Tokyo Mirage Sessions #FE Encore inceleme

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
En son inceleme yazımı kim bilir ne zaman paylaştım sizinle. Gerçekten çok uzun bir zaman olmuş gibi hissediyorum. Neyse ki çok da fazla aramıza mesafe koymadan bir oyunun incelemesi ile yine karşınızdayım. Tokyo Mirage Sessions #FE Encore inceleme yazımın konuğu oluyor bu sefer. Aslında, Tokyo Mirage Sessions olarak da kısaca belirtilebilir. Tabii, bazı kaynaklarda Shin Megami Tensei X Fire Emblem olarak da biliniyor kendisi. Tokyo Mirage Sessions #FE Encore inceleme yazım boyunca, oyunda edindiğim tecrübelerden bahsedecek ve oyunun bizlere ne sunduğuna değineceğim.

gm7UTG.jpg


Tokyo Mirage Sessions #FE Encore hikayesi nedir?
Oyun, önce bizlere ana mevzuların geçtiği tarihten 5 yıl öncesini gösteriyor. Bir operada sakin sakin müziğini, ablasını dinleyen bir kızı görüyor burada. Tabii, işler hiç de istediği gibi gitmiyor ve birtakım olaylardan sonra Tsubasa ismindeki karakterlerimizden biri dışındaki herkes bir anda yok oluyor. Buna, sahne alan ablası da dahil. Tsubasa, daha sonrasında hep ablasının izini arıyor. Bu yüzden de bir idol, yıldız olma kararı alıyor.


Tsubasa’nın kariyerinde atacağı önemli bir adımın gününde olaylar çıkıyor. Birtakım kötü niyetli Mirage adı verilen varlıklar bu etkinliğe saldırıyor. Oradaki herkesin Performa’sını alıyorlar. Performa’dan da daha sonra bahsedeceğim. Bu Mirage adı verilen varlıkların yaşadığı Idalosphere adı verilmiş olan yere kaçırılan Tsubasa’yı Itsuki kurtarmak için gidiyor. Burası, oyunun bir nevi eğitim kısmı oluyor. Itsuki ve Tsubasa, Idalosphere adı verilen bu yerde içlerindeki Performa’yı uyandırıyor ve düşmanlarla savaşmaya başlıyor.

Itsuki, Chrom adındaki Mirage’ı kullanmaya başlıyor. Tsubasa’nın Mirage’ı ise Caeda oluyor. En sonda da Touma geliyor. Aslında Itsuki, Tsubasa ve Touma 3’lü bir arkadaş grubu. Bir de ortaya çıkıyor ki, aslında Touma zaten bu tarz şeylerle uğraşıyormuş, Performa’sı zaten uyanıkmış. Olaylar olaylar. Bütün bu olaylardan sonra, yeni güç edinen Tsubasa da ablasının peşine koyuluyor. Tabii, kurtaracakları tek şey ablasından ibaret olmuyor.

wXPyuj.jpg


Tokyo Mirage Sessions #FE Encore nasıl bir oynanış sunuyor?
Hikayeden biraz bahsettiğime göre, oynanışa da değinebilirim demektir. Tokyo Mirage Sessions #FE Encore, aslında bir RPG oyunu fakat bir JRPG oyunu. Bizlere, ünlü 2 seri olan Shin Megami Tensei ve Fire Emblem’in birleştiği bir hikaye sunuyor. Oyundaki yeteneklerin isimleri, Persona oyuncularına çok tanıdık gelebilir. Fire Emblem serisinin en son oyunu olan Fire Emblem Three Houses inceleme yazısını da sizlerle paylaşmıştım. Oyun, günümüz Tokyo’sunda geçiyor.

Bir yetenek avcısı şirkette çalışan ana karakterlerimizin normal dünyada yaptıkları iş sanatçılık. Kendileri, aslında bu Mirage denilen kötü niyetli varlıklarla savaşan insanlar. Tabii, onlara yardımcı olmaları için de yine Mirage dostları oluyor. Mirage karakterlerinin Fire Emblem oyunlarından çıkmış olduğu hissiyatı daha en baştan hissettiriyor kendisini zaten. Hazır bu işbirliğinden bahsetmişken, Performa’dan da bahsedeyim. Performa dediğimiz şeyler, insanların içinde bulunan güç. Ruh gibi düşünün. Bir Mirage ustasının Performa’sı ne kadar güçlüyse, Mirage da o kadar güçlü oluyor.

