Railway Empire Detaylı İncelemesi

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
Kalypso Media ekibinin efsaneleri kategorisine sokabileceğimiz yeni bir oyun daha Railway Empire. Şehir simülasyonlarından daha çok kendi Tren ağınızı kurup diğerlerini iflas ettirmeye çalışıyorsunuz. Büyük denilebilecek bir haritasıyla uzun süreli oynanış kaçınılmaz. Simülasyon kategorisinde ki diğer benzer oyunlara kıyasla daha derin ve detaycı olan Railway Empire oyununu tanıtmak istiyoruz.

Şehir kurma, yönetme, simülasyon tarzı oyunları seviyorsanız bir kere de olsa Tropico ve Eskilerin efsane serilerinden Port Royale oyunlarını duymuşsunuzdur. Kalypso Media Digital firmasının oyun geliştirmede ki becerilerini merak ediyorsanız bu saydığımız oyunların herhangi birisine göz attıysanız siz de far edeceksiniz. Steam üzerinde pahalı diyebileceğimiz bir fiyattan yani 99₺’den satışta. Çok pahalı olabilir ve hatta gözünüz korkmuş olabilir evet fakat eğer şöyle düşünürseniz “Bu oyunu alırsam daha uzun bir süre oyun almama gerek kalmaz çünkü uzun süre oynarım” 99₺’nin çokta pahalı olmadığını fark edersiniz.

Birçok oyun modu mevcut olan Railway Empire oyununda tarih 1830 olarak geçmekte. İsterseniz tamamen kendi başınıza oynayabilir ve herhangi bir göreve bağlı kalmazsınız, isterseniz parayı sınırsız yaparak tamamen göz zevkinize hitap edecek tren yolu ağı inşa eder isterseniz de belirli hikayeye bağlı kalarak oyuna devam edebilirsiniz.

Bölüm Modu:
Kısa bir eğitim modundan sonra asıl hikayeye girdiğiniz ve tamamen bu hikayeyi takip etmeniz gereken moddur. Oyuna ilk girişinizde bi’ göz atmanızda fayda var çünkü oyun mekaniklerini öğrenmek için birebir. Senaryo modunu spoiler olmaması maksadıyla fazla açıklamamak gerek olduğuna inanıyoruz. Oynayıp görmeniz daha eğlenceli olur.

Diğer Modlar:
Bölümlerin haricinde içerik olarak birkaç mod daha var kısaca bahsetmek gerekirse; Senaryo, zamanında yaşanmış olayların simülasyonunu yapan mod, Serbest Mod tamamen kendi keyfinize bağlı olarak inşa ve tren yolu ağı yaptığınız mod, Yaratıcı Mod, isminden de anlaşılacağı üzere tamamen size kalmış, sınırsız para, alan ve daha niceleriyle keyfinize göre imparatorluğunuzu kurabildiğiniz mod olmak üzere 3 moda ayrılmış durumda.

Neden Railway Empire?
Madem strateji oyunu seviyoruz, bu soruya da stratejik bir cevap verelim. Şöyle düşünün bir oyuna 20₺ verdikten sonra 1-2 saat oynanış süresini bitirdikten sonra bir daha o oyunun yüzüne bakmayıp başka oyunlara daha fazla para vermek mi? Yoksa tek seferde 99₺’yi verip günlerce süren oynanış süresine para vermek mi daha mantıklı? Cevap tamamen size kalmış fakat şunu unutmayın oyunu satın aldıktan sonra 2 saat gibi bir oyun deneyiminden sonra memnun kalmazsanız geri vererek para iadesi alabiliyorsunuz.

DLC Paketleri:
Railway Empire oyununa ait herhangi bir DLC paketi bulunmamakta. Zaten herhangi bir ek pakete gerekte duymuyor. Oyunun sade hali size fazlasıyla yetecektir.

Oynanış ve Mekanikler:
Basit bir oynanış ve mekaniği var. Bir anlığına çevreyi sizin planlamanız gerektiğini düşünün. Tren raylarını ona göre düzenlemelisiniz ayrıca tek rayda birden fazla tren ilerleyemeyeceği için de alternatif yollar inşa etmeli ve bir ray dolduğunda gelecek olan treni sinyaller ile diğer boş olan raya yönlendirmelisiniz. Korkmayın göründüğü kadar zor değil siz sadece ray üzerine sinyal koyun gerisini tren halleder. Trenlerin ilerleyebilmesi için bir rota atamalısınız. Ardından lokomotifinizi raya indirdiğiniz zaman motorlar çalışmaya başlayacaktır.

pZKxgG.jpg

Railway Empire Tren Rotaları
Şehir Gelişmeleri Size Bağlı:
Harita üzerinde her gördüğünüz şehrin, tarlanın, maden ocağının veya herhangi bir bölgenin sizden bazı istekleri oluyor. Bu istekleri ne kadar çok karşılarsanız o bölge o kadar çok büyüyor ve üzerinde yeni inşaat alanları açılıyor. Yeni inşaat alanları ise daha fazla fabrika, üniversite gibi yapılar yapmanıza olanak veriyor. Yani asıl amacınızın şehirleri genişletmek olduğunu unutmamalısınız.


Ayrıntılı Araştırma Ağacı:
Oyuna detay katan bir konu da araştırma ağacımız. Gerçek anlamda çok detaylı diyebileceğimiz araştırma ağacı bile başlı başına bir inceleme konusu olabilir. Tren ve Lokomotifler ile Şirket ve Yapı İşleri adları altına iki ana kola ayrılan ağaç, kendi içinde de dallanıp budaklanmakta. Şehirlerde ki üniversiteler, müzeler, kültür ve bilim ne kadar fazlaysa o kadar fazla araştırma yaparak yeni teknolojiler açabiliyorsunuz.

Her ne kadar detaya inmeye gayret etsek de oyun yazıyla anlatılamayacak kadar derin bir yapıya sahip en iyisi siz bi’ oynayıp görün.
 
Home Register Log In
Üst