahnesi çok güzel olmuş. Köye geliyorsunuz Roth'u kırık bacakla kurtlarla mücadele ederken görüyorsunuz. Ruth'u çardak altına taşıyın. Köyde araştırma yapın. Bütün malzemeleri toplayın. Tırmanabilecek kayalıklar var ama henüz tırmanma balta olmadığı için tırmanamıyorsunuz.
Uçak enkazına gidin. İçinden geçip üstüne çıkın yukarılarda bire yerde mağara var. Araştırın. Bir kurt saldırısını bertaraf edin.

Sizi paçanızdan tutan kurttan kurtulmak için yön okları ile sağ sol yapın ve kırmızı kare işareti çıkınca F (Omuz ve tekme atma tuşu) ile vurun. Bunu yapmazsanız sizi çok hazin bir ölüm bekliyor. Maalesef sahne dayanılacak gibi değil. Kurdun alt ve üst çenesi Lara Croft’un boynundan girip ensesinden çıkıyor. Ama ileriki bölümlerdeki ölüm sahnelerini görünce bu sahne size daha yumuşak gelecektir.

Mağaradan çıkın. Sıçrama tuşu (Space) ile halatı kullanarak aşağı kayın. Dağ köyü içine girin. Meydandaki yaralı arkadaşınız Roth'u ilk yardım çantası ile tedavi edin. Size dağ tırmanma aleti verecek. (Pry Axe: manivela baltası) Kampın hemen yakınındaki şekli değişik tırmanma duvarını bulun ve manivela baltası ile E tuşunu kullanarak tırmanın. Yukarı çıkın ve köprüyü geçin.

Bölüm 04: Mountain Rendezvous
Mağaradan geldiğiniz yolu takip ederek çıkın. Mağaranın solundaki tırmanma yerinden yukarı, şelalenin solundaki tırmanma yerinden yine yukarı tırmanın. Hemen yukarı çıkmayın, konuşmaları dinleyin. Sonra adamalarla göğüs göğüse savaş verin. İşliniz bitince köydeki nesneleri toplayın.
Köyün şelale yakında iki tırmanma platformu var. Buradan tırmanın kırık köprüyü geçerken köprü çökecek (Başka ne beklerdiniz ki?) Tam düşerken Lara Croft'un şanına yakışır bir atlayışla tırmanma duvarına E tuşuna basarak tutunun. Yukarı tırmanın. Bu atlayışı hiç unutmayın çünkü ileride çok işinize yarayacak. Telsizle Reyers'e Sam'ı bulup bulmadığınızı soracaksınız. İlerleyin halat ile aşağı kayın. Düşmanları temizleyin. Mağaraya girin. A

Bölüm 05: Mountain Village (SECRET 2)
Mağaradan geldiğiniz yolu takip ederek çıkın. Mağaranın solundaki tırmanma yerinden yukarı tırmanın. Şelalenin solundaki tırmanma yerinden yukarı tırmanın. Hemen yukarı çıkmayın, konuşmaları dinleyin. Sonra adamalarla göğüs göğüse savaş verin. İşliniz bitince köydeki nesneleri toplayın.


1.jpg

Kemer şeklindeki köprünün altındaki suya girin aşağıda sağınızda iki kaya olacak. ilk kayanın yanında şelale ile görülmez halde bir mağara ağzı var. Secret için buraya girin, mağarada ilerleyin Camp baseye varın.

İleride terazi sistemi ile bir birine bağlı 2 kafes göreceksiniz. Sağdakini omuz atarak aşağı aşağı itin.

Şimdi soldaki asılı kafese atlayıp karşı duvara zıplayın. Buradan ateş alın ve kafesteki 3 çuvalı yakın. Böylece kafes hafifleyecek ve sizi yukarı çıkaracak. Soldaki tırmanma duvarına zıplayın tutunup yukarı çıkın. Buradaki secreti alın. TOMB UNWORTHY

Not: Oyunun burasında bug (hata) var. Kafesten inmek mümkün olmadı. Çok uzun uğraşılar sonunda inebildim.

İple aşağı kayın ve mağaradan geldiğiniz yolla çıkın. Şelale yakında iki tırmanma platformu var. Buradan tırmanın kırık köprüyü geçerken köprü çökecek (Başka ne beklerdiniz ki?)

Tam düşerken Lara Croft’un şanına yakışır bir atlayışla tırmanma duvarına E tuşuna basarak tutunun. Yukarı tırmanın. Bu atlayışı hiç unutmayın çünkü ileride çok işinize yarayacak. Telsizle Reyers'e Sam'ı bulup bulmadığınızı soracaksınız.

İlerleyin halat ile aşağı kayın. Düşmanları temizleyin. Mağaraya girin. Ateşin olduğu yerde ısının Sam'ın kamerasını çalıştırın.

Bölüm 06: Base Approach:
Tırmanma duvarlarından tırmanabildiğiniz kadar yukarı tırmanın. Mağara içini araştırın. Mağaradan çıkınca ip ile kayın eski kamyonun orada sipere yatın. 3 askeri öldürün. Yine tırmanın harabe evde nesneleri toplayın. İleride yine sesiz şekilde askerleri öldürün. şayet sesiz olmazsanız alarm çalıyor ve işiniz zorlaşıyor. Alarm çalan yere çıkın binadaki adamları temizleyin. kayma halatı ile kayın ve suya düşüp. Mountain Passa geldiniz


07 Bölüm Mountain Pass
Tünel içine girin ve düşmanları sesiz bir şekilde hal edin. Arkasına gelerek yay ile boğabildiğiniz gibi manivela baltasını da kullanabilirsiniz. Ok atmakta bir çözüm. Kafasından vurursanız gıkları çıkmaz. Kafaya isabet etmezse ve tam ölmezlerse bağırıyorlar ve arkadaşları geliyor. Size molotof kokteyl atıyorlar ki kurtulması zor. Molotof kokteyl işareti kırmızı kare şeklinde bunu görürseniz kaçmanız için 2-3 saniyeniz var.

Tünelde devam edin yıkık harabe halindeki binaya girip düşman temizliği yapın. Toplayacağınız nesneleri toplayın. İleride tırmanacak yer var buradan tırmanın ve halatla aşağı suyun içine düşün. Su kanalında ilerleyin binaya girin. Soldaki vanayı çevirin. Binadaki bütün adamları öldürün.
Odanın birinde duvara asılı bayrak var. Ateş bulun ve bunu yakın. Böylece XP kazanacaksınız.
Kontrol odasını bulun buraya duvarda yukarıdaki geçitti kullanarak girin vanayı çevirin. Yeşil patlayıcı gaz çıkacak: Geldiğiniz yer dönün ve bu geçitten denizci fenerini kullanarak odayı ve içindekileri patlatın. Harabe halindeki kumanda odasına dönün yerdeki otomatik tüfeği alın. Etraftaki cephaneleri ve belgeleri toplayın. Yan odadaki bütün adamları bu tüfek ile öldürün.
İlerleyin demir kapıyı açın ve telsizle konuşun.

Odadaki ara bölmeden girin ara, ara size gaz fışkırması olacak. Ama zarar vermiyor. Sonunda kırık pencereyi tekme ile açın. Radyo kulesinin olduğu yere geleceksiniz.

7.jpgBölüm 08: Base Exterior

Kuleye doğru gidin. Kampta dinlenin ve silahlarınızı upgrade edin. Sonra kırık köprüden ve çelik kirişten karşıya geçin. Tam vardım derken serserinin biri size saldırıyor ve sarılıp aşağı atmak istiyor.

Ondan önce davranın ve tekme ile onu aşağı atın.

Kuleye doğru giderken önünüze çıkan herkesi devirin. Burada ilk defa kalkanlı adamları görüyor ve savaşmaya mecbur kalıyorsunuz.

Bu adamlar tank gibi olup öldürmek zor. Ama herkesin bir zayıf noktası vardır. Lara bunları gayet iyi bilir. Devamlı kaçın , adam üzerinize gelince üzerinden sağa veya sola zıplayın o sırada adamın açık bir yerini buluyorsunuz. Pompalı veya makineli ile 2-3 kez ay şeyi yapınca ölüyorlar. Elbette bunları vurunca mükafatı da çok oluyor. Mesela silah parçaları alıyorsunuz.

Binayı araştırın üst katta bir yerden Japon kolyeyi bulacaksınız.

