Tesla Effect – A Tex Murphy Adventure (İnceleme)

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
En son tam 14 sene önce, 1998 yılında Overseer adlı yapımda görmüştük Tex Murphy’yi. Yapım sürpriz bir sonla bitmiş ve oyunun müdavimleri bir sonraki yapımı beklemeye başlamıştı. Günler aylara, aylar yıllara dönüştü ama yeni bir Tex Murphy yapımı gelmedi, gelemedi. Doğal olarak Dedektif Tex Murphy de unutuldu gitti. Derken 2012 yılında Tex, Kickstarter kampanyası ile küllerinden doğdu ve iki sene sonra da Murphy hayranlarının bir zamanlar çok beklediği yapım uzun bir aradan sonra sevenleri ile buluştu.


1.jpg

Demek geri dönmeyi başardın Murphy
Öncelikle şunu belirteyim, eğer önceki Tex Murphy yapımlarını oynamamış olsanız bile yeni yapım Tesla Effect’i rahatlıkla oynayabilirsiniz. Ben de macera oyunları ile içli dışlı birisi olarak Tex Murphy oyunlarını çokça duymuş ama oynamamıştım. Elbette bir önceki yapımlarla arada bağlantı var ama Tesla Effect kendi senaryosuna sahip olduğu için dediğim gibi ilk oyunlarını oynamayı gerektirmiyor. Ayrıca yapım içerisine serpiştirilmiş olan flashback’lerle eski yapımları da görme şansınız var. Örneğin yerde duran bir levyeye tıkladığınızda Tex’in eskiden kafasına bunlardan çok yediğini söyleyerek anılarının canlanması gibi.

2.jpgTesla Effect, gökyüzündeki büyük P.I.’ın (Private Investigator) Tex’i selamlayarak başlıyor. Büyük P.I. için tanrı benzetmesi de yapabiliriz çünkü oyun esnasında öldüğünüzde tekrar canlanmanızı o sağlıyor. Neyse, bununla fazla kafa karıştırmayalım. Tesla Effect’in hikâyesini anlatmadan önce 1998 yılında çıkan ve bir önceki yapım olan Tex Murphy: Overseer’dan bahsetmemiz lazım. Oyunun sonunda Tex ve sevgilisi Chelsee, küçük bir kutlamadan dönerken bir speeder’a (uçan araba) binerler ve aracın şoförü Tex’i de Chelsee’yi de tabancası ile vurur, ekran kararır. Overseer bu şekilde sona erer ve oynayanını da şok içinde bırakır. Bu olaylar yaşandığında sene 2043’tür.

Tesla Effect, Overseer’dan yedi sene sonra, 2050 yılında geçiyor. Tex, Ritz Hotel’deki dairesine giderken silah sesleri duyulur ve akabinde saldırıya uğrar. Çok geçmeden de meşhur dedektifimiz kendinden geçer. Tex kendine geldiğinde başında bir darbe izi ve kolunda da garip bir enjeksiyon izi vardır. Tex, soluğu Louie’nin restoranında alır ve içeri girdiğinde tanımadığı bir bayanla flört eder. Eski dostu Louie’yi gördüğünde ise kızın yeğeni Taylor olduğunu öğrenir ama ortada garip bir durum vardır. Louie’nin dediğine göre Tex, Taylor’u zaten tanıyordur ve Louie ona karşı oldukça mesafeli davranıyordur. Çok geçmeden de fötr şapka takan son dedektif olan Tex Murphy acı gerçeği öğrenir. Tex, kendisini hala 2043 yılında sanmaktadır ve son hatırladığı şey Chelsee ile beraber vurulmasıdır. Aradan geçen yedi yıl hafızasından silinmiştir ve Louie’nin dediğine göre vurulma olayından sonra bir tek Tex geri dönmüş ama oldukça değişmiştir. Çok daha karanlık, sinirli, kavgacı, karanlık işlere karışan (orijinal Tex Muprhy’nin tam zıddı) birisine dönüşmüştür ve Chelsee ise asla ortaya çıkmamıştır. Doğal olarak Tex bir hayli şaşırır ve kayıp hafızasını, Chelsee’ya ne olduğunu, kimin saldırısına uğradığını öğrenmek için kolları sıvar. Vakada ilerledikçe işler giderek karmaşıklaşmaya başlar ve işin ucu meşhur Nikola Tesla’ya kadar uzanır.

3.jpg
 
Home Register Log In
Üst