Sonic Generations

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
587
Tepki
1
İlk Sonic oynadığım zamanı hayal meyal hatırlıyorum. Yanlış hatırlamıyorsam bir aile arkadaşımızın evine gitmiştik. Salonda annemle otururken evsahibi gelip “Gel sen içerde otur” demişti. İçeri gittiğimde ise, o zamanlar benim için adeta bir hayal niteliğindeki SEGA Mega Gear’la tanışma şansına erişmiştim. Küçükken “atari” dediğimiz NES’lerle (Nintendo Entertainment System) halihazırda haşır neşir olan ben, o güne kadar 16-bit’lik bir konsolu ilk kez görüyordum. Görüntüler o kadar canlıydı ki kendimden geçmiş şekilde oradan ayrılana dek Sonic oynadığımı hatırlıyorum.

3.jpg


O günden bugüne yaklaşık 20 sene geçmiş olmalı. Bu zaman diliminde Sonic’in çeşitli portlarını oynadım. Ancak şimdi Sonic oynamak istiyorsanız, incelediğimiz Sonic Generations elinizde bulunmalı.

20 yıllık bir efsane

Sonic Generations’da hem klasik Sonic’le, hem de modern Sonic’le oynayabiliyoruz. Hikayemiz de klasik Sonic, Green Hill’de ilerlerken karşısına çıkan gizemli düşmanı Time Eater’ın Green Hill’i zamandan silmesiyle başlıyor. Sonrasında ise günümüze dönen hikayede modern Sonic’in doğum gününe konuk oluyoruz ve bu sefer de Time Eater burada ortaya çıkıyor ve partiyi mahvediyor. Açılan boyutlara emilen Sonic’in arkadaşları, Sonic tarihindeki farklı noktalarda hapsoluyorlar. Sonic bunu durdurmaya çalışıyor ancak White Space adı verilen ilginç bir boyutta tıkılıp kalıyor. Bu boyutta herşey zamandan silinmiş şekilde bembeyaz ve Sonic’le bu bölümleri bitirerek her yere renk kazandırmamız gerekiyor.

2.jpg


Sonic bu bölümlerde ilerlerken genç hali olan klasik Sonic ve arkadaşı klasik Tails’la da karşılaşıyor. Oyunun bölümleri, 20 yıllık Sonic hikayesinin adeta baştan yaratılması. Üç ana başlık olan klasik dönem, Dreamcast ve modern dönem altında toplanan bölümler, ister klasik isterseniz de modern Sonic’le oynanabiliyor. Klasik Sonic’le oynamanıza izin verilen bölümler, bildiğimiz iki boyutlu oynanış tarzına sahip. Spin Attack ve Spin Dash özellikleriyle düşmanlarımızı altedebiliyoruz. Modern Sonic’le oynadığımız bölümler ise iki ve üç boyutlu tarzda oynanışa sahip. Biraz daha Sonic Colors ve Sonic Unleashed tarzında diyebiliriz. Klasik özellikler dışında hızlı koşma ve saldırılardan bir süreliğine etkilenmeme gibi özelliker de bu modda sunuluyor. Her oyun bölgesinde iki farklı Sonic için özel Act’ler yer alıyor. Bu Act’lerin yanında 10 adet challenge da bulunuyor.
 
Home Register Log In
Üst