Üst kattaki tırmanma halatı ile kulenin ilk katına geçin. Kırık merdiven ile tepesine tırmanın.
Burada manzara çok güzel. Ama bu soğukta şahsen orada bulunmak istemem. En tepeye antenin olduğu yere gelince Alexl'e telsizle konuşuyorsunuz. Size radyo frekanslarını verecek ve nasıl kullanacağını öğretecek.Sonunda bir frekans yakalıyorsunuz ve yardım istiyorsunuz. Zorda olsa yardım talebinizi duyuyorlar cevap veriyorlar. Alex "Kahramanım Lara" falan diyor.

Kayma halatı ile zemine kadar kayın. Q tuşu ile gideceğiniz yeri bulun.Buraya gelince petrol varilinin vanasını çevirin ve açın. Ateş bulmak lazım. Yan odaya gidip baltayı demire sürünce ateş çıkıyor ve meşale yanıyor. Bu ateşle petrol tanklarını patlatarak uçağa yön gösterin.

Ama uçak yıldırım isabeti sonucu yanmaya başlıyor ve üzerinize geliyor. Lara'nın sevinci kabusa dönüşüyor. Şimdi bütün mesela uçak enkazı altında kalmamak.Sahnele çok güzel çok gerçekçi. Sağa sola kaçarak rampadan aşağı kaçın. Dikkat edin bir tarafınıza kazık girmesin.

Çünkü Lara'yı bu halde görmek gerçekten çok ızdırap verici. Kurtulabilirseniz uçak başınızın üzeriden geçiyor. Size tam uçurumun kenarında ancak tutunarak kurtuluyorsunuz (Hep böyle olmuyor mu?) O sırada pilotun paraşütle atladığını görüyorsunuz. Pilotu bulmak üzere hareket ediyorsunuz.


8.jpg

Bölüm 09: Cliffside Village (SECRET 3)
İlerleyin kırık köprüden geçin. Şimdi sizi adrenal artırıcı heyecanlı bir kaçış bekliyor.
Köpüler duvarlar yıkılıyor kendinize zar zor atlayacak bir yer buluyorsunuz. Bayrakları vasıta kılarak boşluklardan atlayın. En ufak bir hata uçurumu boylamanız neden olacaktır. Sonunda sizde salgılanacak adrenalin kalmayınca bir odaya boş çuval gibi düşüyorsunuz.

Yeniden adrenalin depolayın çünkü ileride size çok lazım olacak. Biraz nefes alın. Parmaklarınızı dinlendirin.

Pilotun yanına gelince acı gerçeği de görüyorsunuz. Maalesef pilotu öldürüyorlar.

Gelen kalkanlı adamı öldürün. Dar patikadan atlayıp zıplayıp devam edin. Kampta silahlarınızı upgrade edin.

Köye girince bir bubi tuzağına yakalanıyorsunuz ve ayaklarınızdan ağaca asılı kalıyorsunuz. Lara, bu halde bile tabancasını çekiyor, adamaları tersten yani baş aşağı gördüğü halde öldürüyor. Sonrasında bubi tuzağının üstteki mekanizmasına ateş edip kurtulun.

Bu sırada yerde bir halat buluyorsunuz ki bu çok işinize yarayacak.

Kulenin alt bacağındaki halatlı yere yay ile bir ok atın. Atmak için Mousenin orta tuşunu kullanın. Sonra halata asılın ve kuleyi dolayısıyla üzerideki adamı da yıkın.

Adamları öldürün. Şelalenin yanında asılı bulunan sandığa halat atın ve çekin. Buna zıplayın tutunun soldaki köprüye atlayın.

İleride yine yay ile halat atacağınız bir yer var.

Buraya ok atın ve çekip yandaki babaya bağlayın. Zıplayın bu halat ile karşıya geçin. Mağaraya girin uzun süreli kayacaksınız ve geldiğiniz yer 5 ci bölüm olan Mountain Village.

Roth'u bulun biraz muhabbet edin. Pilotla telsizle konuşuyorsunuz. Pilot mavi dumanın olduğu yere gitmenizi istiyor.

Sinematik çıktıktan sonra ilerleyin Village Overlook'a geliyorsunuz.

Uçuruma geldiğiniz zaman yay ile halat atın babaya bağlayın ve sıçrama tuşu ile ipe atlayıp aşağı kayın.

Gelen 3 adamdan saklanın ve okla işinizi sesiz bir şekilde hal edin. Eve girin odanın birinde Relic bulacaksınız bunu alın.

