Sql Server 2014 Kurulumu Nasıl Yapılmalıdır ?

ßy-€F€

"Scientia potentia est."
Administrator
Tepki
21
Sql Server 2014 Kurulumu için gereken gereksinimlerin sorunsuz olması gerekir.

Mükemmel ve tek seferde sql server 2014 kurulumu için aşağıdaki gereksinimleri önceden sağladınızdan emin olun.

1) İhtiyacınızı karşılamayan bir sql sürümü seçimi yapmayınız. Seçtiğiniz Sql Server 2014 ihtiyacınızı karşılayan bir sürüm olsun. Örnek vermek gerekirse Microsoft SQL Tabanlı bir uygulama geliştirmek için veritabanı alt yapısına ihtiyacınız varsa, SQL Server 2014 Enterprise yatırımı yapmak yerine daha iyi ve daha düşük maliyetli olan, ve geliştiricilere özel olan SQL Server 2014 Developer sürümünü tercih etmek daha mantıklı ve akıllıca olucaktır. Veya beklentiniz gelişmiş yüksek erişilebilirlik ve minimum servis kesintisi ile SQL Server 2012 Standart yerine SQL Server 2014 Enterprise seçeneğini tercih etmek beklentilerimiz için daha doğru olacaktır.

2) Seçtiğiniz SQL Server sürümüne göre desteklenen bir işletim sistemi tercih ettiğinizden emin olunuz.

3) .Net Framework 3.5 SP1 ile birlikte ayrıca 4.0 ve 4.5 sürümlerinden birini yükleyin veya yüklü olduğunu kontrol edin.

UYARI : SQL Server 2014 kurulumu yapılan işletim sistemi üzerinde .Net Framework 4.0 veya 4.5 sürümlerinin yüklü olması, .Net Framework 3.5 SP1 gereksinimini ortadan kaldırmaz. Sunucu üzerinde .Net Framework 4.0 veya 4.5 ile birlikte ayrıca .Net Framework 3.5 SP1 de yüklü olmalıdır.

Eğer Windows Server 2008 sürüm bir işletim sistemini hazırlıyorsanız .Net Framework 3.5 SP1 paketini buradanindirip yüklemeniz gerekir. Ayrıca gereken .Net Framework 4.0 veya 4.5‘i ise siz indirip yükleyebilir veya bu işi SQL Server Setup kurulum programına bırakabilirsiniz.

Eğer Windows Server 2008 R2 sürüm bir işletim sistemini hazırlıyorsanız .Net Framework 3.5’i aktif etmek için Server Manager > Features > Add Features yolunu takip ederek .NET Framework 3.5 Fetautes’ı aktif edin. Ayrıca gereken .Net Framework 4.0 veya 4.5‘i ise siz indirip yükleyebilir veya bu işi yine SQL Server Setup kurulum programına bırakabilirsiniz.

image_thumb27.png

Eğer Windows Server 2012 veya 2012 R2 sürüm bir işletim sistemini hazırlıyorsanız .Net Framework 3.5’i aktif etmek için Server Manager > Add roles and features yolunu takip ederek Select Features bölümüne gidin ve .NET Framework 3.5 Fetaute’ı aktif edin. Ayrıca gereken .Net Framework 4.0 veya 4.5 zaten bu işletim sistemi sürümleri üzerinde önceden yüklü olarak gelir.

image_thumb28.png

4) Windows PowerShell’in 2.0 ya da üst sürümünü yükleyin veya zaten yüklü olduğundan emin olun.

• Windows Server 2008 için PowerShell 2.0’ın ayrıca yüklenmesi gerekir. Buradaki gibi yükleyebilirsiniz.
    • Windows Server 2008 R2 üzerinde PowerShell 2.0 yüklü olarak gelir. Herhangi bir yükleme yapmanıza gerek yoktur.
    • Windows Server 2012 üzerinde PowerShell 3.0 yüklü olarak gelir. Herhangi bir yükleme yapmanıza gerek yoktur.
    • Windows Server 2012 R2 üzerinde PowerShell 4.0 yüklü olarak gelir. Herhangi bir yükleme yapmanıza gerek yoktur.
Mevcut Windows PowerShell sürümünüzü öğrenmek için $PSVersionTable komutunu çalıştırabilirsiniz.

image_thumb29.png

5) Burada açıklanan işlemci, bellek, disk kapasiteleri ve depolama alanı tipi gibi konularda minimum ihtiyaçları karşıladığınızdan emin olun.

SQL Server 2014 Kurulum Adımları
Kurulum medyasını veya disk üzerindeki kurulum kaynağını kullanarak SQL Server Setup (setup.exe) programını başlatın.

sql-server-kurulumu-adim-1_thumb.png

New SQL Server stand-alone installation or add features to an existing installation seçeneği, tek başına çalışan (stand-alone) bir SQL sunucu oluşturmak için uygundur. Seçerek ilerleyin.

