Rayman Origins (PS Vita)

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
587
Tepki
1
Daha önce Xbox 360 ve PS3 için piyasaya sunulan Rayman: Origins, bu sefer PS Vita’larımızı şenlendirmeye geliyor. Daha önce hikayesini ve genel oynanış özelliklerini anlattığımız incelemeden farklı olarak, bu incelememizde Rayman: Origins’in PS Vita’daki farklı özelliklerinden bahsedeceğiz.


2.jpg

Rayman: Origins’i iyi bir platform oyunu yapan tüm özellikler, oyunun PS Vita versiyonunda da korunmuş. Tek bir eksik olarak oyunun orijinalindeki co-op özelliğini söyleyebiliriz. Konsol versiyonunda 4 kişilik co-op modu mevcuttu. Ancak PS Vita versiyonunda herhangi bir çoklu oyuncu özelliğine yer verilmemiş. Özellikle çevrimiçi oyun özelliğiyle ön plana çıkan bir konsolda buna yer verilmemesi büyük bir eksi.

Tek kişilik oyun modunda birbirinden ayrılmış çeşitli bölümleri geçmeye çalışıyorsunuz. Genel olarak Lum ve Electoon’ları toplayıp kurtardığınız oyunda, bu bölümleri farklı “challenge”lar ve toplayabileceğiniz farklı nesneler için tekrar tekrar oynayabiliyorsunuz. Bölümler nadiren zor ve geçilmez oluyorlar.

4.jpg

2 boyutlu olmasına rağmen oldukça renkli ve hoş gözüken grafiklere sahip olan Rayman: Origins, PS Vita’nın başarılı ekranını adeta bir gökkuşağına çeviriyor. Rayman: Origins’i Vita’da oynamak, sırf bu yüzden bile oldukça zevkli. Herhangi bir yavaşlama ya da takılmayla karşılaşmıyorsunuz. Görüntülerin akıcı olması da ayrı bir zevk veriyor. Ekrandan bahsetmişken; PS Vita’nın dokunmatik ekranını, görüntüye yaklaşıp uzaklaşmak için kullanabiliyorsunuz. Ancak yine de sadece port edilmiş bir oyun olduğu görülüyor. Ne kameralardan, ne de arka dokunmatik panelden yararlanabileceğiniz bölümler var. PS Vita’nın bahsettiğimiz dokunmatik ekranı dışında bir de “Near” özelliğini kullanabildiğimiz bir mod mevcut. Near sistemini kullanarak etrafınızdakilere küçük hediyelere gönderip alabiliyorsunuz.

5.jpg

Kısacası tek kişilik iyi bir platform oyunu arayan PS Vita sahibiyseniz, Rayman: Origins elinizde bulunması gereken bir oyun. Ancak olmayan çoklu oyuncu desteği ve PS Vita’nın tüm gücünüz kullanamaması nedeniyle bir klasik olmayı kılpayı kaçırıyor. 2 boyutlu grafikleri ve akıcı yapısıyla ise oyunu gören Vita sahiplerinin kaçırmayacağını düşünüyoruz.
 
Home Register Log In
Üst