Dar dağ patikasından yukarı devam edin halatla aşağı kayın. Yay, ok, halat atılacak yer ve babaları kullanarak tırmanmaya devam edin.

Düz duvara tırmanıp arkası dönük adamı yayla öldürün. Gideceğiniz yerler zaten belli. Halat atarak uçurumları geçin.

Sonunda kampa varacaksınız.

Duman işaretini bulma görevi için güneş işaretli mağaraya girin geçitte ilerleyip kampa varın.
Daha sonra rüzgârlı köprüden geçin ve 3 cü secret HALL OF ASCENTION odasına ulaşın. Q ya basarak durum değerlendirmesi yapın.

Pencereden rüzgâr geliyor. Pencereyi kapatınca tavana asılı olan salıncak aşağı iniyor ve hareket etmiyor.

Şimdi pencereyi açın hızla salıncağı yukarı taşıyan kolu çevirin ve yine aynı hızla salıncağın üzerine binin. Bu salıncak rüzgârın sayesinde sizi duvara kadar götürecek. Duvara atlayıp tırmanın ve tırmanmış vaziyette sola devam sol yan atlayışla balkona düşün. içeri girip mağarada devam edin. Secret sandığını açın. Silah parçaları buldunuz ve skilliniz arttı.

Geldiğiniz yerden tekrar dönün balkondan atlayın rüzgârlı köprüyü geçin. Mağaradan dışarı çıkın. Uçurum ve dağlar arasında mavi dumanın olduğu yere halat atarak babalara bağlıyarak varın. Kaptana sesleniyorsunuz ama cevap vermiyor.


Bölüm 10: Mountain Pass

Mağaraya varın. Buradan aşağı sürükleneceksiniz. Geldiğiniz yer Mountain Pass. İlerleyin telsizle konuşun 2 ci pilotu bulmak için devam edin.

Mağaraya girin. Fareleri öldürüp skill kazanın. Mağarada Base Campta silah upgradi yapın. Mağaradan çıkınca bir köprüye geleceksiniz. 2 ci pilotu buldunuz ama çok geçmeden Mathias pilotu öldürüyor. Ve adamları sizi yakalayıp esir alıyor.

Bölüm 11: Chasm Monastery

Kendimizi ellerimizden tavana asılı olarak cesetlerin bulunduğu bir odada buluyoruz. Sağa sola salının ve ayaklarınızla tavana asılı olduğunuz yere tutunun ve kendiniz kurtarın. Yere düşüyorsunuz.

Dışarıda balyozlu adam korkunç böğürmelerle dolaşıyor. Denemek için kafanızı kovuktan çıkarın bakın başınızı nasıl tuzla buz yapacak.

Zavallı Lara böyle ölmeyi hak etmiyor. Lara'nın her ölüşünde çok üzülüyorum. O nedenle bu manzaraları görmemek için ölmemeye dikkat ediyorum.

Bu oyunda Lara'nın çeşitli ölüm sahneleri var. O kadar gaddarca ki? Bu oyunu yapanların Sanki Lara'ya özel kinleri var. Bu kadar manyakça ölümler olmaz.

Daha önce kurtların çenesinden bahsetmiştim. Şimdide başınızın kanlı kalıntılarını duvardan kazıyacak şekilde balyoz darbesi.

İleri de boğazdan girip enseden çıkan paslı demirler, karından girip belden çıkan borular, lkafa kesmeler. Uçurumdan düşüp gözden kaybolmak en iyi ölüm şekli. Yani bu işte bir kasıt var ama anlayamadım. Tamam, oyunu gerçekçi yapmak istemişsiniz ama kardeşim Lara'ya bu yapılmaz ki.

Cesetler kurukafalar arasındaki yoldan devam edin. Ölü bir adamdan shotgun silahını alın. çapraz tahtalar ile kapalı geçidi shotgun ile kırın.


13.jpg

Sun Queen odasına geçin Yamatani'nin lahitini açın odada incelemelerde bulunun. Sun Queen gizemini öğrenin.

Bu sırada gelen bütün adamları öldürün. Sonra tavana asılı çana yay ile halat atın çekin ve bırakın. Bu çan yarı kırık kapıyı kıracak. Kapıdan geçin.

Base Kampa varın.