Oynanış olarak aslında Persona oynamış olan oyunculara çok da uzak bir özelliği yok. Bilmeyenler için bundan da bahsedelim. 3 kişilik parti ile Mirage tokatlamaya, Idalosphere’e gidiyorsunuz. NPC’lerden ana ve yan görevler alarak hikayede ilerliyorsunuz. Bir RPG oyununda bulunan genel mekanikler bu oyunda da yer alıyor. Silah, yetenek, zırh, aksesuar ve seviye. Fakat, bu oyunun da kendine özgü özellikleri mevcut.

mBTMpz.jpg


Nedir bu kendine özgü özellikler?
Öncelikle, seviye sisteminden bahsedeyim. Oyundaki seviye sistemi, birden fazla şey üzerinde geçerli. Sadece karakterinizi değil, aynı zamanda Performa’nızı ve Mirage’ınızın silah hakimiyeti seviyelerini de geliştiriyorsunuz. Bu, o karakteri ne kadar kullandığınıza bağlı olarak değişiyor. Elbette oyunun bir aşamasına gelince, “Ulan ben bu karakterden sıkıldım, biraz da şunu kullanayım.” diyebilirsiniz. Partinizdeki elemanlardan birinin yerine onu alabilirsiniz. Böyle bir isteğinizi gerçekleştirmeden önce seviyeleri de düşünmeniz gerekmekte. Fakat, öyle çok düşük olsa bile pek bir problem değil aslında.


Seviye mevzusunun aslında öyle problem olmadığına değinmiştim. Bunun sebebi de, oyunun, oyunculara birtakım kendini geliştirebileceği yerler sunuyor olması. Karakterlerinizin neye ihtiyacı varsa ona göre tecrübe kasabileceğiniz yerler mevcut oyunda. Kendinizi geliştirebileceğiniz alanlara gidip hem harita üzerindeki eşyaları toplayarak, hem de savaşarak tecrübe puanı sağlayan eşyaları elde edebilirsiniz. Fakat, ben şimdiden uyarayım, fazla zorlamayın çünkü oyunun tadı kaçar.

fVdGbP.jpg


Oyunun dövüş sistemi nasıl?
Tokyo Mirage Sessions #FE Encore dövüş sistemine de bir an önce değinmek istiyorum. Sıra bazlı olan dövüş sistemi, benim gerçekten çok hoşuma gitti. Aslında, belki de bu tarz güzellikler sunduğu için JRPG türünü seviyorumdur, bilemedim. Her neyse, konu kaynamadan bahsedeyim bundan da. Şimdi, dövüş sistemi sıra tabanlı. Sıra size geldiğinde atmak istediğiniz adım konusunda birtakım seçenekler bulunuyor.

Tokyo Mirage Sessions #FE Encore inceleme yazımın bahsetmek için sabırsızlandığım konusundan bahsedeyim hemen. Kombolar. Seçenekleriniz bulunuyor demiştim. Bu seçenekler arasında düz saldırmak ve yetenek saldırısı da yer alıyor. Eğer saldırdığınız düşman yetenek saldırılarınızın türüne karşı zayıfsa ve diğer karakterlerinizde uygun yetenekler varsa, mis gibi bir kombo çıkıyor ortaya. Bu kombo, eğer 2 vuruş olursa ayrı bir ödül, 3 vuruş olursa ayrı bir ödül veriyor. Elbette 3 vuruş daha değerli bir ödül veriyor. Tek yapmanız gereken şey, düşmanlarınızın zayıf noktasını öğrenmek ve ona göre davranmak.


Elinizde bulunan seçenekler elbette sadece saldırıdan ibaret değil. Aynı zamanda savunma şansınız da var. Eğer uygun görürseniz, karakterinizi savunma moduna alabiliyorsunuz. Boş boş durmasın diyorsanız eşya kullandırabiliyorsunuz. Bir de, topuklama mevzusu var. Düşmanı gözünüze kestiremiyorsanız, mevzular fenaysa erkekliğin %90’ını konuşturabilirsiniz. Ben mesela, erkek gibi erkeğimdir. En ufak mevzuda topuklarım, arkama bile bakmam.