New SQL Server failover cluster installation seçimi yeni bir Failover Cluster yapısı kurarken, Add node to a SQL Server failover cluster seçeneği var olan bir Failover Cluster yapısına yeni bir Node dahil ederken, Upgrade from SQL Server 2005, 2008, 2008 R2 or 2012 seçeneği ise alt sürümden üst sürüme yükseltme yaparken tercih edilir.

sql-server-kurulumu-adim-2_thumb.png

Varsa SQL Server sürümünü için uygun ürün anahtarını girin. Eğer bir ürün anahtarınız yoksa, deneme (Evaluation) veya ücretsiz sürüm (Express) seçeneklerinden birini tercih edin.

sql-server-kurulumu-adim-3_thumb.png

Lisans anlaşmasını kabul ederek ilerleyin.

Ardından kurulum sihirbazı tarafından kullanılacak SQL Server Setup support files kurulumu sırasında bir problemle karşılaşılmaması için bazı kontroller yapılır. Eğer bir problem varsa ekranda gösterilir. Eğer bir problem yoksa direkt bir sonraki adıma ilerlenir.

image_thumb30.png

Eğer sorulursa, yukarıdaki pencerede güncellemelerin alınması için Microsoft Update seçeneğini işaretlemek iyi bir tercihtir.

sql-server-kurulumu-adim-4_thumb.png

Yukarıdaki pencerede SQL Server Setup öncesi ürün güncellemeleri kontrol edilir, gerekli ise Setup dosyaları indirilir, açılır ve yüklenir.

sql-server-kurulumu-adim-5_thumb.png

SQL Server 2014 kurulum sürecinin başarılı bir şekilde tamamlanmasına engel olabilecek potansiyel problem noktaları yukarıdaki adımda kontrol edilir. Burada bir hata raporlanırsa, devam etmeden önce mutlaka düzeltilmesi gerekir. Uyarılar ise bilgi amaçlıdır ve kuruluma engel teşkil etmez. Örneğin bu sunucu üzerindeki Windows güvenlik duvarı açık olduğu ve SQL Server 2014 için gerekli iletişim port’ları izinli olmadığı için böyle bir uyarı üretildi. Siz bu uyarıyı düzelterek ilerlemek isterseniz buradaki dokümanı referans alabilirsiniz.

sql-server-kurulumu-adim-6_thumb.png

Yukarıdaki pencerede, SQL Server 2014 kurulumunu özel bir amaç için yönlendirmeniz mümkün. Genelde ilk seçenek tercih edilerek ilerlenir.

SQL Server Feature Installation seçimi size tüm servisleri ve araçları bir sonraki pencerede listeden seçerek ilerleme şansı verir.

SQL Server PowerPivot for SharePoint seçimi size yeni veya var olan bir SharePoint farm’daki verilere erişim amaçlı PowerPivot sağlamak için kurulumu bu gereksinimler doğrultusunda yönlendirir.

All Features With Defaults seçimi ile herhangi bir ayrım yapılmadan tüm servislerin varsayılan ayarlarla kurulmasını sağlayabilirsiniz.

SQL Server Feature Installation seçerek ilerleyin.

sql-server-kurulumu-adim-7_thumb.png

Feature Selection penceresi önemli bir adımdır. Bu adımda, SQL Server üzerinde hangi alt servislerin (feature) çalışacağını yani kurulacağını belirlersiniz. Gereksiz seçilen her fetaure hem kurulum sürecini uzatır, hem de çalışma anında gereksiz kaynak tüketebilir. Bu yüzden sadece ihtiyacınız olan seçenekleri tercih edip ilerlemenizi öneririm.

Feature Selection adımındaki Instance Features ve Shared Features seçeneklerinden hangilerini yüklemeniz gerektiği, genelde bu sunucu üzerindeki veritabanlarını ve servisleri kullanacak uygulamaların ihtiyacına göre belirlenir. Örneğin her uygulama Analaysis Services veya Integration Services özelliklerine ihtiyaç duymayacaktır. Bu noktaya ayrıca dikkat etmenizi öneririm.

Bu dokümanda hedef temel bir veritabanı sunucusu oluşturmak olduğu için Database Engine Service ve temel yönetim işlemleri (SQL Management Studio) için Management Tools – Basic seçimleriyle ilerliyoruz.