Önünüze gelen tahtalar ile kapalı kapıyı shotgun ile parçalayın.Yine rüzgarlı fırtınalı geçitte geldik. Burada aşağı düşmekten son anda kurtuluyorsunuz. Duvarda kiriş halinde kalan yoldan sırtınız vererek geçin. Sona gelince kırık köprüye ve daha sonra diğerine atlayıp tutunun. Yukarı çıkın duvarın ara yerindeki yarıktan odaya girin. Askerleri ve kalkanlı adamı öldürün.

İkinci kata çıkın pencereyi açın odaya rüzgar girsin ve tavana asılı balyozu hareket ettirsin. Gelen askerleri öldürün.

2 ci pencereyi de açın rüzgar tavandaki balyoza pozisyon versin. Önemli olan asılı balyozla diğer tarafta asılı olan çanın döşemeye düşüp parçalaması ve döşemede geçit açması.

Şimdi asılı balyoza halat atıp çekin ve çanı yere düşürün. Döşeme kırılsın. Sizde bu açılan delikten aşağı girin.

Sizi yine adrenalleriniz boşatacak bir kaçış bekliyor.

Çöken yıkılan köprülerden son sürat kaçın. En son bir odaya düşüyorsunuz burada hiç vakit kaybetmeden soldaki açıklıktan yan tarafa geçin ve derme çatma köprüye uzun bir atlayış yapın. Yoksa uçuruma düşer ve tarih olursunuz. Köprü de sağlam değilmiş. Buradan da aşağı kayıyorsunuz. Bir yerde önünüz tıkalı suhutgun ile acilen kırın ki geçebilesiniz. Uzun bir atlayıştan sonra suya sağ salim düşüyorsunuz. Çok garibime gitti eli yüzü çamur olan Lara suya girip çıktıktan sonra tertemiz oluyor. Ne var bunda diyeceksiniz ama oyunda bu detaya bile dikkat edilmiş. Geldiğiniz yer Mountain Village (Daha önce gelmiştik)

Biraz dinlenin ve Sam ile telsizle konuşun. Solaris Base yi bulmak için şelalenin yanındaki küçük geçitten girin ilerleyin. Mountain Descent kampına geldiniz. Köprüden geçmeyip soldaki babaya ip bağlayarak karşıya geçin dar patikadan devam edin aşağı kayın ve 3 adamı ok ile sesiz şekilde öldürün.

Devam edin uçurumları halatla geçin barakaya girin ve buradaki adamları temizleyin. Patikaları geçip adamları temizledikten sonra uçak enkazının olduğu yere geleceksiniz. Araştırın toplanabilecek nesneleri toplayın. Sonra azgın akarsuyun olduğu yerden geçmeye çalışacaksınız ama işin çok kolay olmadığını göreceksiniz. Akıntı sizi sürüklüyor. Adrenalin salgılamaya hazır olun. Akıntı sizi sürükledikçe yön tuşları ile sağ sol yapın. Böylece demir boruların, ağaç dallarının boğazınıza girmesini önlersiniz ve feci ölümünüzü görmemiş olursunuz. Yolunuzu denme yanılma ile bulabilirsiniz.


16.jpg

Burada müziğe dikkat edin. Tehlike müziği çalınca mutlaka sağ veya sol yapın.
Akıntı sırasında 1-2 yerde shutgun ile kıracağınız ağaçlarla kapalı yolu açacaksınız.
Başarırsanız sonunda akıntı sizi uçağın kabin içine getirecek. Tam kurtuldum derken çam kırılıyor ve boşluğa düşüyorsunuz.

Allahtan düşmeden önce paraşütü sırtınıza geçirme fırsatı bulacaksınız. Trajedik bir düşme sonunun da paraşütü açabileceksiniz.

Kurtuldum diye sevinmeyin. Yine bir zorluk başladı. Paraşütü kullanırken ağaçlara çarpmamaya dikkat edin. Sağ sol yaparak bunlardan kurtulabilirsiniz. Daima ağaç aralıklarından geçmeye çalışın. Yoksa kazık gibi ağaç daları göğsünüzden girip sırtınızdan çıkması işten bile değil.
1-2 deneme ile yolunuzu bulursunuz. Gerilim müziği eşliğinde heyecanlı bir paraşüt yolculuğundan sonra yere çakılıyorsunuz. Halsizsiniz, yaralı ve bitkinsiniz.
 
Home Register Log In
Üst