State of Decay 2 İncelemesi

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
Geçtiğimiz günlerde teknik beta sürecine giren State of Decay 2 incelemesi yapmak gerekirse kısaca birkaç konudan bahsetmek gerek

. Öncelikle, geçtiğimiz günlerde 22 dakikalık bir oyun içi oynanış videosu yayınlanmıştı. Bu videodan ve teknik beta üzerinden edindiğimiz bilgilerce State of Decay 2 İncelemesi yapmaya çalışacağız. Öncelikle belirtmek gerekir ki ilk oyunu oynamadıysanız kesinlikle oynamalısınız, Rebuild, They are billions, Left 4 Dead 2 gibi oyunları seviyor ve taktik kurup stratejinizi uygulamaktan zevk duyuyorsanız State of Decay 2 İncelemesi içerisinde birçok kez bu duygularınızın okşandığını göreceksiniz. Lafı fazla uzatmadan gelelim State of Decay 2 incelemesine.

State of Decay 2 İncelemesi
State of Decay 2 İncelemesi için ön hazırlık olarak birkaç konudan bahsetmekte yarar var. Öncelikle oyun Microsoft tarafından geliştirilip ve Microsoft Store üzerinden satışı yapılmakta. Bu da demek oluyor ki hem Xbox One hem de PC platformlarında oynatılabilir olacak.

Şimdi sırada State of Decay 2 İncelemesi. Evet ilk konumuz oyun içi ve menü arayüzü. Oldukça sade ve basit anlaşılır bir arayüz tercih edilmiş ve başarıyla uygulanmış. Oyun içeriğinde ise sol alt köşede karakterimize ait can, dayanıklılık gibi özelliklerin yanında bunların tam ortasına yerleştirilmiş bir küçük haritamız bulunuyor. Bunların hemen üzerinde hava sıcaklığına ait bilgiler ve bir de termometre bulunmakta. Elimize silah aldığımız andan itibaren sağ alt köşede silah içi bilgiler bulunmakta.Atış modu, mermi sayısı ve şarjörlerimiz. Yaşam sonrası dünya konu alındığı için siz de tahmin edeceksiniz ki fabrikalar işlevini yitirmiş ve silah ve bunların çalışması için gereken malzemeleri üretmiyorlar, en önemlisi de mermi. Harita üzerinde birçok yağma alanı bulunmakta.

oShhV1.jpg


State of Decay 2 Oyun İçi Haritası Görünümü
Gerçekten büyük diyebileceğimiz bir haritaya sahip ve oyun içi harita 3 bölüme ayrılmış durumda. Her bölge içerisinde kendisine ait zombi türleri, yağma alanları ve eşyalar bulunmakta.

State of Decay 2 İncelemesi; Oynanış ve Oyun Mekanikleri
State of Decay’in ilk oyununu oynadıysanız ikinci oyunumuzda da kullanılan mekanik size yabancı gelmeyecektir. Neredeyse ilk oyunun aynısı diyebileceğimiz bir dövüş ve aksiyon motoru kullanılmış. AI yani yapay zeka mekaniği de ilk oyundan alışık olduğumuz gereksiz ve anlamsız hareketlerle dolu. Bir dövüş içerisine girdiğimiz zaman yanınızda ki arkadaşınız eğer gerçek insan değil de bot tarafından yönetiliyorsa olayların farkına varması birkaç saniye sürebiliyor. Kimi zaman 2-3 dakika arasında da değişebilen bir tepki süresi de olabilir. Oyun içerisinde tek başınıza “Yalnız Kurt” gibi dolanmayı ve bir yere bağlı olmayı istemeyebilirsiniz ama akşam olup sürü akınları başladığında ve oyun içerisinde günler ilerledikçe ortaya çıkacak daha tehlikeli zombiler oluşunca “Keşke bir evim ve arkadaşlarım olsaydı diyebilirsiniz.”


