Stronghold Crusader II İnceleme

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
Strateji oyunları dediğimiz zaman akıllara ilk gelen oyunlar aslında bellidir. Total War, Age of Empires, Sid Meier's Civilization vs. bu liste böyle uzar gider. Dünya genelinde baktığımız zaman strateji oyunlarının gerçekten az olmayan bir hayran kitlesi var. Durum böyle olunca, karşımıza çok fazla bu türe hizmet eden oyun çıkması da olası oluyor elbette. Tabii bu oyunların hepsi saydığım ve saymadığım yapımların kalitesine sahip olmayı başaramıyor.

Strateji oyunlarının genel olarak, sıfırdan bir ülkeyi yaratmak, güçlendirmek ve oyun dünyasının efendisi olmayı hedefler. Elbette tüm bunlara sahip olmak için saatlerce ve hatta günlerce bilgisayar başında oturmak gerekir. Bu oyunların bir diğer ortak noktası ise kesinlikle bağımlılık yaratmalarıdır, bilgisayar başında geçirdiğiniz saatlerin ardından zamanın nasıl geçtiğini dahi anlayamazsınız. Ama sanal bir ortam üzerinde dahi olsa dünyaya hükmetme fikri kesinlikle herkese cazip gelen bir şeydir.

Neyse, ben strateji oyunları hakkında konuşmayı bir kenara bırakayım ve yavaştan asıl konumuza döneyim.Firefly Studios dediğim zaman, bir çoğunuz büyük ihtimalle bu firma adını hiçbir oyundan hatırlamayacaktır. Bu aslına bakarsak oldukça normal bir durum. Bahsettiğim firma diğer strateji oyunlarından daha farklı bir yapıya sahip, daha çok kale simülasyonu ağırlıklı olan Stronghold oyun serisinin yaratıcısı olan firmadır.

Stronghold, diğer strateji oyunlarında olduğu gibi çok fazla kişi tarafından oynanan veya bilinen bir oyun serisi değildir. Elbette bu serinin kötü olduğu anlamına gelmez, aksine hayranları tarafından aşırı ilgi gören ve çıkan hemen her oyunuyla oldukça yüksek seviyede bir başarıya sahip olan bir seridir. Dediğim gibi sadece tür olarak diğer benzer yapımlardan biraz daha farklıdır ve herkese hitap etmeyebilir.


1.jpg

Serinin devam oyunu

Oyuna ilk girdiğiniz zaman çok kaliteli bir görselliğe sahip olmasa da mükemmel bir müzik eşliğinde kısa bir sinematik bizleri karşılıyor. Sinematiğin ardından kendimizi oyunun ana menüsünde buluyoruz. Ana menü oldukça basit ve sade bir şekilde tasarlanmış diyebilirim. Oyunun Single Player menüsünün altında bizleri, Tutorial, Learning Campaigns, Skirmish Trails, Custom Skirmish, Sandbox ve Community Maps seçenekleri bekliyor. Benim yazımda ağırlıklı olarak bahsedeceğim bölüm Learning Campaigns olacak.

Learning Campaigns, basitçe oyunun hikaye modu oluyor. Yalnız hikaye moduna geçmeden önce, eğer Stronghold oyunlarına uzaksanız mutlaka Tutorial bölümlerini tamamlamanızı öneririm. Tutorial bölümleri oldukça anlaşılır ve sade bir şekilde oluşturulmuş, burada bulunan görevleri tamamladığınız zaman zaten oyun hakkında pek çok bilgiye sahip olmuş olacaksınız. Tekrardan oyunun hikaye moduna döndüğümüz zaman, bizi üç farklı hikaye modu bekliyor. Bunları sırayla oynayabileceğiniz gibi, istediğiniz bir tanesini seçerek de oyuna başlayabiliyorsunuz.
 
Home Register Log In
Üst