Tearaway İnceleme

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
Oyun dünyasının son 5 senesi sürekli tekrarlanan bir kelime ile geçti; “inovasyon”. Bu kelime o kadar çok kullanılıyor ki artık ağzıda sakız oldu. Gerek yeni nesil cihazlar gerek oyunlar için herkes bir inovasyon ya da nam-ı diğer yenilik peşinde fakat maalesef bunlardan sadece bir avuç dolusu söylediğini tam olarak gerçekleştirebiliyor.

PSVita ile uzun zamandır haşır neşir olsam da kendi Vita’mı daha bir hafta önce edindim ve açıkçası esas niyetim PS4 için bir ön hazırlık yapmaktı. Fakat bir yandan da oyunların zevkini çıkartmayı da ihmal etmedim elbette işte Tearaway de bunlardan bir tanesi.


1.jpg


Anaokul günleri
Benim dünya gözü ile ilk defa Gamescom 2013’te gördüğüm Tearaway her ne kadar hoşuma gitmiş olsa da yapısı itibari ile o “Mutlaka oynamalıyım” diye düşündüğüm bir oyun değildi ancak şu anda bu tecrübeden mahrum kalmadığım için kendimi şanslı hissediyorum.

Playstation’ın en çok tanınan oyunlarından bir tanesi olan Little Big Planet’in yapımcısı Media Molecule tarafından Vita için özel geliştirilen Tearaway tamamen kağıttan yapılma bir oyun. Demin de söylediğim gibi ilk başladığımda çok da hevesle oynamayı düşünmediğim bir oyundu Tearaway ancak yalan yok daha başladığımın ilk 10 dakikasından sonra bir türlü elimden bırakadım.

Third person türünde geliştirilen oyunun konusu ise oldukça sadece. Cinsiyetine göre iki karakter seçebiliyorsunuz Iota veya Atoi. Bu iki karakter de aslında bir mesaj taşıyıcısı, kaldı ki kafaları bile bir zarf şeklinde. Amacımız ise basit bu mesaj taşıyıcısını güneşe ulaştırmak. Neden mi? Çünkü Tearaway’in dünyasına yeni bri hikaye lazım. Daha önce hiç yazılmamış veya anlatılmamış bir hikaye. Daha önce kimsenin duymadığı tarzda bir hikaye. İşte bu amaçala Iota (ben erkek olanı seçtim) bizlere sunuluyor.

3.jpg


İşin garip yanı oyunda baş kahramanı yönetirken bir yandan da oyunun baş kötüsü olarak ortaya çıkmanız. PS Vita’nın ön kamerası sizin yüzünüzü, her ekrana geldiğinde güneşin ortasına koyuyor. Dolayısı ile oyun düşmandan bahsederken sizin o sırada kameradaki kafa hareketleriniz gözüküyor.
Tearaway’in PSVita’nın en iyi oyunlarından birisi olması veya ilk paragrafta yaptığım inovasyon açıklaması ise oyunun açıkçası geri kalan bütün kısımları.

Kedi merdiveni de yapacak mıyız?
Tearaway temel olarak LBT’nin üç boyutlu versiyonu olarak nitelendirilebilir. Yine etrafat gördüğümüz puzlle’ları çözmek, farklı mekanlarda yolumuzu bulmak ve karşımıza çıkan düşmanlarla savaşmaktan ibaret temel mekanikler. Dolayısı ile burada üzerine durulacak bir kısım yok, Tearaway’in esas kısmı ise PSVita’nın her özelliğini olabildiğince güzel kullanması.
Oyun sürekli olarak sizi kendi içine katmaya ve onun bir parçası olmaya davet ediyor. En başta Iota için yeni bir yüz belirlemeyle başlıyor ardından etrafa dökülen kar tanelerini kişiselleştirmeye kadar ilerliyorsunuz.
 
Home Register Log In
Üst