SQL Nedir ? – SQL’in Önemi

KraL

GameOWNER
Administrator
Katılım
11 Kas 2017
Mesajlar
331
Tepki
69
Konum
agario
Sql’in Silkroad için önemi
Sql bildiğiniz üzere bir veritabanı yönetim sistemidir, Kabaca tabirle oyun ile ilgili verilerinizi kaydetmenizi sağlayan ve gerektiğinde bazı düzenlemeleri yapabilmenize olanak sağlayan veritabanı yönetim programıdır.

Sql’in Silkroad dışında binlerce kullanım alanı vardır ve aslında çoğu online oyunda, websitelerinde ve hatta banka sistemlerinde dahi kullanılmaktadır ama konu dışına çok çıkmamak için Sql’in Silkroad için öneminden bahsetmeye devam edelim.

Oyunumuzun veritabanı, sql programın yönetilir ve gerektiğinde tablolar düzenlenir, prosedürler yazılır.
Bu işlemleri yapmamıza olanak sağlayan Sql programına hakim olmak oldukçta önemlidir, örneğin bir karakterin mevcut gold miktarını değiştirmek için şöyle bir yol izleyebilirsiniz.
SHARD Veritabanına girilir _Char tablosu açılır ve ilgili CharName16’nın RemainGold miktarı düzenlenir.
Bingoo böylelikle o satırda bulunan karakterin Gold miktarını düzenlemiş oldunuz.Aslında bu yazım da hiç bilmeyenler ve sıfırdan başlayanlar için Sql’in önemini ve görevini sizlere özet geçerek anlatmaya çalıştım, ilerleyen yazılarımda daha detaylı bilgi ve deneyimlerimi sizlere aktaracağım.
İlerleyen yazılarım da veritabanını SQL ile düzenleyerek yapabileceğiniz şeylerden bahsetmeye devam edeceğim,
Örneğin NPCde satılan bir ürünün fiyatını düzenlemek, NPCye yeni bir ürün eklemek, NPCden bir ürün kaldırmak vesaire.

SQL Nedir ?
SQL
(Structured Query Language) bir ilişkisel veritabanı yönetim sistemi (RDBMS) içinde yer alan verileri yönetmek için oluşturulmuş bir programlama dilidir.

MySQL, MS SQL Server, Oracle, Sybase ve Postgres gibi tüm modern ilişkisel veritabanı yönetim sistemleri SQL’i standard veritabanı dili olarak kullanır.

1986 yılında ANSI (American National Standards Institute) tarafından ve 1987 yılında ISO (International Organization for Standards) standartları tanımlanan SQL’in zaman içinde eklenmiş özellikleriyle yeni standartlar belirlenmiştir.

İlişkisel veritabanı yönetim sistemi verileri tablolara depolayan bir sistemdir.

Veritabanı içinde tablo veya tabloları bulunduran veri deposudur.

Tablo ilişkisel veritabanı yönetim sisteminin temelini oluşturur. Tabloların her biri kendine has bir ada sahip olup sütun ve satırlardan oluşur. Sütunlar bir tablo için oluşturulan farklı türlerdeki veri alanlarını, satırlar ise bu veri alanlarını doldurulacak bilgileri gösterir.

SQL sunucu üzerinde SQL komutları kullanılarak temel olarak 4 farklı kavram ile işlem yapılır:

1. Veritabanları : Tabloları barındırmak için kullanılır.

2. Tablolar : Verileri depolamak için kullanılır.

3. Kullanıcılar : Veritabanı ve tablolara erişim yetkisi için tanımlanır.

4. Yetkiler : Kullanıcıların veritabanı ve tablolara erişim derecesini belirlemek için tanımlanır.

SQL kullanarak bir veritabanı oluşturma, silme, sorgulama, stored procedure ekleme, view oluşturma, tablo oluşturma, silme, kayıt ekleme, güncelleme, silme işlemleri yapabilir ve tüm bu işlemler için kullanıcılar ve yetki tanımlaması yapabilirsiniz.

SQL komutları için büyük ve küçük harf kullanmak arasında herhangi bir fark yoktur. Örneğin SELECT veya select şeklinde yazmak aynı işlemi gerçekleştirir.
 
AnaSayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst