The Mysterious Cities of Gold: Secret Paths (İnceleme)

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
Mysterious Cities of Gold ismini eminim birçoğunuz şu an ilk defa duyuyorsunuz. Peki, Güneşin Oğlu Esteban desem? Akla bir şeyler gelmeye başladı değil mi? 1982 yılında yayınlanmaya başlayan ve bir dönem ülkemizde de gösterilen fakat nereden çıktığı bilinmez “başka” bir hitapla anılan Esteban, yıllar yıllar sonra macera oyunu ile yeniden bizlere merhaba dedi.

Güneşin koruduğu çocuk
Mysterious Cities of Gold (artık kısaca Esteban diyeceğim) Fransa – Japonya işbirliği ile yapılan bir çizgi diziydi ve oyunun konusu da serinin konusu ile paralellik gösteriyor. Yapım tıpkı çizgi dizide olduğu gibi olayların boy gösterdiği dünyayı anlatarak başlıyor. Takvimler 16. yüzyılı gösterir ve Avrupa’dan gelen büyük gemiler batıyı fethetmenin peşindedir. Daha da önemlisi hepsi gizemli altın şehrin yerini gösterecek ve rivayetlere göre And Dağları’nda saklı olan altının peşindedir.


2.jpgAna karakterimiz, güneşin biricik oğlu Esteban bir yetimdir. Denizci Mendoza tarafından bulunduktan sonra efsanevi yedi altın şehrin peşine düşerler. Esteban’nın asıl amacı ise babasını bulmaktır. Esteban’ın bu yolculuğunda kendisine Zia adında İnka İmparatorluğu’dan bir kız ve Batık İmparatorluk, efsanevi kıta Mu’nun son temsilcisi Tao eşlik etmektedir. Oyundaki hikâye de Esteban, Zia ve Tao’nun uzak doğudaki altın şehri araması ile başlıyor.

Esteban’nın hikâyesinde herhangi bir derinlik, senaryonun allanıp budaklanması gibi bir durum söz konusu değil. Hikâye yüzeysel olarak ilerliyor ve oldukça basit. Hatta çok da hızlı ilerliyor çünkü bir bölümde daha yeni karaya ayak basarken diğer bölümde “şak” diye Esteban’nın kaçırılmış olduğunu görüyorsunuz. Daha doğrusu kesik kesik ilerliyor demek olur. Zira ara videolarda da sanki dizinin özet kısmını izliyormuşuz gibi bir hava var ve şayet A noktasındaysak ne olup bittiğini anlamadan kendimizi C noktasında (B olsa gene iyiydi:) bulabiliyoruz. Anlayacağınız senaryo namına veya hikâye takibi gibi bir olgu ne yazık ki Esteban’da pek yok.

Üç sıkı dost
Esteban dışında Zia ve Tao’yu da bolca kontrol ediyoruz. Öncelikle oyunun mekaniğini tek cümle ile “bir noktadan çıkış noktasına ilerlemek” olarak özetleyebilirim. Şöyle düşünün, ortada bir harita, bir mekân var ve amaç üç arkadaşı kullanarak belirli engelleri aşmak ve final çizgisine ulaşmak. Ve bu engeller de genelde etrafta gezinen düşmanlara yakalanmamak (bunun için arkalarından dolaşmak veya kutulara saklanmak gerekli) ve yolları temizlemek için küçük bulmacaları çözmek gerekiyor.

6.jpg

Bulmaca dedim gerçi ama öyle puzzle’lar, ilginç şeyler beklemeyin çünkü hayal kırıklığına uğrarsınız. Puzzle’ların büyük çoğunlu karakterleri gerekli butonların üstüne getirerek kapıların açılmasını sağlamak veya çok basit bulmacaların dediğine göre o butonlara değişik bir sıra ile basmak. Örneğin karşınıza “Üç dost gider iki farklı yola ama kaderleri birdir” gibi bir bulmaca (veya tekerleme) çıktı ve bu yazıyı okuduktan sonra tek yapmanız gereken 3–2–1 numaralı tuşlara basmak. Kabataslak oyunun bulmaca mantığı bu. Bölümler ilerledikçe adetleri çoğalıyor (çünkü mekân büyüyor) o kadar. Tabi bir de etrafta sabit duran veya gezinen düşmanlar var ve onlara fark ettirmeden ilerlemek gerekiyor. Lakin endişe etmeyin çünkü yakalansanız bile hemen yakalanmadan önceki yerden başlıyorsunuz.
 
Home Register Log In
Üst