Yine yukarıdaki pencerede Instance root directory dizinini değiştirebilirsiniz. Bu dizin, oluşturulacak veritabanı dosyaları gibi, log dosyaları gibi, diğer kaynaklar gibi Instance bazındaki içeriğin duracağı ana dizindir. Olduğu haliyle bırakabilir veya bu iş için ayırdığınız özel bir sürücü altına yönlendirebilirsiniz.

sql-server-kurulumu-adim-8_thumb.png

SQL Server Setup’ı başlatmadan önce .Net Framework 3.5 SP1 kurulumunu yapmadıysanız yukarıdaki hatayı alırsınız. Eğer Microsoft .Net Framework 3.5 Service Pack 1 is required hatasını alırsanız, bu pencereyi (yani SQL Server Setup penceresini) kapatmadan gidip .Net Framework 3.5 SP1 kurulumunu gerçekleştirebilir, daha sonra bu pencerede Re-run diyerek önce kontrolün sonra da kurulumun devam etmesini sağlayabilirsiniz.

sql-server-kurulumu-adim-9_thumb.png

Instance Configuration adımında SQL Server 2014 instance için bir isim verebilir veya Default instance seçimiyle ilerleyebilirsiniz. Eğer özel bir gereksinim yoksa önerim ve genel kabul Default Instance seçimiyle ilerlemektir. Örneğin daha sonra bu sunucu üzerine ikinci Instance kurulumu yapanız gerekirse mecburen Named Instance seçeneğini tercih edeceksiniz.

sql-server-kurulumu-adim-10_thumb.png

Server Configuration adımında, daha önce seçtiğiniz fetaure’lara göre belirlenen SQL Server servislerinin hangi hesaplarla çalışacağını ve başlangıç durumlarını belirleyebilirsiniz. Eğer bir servisin örneğin domain hesabı ile çalışmasına ihtiyacınız varsa, doğru yapılandırılmış bir domain hesap bilgisini bu aşamada servise atayabilirsiniz.

sql-server-kurulumu-adim-10-2_thumb.png

Yine aynı pencerenin diğer tab’ında ise Collation ayarı bulunur. Database Engine için Collation, genellikle veritabanları içinde tutulacak veriye veya uygulamaya göre belirlenir. Örneğin bu sunucu üzerindeki veritabanları içerisinde Türkçe karakterlerin de yer alacağı verileri tutacaksanız, ş ç ü ğ gibi karakterleri de destekleyen SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS Collation seçeneğini tercih etmelisiniz.

sql-server-kurulumu-adim-11_thumb.png

Database Engine Configuration adımında, SQL Server 2014 Database Engine servisine yönetici olarak erişirken kullanılacak kimlik doğrulama (Authentication) yöntemi belirlenir.

Windows authentication mode seçeneği ile bir veya birkaç Windows kullanıcısını bu amaçla yetkilendirebilir veya Mixed Mode (SQL Server authentication and Windows authentication) seçeneği ile hem Windows kullanıcılarını hem de bir SA kullanıcısını bu iş için atayabilirsiniz.

sql-server-kurulumu-adim-11-2_thumb.png

Database Engine Configuration penceresinin diğer tab’ında veri, veritabanı ve yedek gibi içeriklerin bulunacağı varsayılan dizinler listelenir. Eğer isterseniz yolları değiştirebilirsiniz.

sql-server-kurulumu-adim-12_thumb.png

Ready to Install adımında özet gösterilir. Bir eksik olmadığını düşünüyorsanız kurulumu başlatmak için hazırsınız. Install butonuyla ateşleyin.

sql-server-kurulumu-adim-13_thumb.png

SQL Server 2014 kurulumu yukarıdaki gibi ilerler.

sql-server-kurulumu-adim-14_thumb.png

Ve SQL Server 2014 kurulumu yukarıdaki gibi tamamlanır.

Eğer bir hata görmüyorsanız tebrikler, kurulumu tamamladınız. Eğer bu pencerede bir hata alırsanız nedeni alt bölümdeki Detaylar alanında açıklanır. Ayrıca yine pencerenin altında gösterilen yolu takip ederek daha detaylı bir log dosyasına ulaşabilirsiniz. Umarım pek ihtiyacınız olmaz :)

SQL Server 2014 Kurulumunu Doğrulama
Birkaç basit kontrol ile SQL Server 2014 kurulumunu kontrol etmeniz mümkün.

SQL Server servislerinin durumunu gözlemleyin. SQL Server Setup sırasında belirlediğiniz yapılandırmada olmaları gerekiyor.

sql-server-kurulum-dogrulama-2_thumb.png

SQL Server 2014 tarafından oluşturulan varsayılan veritabanlarını ve bulundukları dizini kontrol edin.

sql-server-kurulum-dogrulama-1_thumb.png

SQL Server 2014 Management Studio yönetim aracını başlatın.

sql-server-management-studio-1_thumb.png

Database Engine servisine bağlanın.

sql-server-management-studio-3_thumb.png

SQL Server 2014 de dahil tüm Microsoft SQL Server ürünleri için ağ üzerinden erişim portunun 1433 olduğunu da sakın unutmayın :)

AnaSayfa Kayıt Ol Giriş Yap