Bir de, hızlı saldırı mevzusu var. Eğer bölge için yüksek seviyeyseniz ve düşmanlar çerez gibiyse, hızlı hızlı tokatlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey, Itsuki’nin taktik menüsünden ekibinize bir taktik ayarlamak. Gerisi ekipte. Eşya ve para kasmak için gerçekten güzel bir özellik. Tadını çıkarmanızı tavsiye ederim.Oynanış konusunda başka değinmek istediğin bir şey var mı?
Tokyo Mirage Sessions #FE Encore inceleme yazımın sonlarına gelmeden önce birkaç şeye daha değinmemde fayda var. Oyunda, TOPIC adı verilen bir uygulama var. Bu uygulama aracılığı ile oyun içerisindeki dostlarınız sizlerle iletişime geçebiliyor. Gerçek hayattaki arkadaşlarınız değil, oyundaki karakterin arkadaşları. Burada konuşmaları ve görevleri görebiliyorsunuz. Bu uygulama içerisinde bir de harita kısmı bulunuyor. Bu haritadan da nerede olduğunuza, nereye gideceğinize karar verebiliyorsunuz.

Oyunda birtakım değişimler de mevcut. Mirage ve karakter yeteneklerini etkileyen birtakım değişimler var. Bunları da, karakterinizi geliştirdiğiniz yere girdiğiniz yerde yapabiliyorsunuz. Belli başlı eşyalar isteniyor. Bu eşyalar da düşmanlardan düşüyor genel olarak. Size düşen, öncelikle o eşyaları toplamak, sonra da değişimi yapmak. Benim tavsiyem, silahlarınızı tamamen geliştirmeden değişim yapmamanız. Çünkü, bütün yetenekleri açarsanız, gelecek silahtaki yetenek hali hazırda elinizde bulunuyor olabilir. Gelecek silahın yeteneği sizde zaten varsa, elinizdeki yetenek de gelişiyor. Elinizde Dia yeteneği var diyelim ve bir Dia daha çıktı. Bu durumda Dia +1 oluyor ve daha güçlü iyileştiriyor.Tokyo Mirage Sessions #FE Encore görsel olarak nasıl?
Aslında, bir JRPG oyunundan başka bir şey de beklemiyordum. Oyunlar, çizgi film kıvamında. Zaten, ara sahneler de anime tarzında hazırlanmış. Günümüzde gerçekçi oyunlara daha fazla ilgi var nedense fakat benim hoşuma hep bu tarz görsellikler gidiyor. Elbette gerçekçilik de güzel ama bence bir oyunun, oyun olduğunu hissettirebilmesi de büyük bir önem taşıyor.

Animasyonlar konusunda gerçekten şikayetçi olabileceğim hiçbir şey gözüme çarpmadı. Adamlar uğraşmış ve yapmış. Özellikle savaş esnasında oturup her vuruşun animasyonunu tek tek izleyesim geliyor. Karakter tasarımları da, bir JRPG oyunu oynadığımızı hissettiriyor. Bildiğiniz gibi, genelde JRPG oyunlardaki karakterler abartılı kıyafet ve saçlara sahip oluyorlar. Saç konusunda çok bir şey diyemeyeceğim fakat kıyafetler buram buram JRPG.Tokyo Mirage Sessions #FE Encore inceleme sonucu nedir?
Tokyo Mirage Sessions #FE Encore inceleme sonucundan bahsetmeye geldi sıra. Bana soracak olursanız, ki zaten bana soruyor olmasanız burada olmazdınız, oyun gerçekten çok iyi. 2015 yılındaki çıkışında Nintendo Wii U’da oynama imkanım olmamıştı, konsol elimde olmadığı için. Fakat Nintendo Switch üzerinde gerçekten çok hoş bir yapım olmuş. Nintendo sahibi oyuncuların Persona açlığını giderebileceği, oynanışıyla gönül fetheden bir yapım.


Fiyat konusuna değinemeyeceğim çünkü ne yazık ki sadece dolar, euro veya sterlin gibi para birimlerine göre satın alım yapabiliyorsunuz. Dolar bir tık daha ucuz olduğu için, tavsiyem bölgenizi dolara göre ayarlamanız olacaktır en fazla. Bunun dışında, fiyat etiketleri biraz üzücü. Kutulu almaya kalkınca da çok fazla bir şey fark etmiyor. Aslında, bu yüzden kutulu alıp koleksiyon haline getirmek daha bir cezbedici geliyor.
 
Home Register Log In
Üst