Araba ve araba kullanım mekaniğine gelirsek, sert bir mekanik olduğunu söyleyebiliriz. Yani yol tutuşu ve manevra açısından işimiz çok kolay görülüyor. Araç içi bakım ve tabi ki olmazsa olmazı benzini unutmak olmaz. Eğer yağmaya çıkarken yanınıza benzin almazsanız ortada öylece kalabilir ve yağma yaptığınız neredeyse bütün eşyalarınıza elveda diyebilirsiniz.


Küçük bir tavsiye vermek gerekirse; yağmaya çıkarken her şeyinizin tam olduğundan 2 kere emin olun. Çünkü aracınız bir anda arıza verebilir ve sizi yarı yolda bırakabilir.

Oyun içi en güzel konulardan birisi de co-op oynama seçeneği. Evet bu güzel oyunu arkadaşlarınız ile 3 kişiye kadar grup kurarak oynayabilirsiniz. Oyun açık dünya olduğu için takdir edeceksiniz ki değişen ve gelişen bir atmosfere sahip. Bu ne demek? Şu demek, bir gece önceden “ben buraya gelirim burada baya eşya var” dediğiniz bir bölgeye doğru yola çıktığınızda karşınıza bir sürü çıkıp arabanızı devirebilir hatta sizi ve grubunuzu öldürebilir. Bu yüzden stratejik kararları almak sizin için kaçınılmaz olacaktır.


Konusu Açılmışken Stratejik Kararlar
Evet adı üstünde, stratejik kararlar. Yani bir yerde kurtulan birisini buldunuz diyelim köyünüze almak ve onu kurtarmak istiyorsunuz ama şöyle bir sıkıntı var ki köy içerisinde yemek konusu sıkıntı olmaya başladı ve köy halkının morali bozuk, burada karar tamamen size kalmış. Oyun içerisinde sizin gibi birçok komşunuzun olduğunu unutmayın. İster onlara yardım edebilir, ister ellerindeki erzaklara göz dikebilirsiniz. Dediğimiz gibi tamamen size kalmış fakat şunu asla unutmayın her kararın bir sonucu olacak.

State of Decay 2 Grafik Motoru
Her ne kadar ilk oyunun grafiklerine benziyor olsa da bazı iyileştirmeler ve düzeltmeler yapılmış durumda. Biraz daha sert hatlara gidilmiş olan State of Decay 2 oyununda zombilerin her modeli de ince ayrıntısına kadar düşünülmüş durumda.

Zombi Çeşitleri Neler?
Birkaç çeşit olduğu doğru. Bunların kimisi ilk oyundan, kimisi ise yeni eklenmiş durumda. Çığlık atanlardan tutun, Yerde 4 ayak üzerinde koşan ve tabi ki devasa obez bir abimiz de bulunuyor. Her birisinin öldürme olayı biraz farklı. Kısaca bahsetmek gerekirse farklı silahlar farklı zombiler için olduğunu unutmayın. Yani bir otomatik silah ile hızlı koşan zombileri avlamaya çalışıp boşuna mermi harcamaktansa Pompalı Silahlar ile daha az mermi kullanarak daha kolay şekilde avlayabilirsiniz. Büyük abimiz için herhangi bir tüyomuz yok maalesef. Allah ne verdiyse saldırmanız en mantıklısı olacaktır. Şunu da unutmayın ki fazla ses fazla zombi demektir. Silahlarınızı ateşlemeden önce ikinci kez düşünmeniz şahsi tavsiyemizdir.

State of Decay 2 Köy Kurma ve Yönetimi
Oyunun güzel taraflarından birisi de işte tam olarak burası. Eğer yönetim ve şehir kurma oyunlarını seviyorsanız bu olay tam size göre. Köyünüzü istediğiniz gibi geliştirebilir, istediğiniz şekle sokabilirsiniz. Tabi ki yeterli malzeme karşılığında.
 
Home Register Log In
Üst