The House of the Dead: Overkill - Extended Cut

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
Bazı evler uğursuzdur. Ama bunu bilseler bile insanları oraya çeken bir güç vardır. Belki merak duygusu, belki de lanetin ta kendisi. Zaten öyle olmasaydı, bugüne kadar yüzlerce korku-gerilim filmiyle karşılaşır mıydık? 70 ve 80'li yıllarda çekilen Hollywood etiketli birçok korku filmi, günümüzde klasik olarak nitelendiriliyor, yeni projelerde bu yapımlardan da ilham alınıyor. Hatta o günleri tekrar anmak adına geliştirilen projeler de var. Örneğin Grindhouse.

Quentin Tarantino ve Robert Rodriguez'in hazırladığı iki filmden oluşan Grindhouse, aksiyon yapısından parazitli görüntü tarzına kadar eski filmlerden hoşlananlar için güzel bir geriye dönüş imkanıydı. Oyun dünyasında da yıllardır bu havadan esinlenen yapımlar var. The House of The Dead serisi de bunlardan bir tanesi. Bugünkü konumuz ise, Overhill Extended Cut. İçinde birçok eski bölümünün yeniden yapılmış versiyonlarını ve iki tane de yeni bölümü barındıran oyun. Retro korku-aksiyon isteyenler gelsin!


1.jpg

Bir dakika, korku mu?

The House of the Dead, Rail Shooter türünde, FPS bakış açısına sahip bir oyun. Birden fazla farkı karakteri kontrol ederek, üstelik yanımıza arkadaşlarımızı da alarak, birbirinden farklı mekanlarda, zombi temizliği için uğraş veriyoruz. Oyun, PS3'de Move kontrolör desteğiyle oynanıyor. Oynamaya başlarken aklıma, yıllar evvel Arcade salonlardaki silahlı oyunlar gelmedi değil. Sanırım zaten yapımın en önemli amacı, sizi eskilere geri götürebilmek. Önceki versiyonlarında da bu yapılıyordu zaten.

Amacımız oldukça basit. Önümüze çıkan her zombiyi öldürerek mıntıka temizliği yapmak ve bir sonraki bölüme adım atmak. Her bölümde farklı karakterleri kontrol ediyoruz. Yapımın ilerleyişi aynen şöyle: Adamımız kendisi hareket ediyor, daha doğrusu sadece kamera açıları sürekli değişiyor. Biz de uygun açıları yakalayarak, sadece hedef imlecini kontrol edip ateş ediyoruz. Oyunun parazitli görselliği, bol kanlı oluşu ve akın akın zombilerin üzerimize gelmesi, aksiyon düzeyini artırıyor. Bazı bölümlerin finallerinde karşılaştığımız güçlü boss'lar da oyuna ayrı bir tat katmış. Çevreye dikkatli baktığımızda, daha sonra Memorablia başlığına gidip göz atabileceğimiz müzik kayıtlarını, çizgi roman sayfalarını, 3D karakter modellemelerini ve sanat tasarımlarını görebiliyoruz. Bunları almak için de üzerlerine hedef alıp, ateş etmemiz yeterli oluyor.
 
Home Register Log In
Üst