Pro Evolution Soccer 2015 (İnceleme)

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
Her sene olduğu gibi bu sene de iki büyük futbol oyunu arasında kıyasıya çekişme var. FIFA 15'in ardından yeni sezona iddialı bir şekilde girmek isteyen PES 2015, piyasaya çıktığı anda tüm oyuncuları ikiye böldü. Bir kesim yeni oyunun getirdiklerini çok beğenirken, diğer kısım ise FIFA'nın altında ezildiğini düşündü. Önceki oyunda kendi hayranlarını bile hayal kırıklığına uğratan PES'in 2015 sürümü ile atağa kalkacağını düşünenlerin de sayısı hiç de az değildi. Biz de yeni oyunu ofisimizde test imkanı bulduk ve bakalım bu yıl PES 2015, özlenilen PES deneyimini iyi bir şekilde oyunculara yansıtabilmiş mi?

Yenilenen menüler, yenilenen oyun tarzı

PES 2015 bu yıl bizi çok farklı bir menü tasarımıyla karşılıyor. Arayüz olarak geçen seneden bu yana epeyce ilerleme yaşanmış. Menü içerisinde dolaşırken oyun modlarına ulaşmak daha kolay hale gelmiş.PES 2015'de bu yıl My Club adıyla yepyeni bir oyun modu karşımıza çıkıyor. MyClub'a giriş yaptığımızda FIFA 14 ve 15'in kullandığı Windows 8 temalı arayüze oldukça benzediğini fark ediyoruz. Oyun içi puanlarla takım oyuncularını ve teknik direktörlerini alarak, en iyi takımı kurabileceğiniz Myclub, daha önce PES serisinde bulunmuş olan Master League'e de oldukça benzerlik gösteriyor. Master League'in üstüne koyarak biraz daha eğlenceli bir oyun modu haline geldiği göze çarpıyor. MyClub modunu FIFA'da bulunan Ultimate Team'e biraz benzetebiliriz. Tabii ki arada önemli bir fark var. Ultimate Team'de biliyorsunuz kart açıp, oyuncularınızı takıma dahil edebiliyorsunuz. Fakat PES'te daha gerçekçi bir sunum sunması adına kart yerine temsilci ile oyuncu alıp, satabiliyorsunuz. Bunun gerçekten hoş bir detay olduğunu söylemeliyim.Ne olacak bu lisansların hali?

PES serisinin kanayan yarası olarak yıllardır süren bir lisans sorunu var. Her sene en fazla 2-3 kulüp ile anlaşılabiliyorlar. Bu yıl da lisans açısından pek bir şeyin değiştiğini söylemek yalan olur. Hala birçok önemli diyebileceğimiz lig ve kulüplerin lisanları alınmamış. Özellikle en üzücüsü, bu yıl ülkeler kısmında Türkiye'nin lisansı alınmamış olması.

İspanya, İtalya, Fransa, Hollanda, Brezilya ve Arjantin ligindeki tüm takımların yer aldığı PES 2015'te, İngiltere liginden ise sadece Manchester United'ın lisanslı olarak bulunduğunu gözlemledik. Premier Lig'deki diğer takımlar hep uydurma isimler karşımıza çıkıyor. Ülkemizden ise sadece Galatasaray oyunda yer bulmuş.
 
Home Register Log In
Üst