Resident Evil: Code Veronica X HD

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
Resident Evil evrenine bir kez daha hoş geldiniz. Bildiğiniz gibi yan oyunlar ile birlikte seri pek çok üyeye sahip olmuş durumda. Ana hikaye dallanıp budaklanıp, beşinci oyunda sona erdi gibi gözükse de, bunun böyle olmayacağını, devamının bizi bırakmayacağını çok iyi biliyoruz, bundan da mutluyuz. Mutluyuz, ancak Resident Evil'lar bizi de mutlu ettiği sürece! Capcom'un serinin belli üyelerinin bir kez daha üstünden geçerek, bizlere tekrardan sunmasına alıştık diyebiliriz. Bu akımın yenisi ise HD hale getirilen, ancak ne kadar başarılı olduğu tartışılır bir yapım olan Resident Evil Code Veronica X HD.

Kaç kere ölmek gerekir?

Capcom'un yenileme çalışmaları ile önümüze sürdüğü ilk Resident Evil değil, Resident Evil Code Veronica X HD. Hatırlayacağınız gibi, Resident Evil 4 HD (RE4) de bu modada yerini almış, grafiklerini saymazsak iyi de etmişti. Peki ya Code Veronica X aynı şeyi bize söyletebilecek mi?

Oyun bundan yaklaşık olarak 10 sene evvel bizlerle olmuştu, yani Resident Evil serisi henüz beş yaşında iken. O zamana göre ilgi çekici kamera açıları, kontroller ve göze hoş gelen Dreamcast çağı grafikleri ilgiyi yüksek tutmuştu. Ancak yapıma şimdinin teknolojisi ile bakarsak, doğal olarak gelişime alışkın gözler olarak pek parlak şeyler söylemek mümkün olmaz. Capcom nedendir bilinmez ama RE4 HD'de yaptığını tekrar ederek grafikleri sadece HD seviyesine yükseltir gibi yapmış. Buna rağmen neredeyse hiçbir gelişme yakalamamış. Günümüzün güçlü sistemleri ve konsollar düşünüldüğünde ise Resident Evil Code Veronica X HD'nin görsel yapısı, üzülerek söylüyorum, gülünecek derecede zayıf. Capcom'un kısa yoldan para kazanma çabası gibi görünen bu HD curcunası biz oyuncuları üzmeye devam edecek gibi duruyor.


1.jpg

Capcom seriyi çok seviyor ve özen göstermeye çaba sarf ediyor, bunu iyi biliyoruz. Ancak RE4 HD ve Code Veronica X HD projeleri göz ününe alındığında durumun farklı olduğu çok açık. Nintendo ve Team ICO'nun küçük çabalarla dahi ne kadar iyi işler çıkarılabileceğini gördüğümüz şu günlerde, Code Veronica HD bizi görsel yönden büyük bir hayal kırıklığına uğratıyor. Örneğin oyun boyunca Claire'in koşuşu size epeyce kahkaha getirecektir diye tahmin ediyorum. Sarhoş gibi koşan, sağ ve sola dönmek için Dreamcast'den kalma hantal kontrol şemasına mahkum olan Claire, hem oyun hem de oyuncu için büyük bir eksi puana dönüşüyor. Öte yönden kamera açıları sizi sıkıntıya sokarken, etrafta Interact edebileceğiniz objeleri ararken büyük acılar çekiyorsunuz. Bir yandan da serinin meşhur kapı açılışı animasyonları da, oyunun hantallığını maalesef ki iyice artıran nitelikte.

Ölü kokuyor!

Resident Evil 4 ve 5; oyunların ve serinin sinematik açıdan ne kadar güçlü olabileceğini, kurgunun, hikayenin, biraz da olsa grafiklerin oyunun gücüne güç kattığını kanıtlıyor. Code Veronica X HD bunlardan tamamen bağımsızmış gibi duruyor. Hantal oynanışı, çağın çok ama çok gerisinde grafikleri ile yapımı eğlenceden çok sıkıntı haline sokuyor. Yapım zamanında seriyi yukarı çekmiş güçlü bir oyundu. Ancak belirttiğim gibi “Zamanında”. Çok daha farklı bir deneyim beklerken yaşı kemale ermiş bir oyunu neredeyse aynı şekilde servis etmek pek doğru bir hamle olmamış Capcom adına. Kıssadan hisse, Resident Evil: Code Veronica X HD sadece serinin büyük hayranlarının “Oynamış olmak için” oynayacağı bir yapım haline gelmiş.
 
Home Register Log In
Üst