Ordu Okey Oyna

RebeL

Level 5
Üye
MT2 Üye
Katılım
19 Ocak 2020
Mesajlar
83
Tepki
3
Ordu Okey Oyna

Ordu Okey oyunu herkes tarafından sevilen ve sıklıkla kafeler de ya da arkadaş gruplarıyla toplanıldığında oynanılan bir oyundur. Keyifli vakit geçirmek isteyenler için harika bir seçenek olan okey en fazla 4 kişi ile oynanmaktadır. Bu oyun çok fazla talep görmektedir. Bu yüzden artık internet ortamından da bu oyunu oynamak mümkün hale getirilmiştir. Ordu okey gibi kendi memleketinizden insanlarla da oynamak için farklı oyun odaları oluşturulur. İnternet sayfamıza girdikten sonra 4 kişilik gruplar ile masaların çevresine oturularak oyuna başlanır.

Ordu Okey Oyna
Okey sıklıkla karşımıza çıkan 106 taştan oluşan bir grup oyunudur. 4 adet ahşap ya da plastik malzemeden yapılabilen ıstaka adı verilen taş koyma stantları vardır. 106 taşın içerisinde 4 ayrı renk grubu bulunur. Bu renk gruplarının her biri 1’den 13’e kadar sıralanmışlardır. Bu renk grupları dışında ek olarak 2 adet joker taşı bulunmaktadır. Okey taşlarıyla bir çok oyun oynamak mümkündür. Herkes tarafından çokça bilinen okey oyunu türleri düz okey ve 101 adıyla bilinen oyunlardır.

Ordu Okey Oyunu
Ordu Okey Oyunu yazın yazlık yerlerde oynanarak başında uzun vakitler geçirilebilecek bir oyunken kışında arkadaş grupları bir araya geldiğinde keyifli vakit geçirten bir oyundur. İnsanlar yalnız olduklarında da okey oynamak isteyebilir. Türkiye’nin her ilinde bilinen ve zevkle oynanan bu oyun için her zaman okey taş takımına sahip olmak gerekmez. İnternet ortamından da girilip oyun kurulabilir. Ordu okey gibi gruplar kurularak bir masa çevresinde toplanarak oyuna başlanır.

Ordu Okey Oyunları
Okey oynamak için Ordu okey gibi odalar açılır ve her masada 4 kişiye ihtiyaç duyulur. 4 kişi masa etrafına dizildikten sonra taşlar beşerli bloklar halinde dizilir. En sona kalan taş ile bir adet altılı blok oluşmuş olur. Okey bu sona kalan taşın zar atılarak oyuna adını veren “okey” taşının belirlenmesinde kullanılır. Belirlenen bu okey taşı oyun içerisinde her taşın yerine koyulup kullanılabilir. Okey taşı belirlendikten sonra her oyuncuya 14 adet taş dağıtılır. Alınan taşlar ıstaka adı verilen taş standına dizilir. Taşları dağıtan kişinin yanındaki kişi 15 taş alır ve bu kişi yanındaki kişiye bir taş atarak oyunu başlatır. Yan oyuncunun işine yarıyorsa atılan taşı alır ve kullanır eğer işine yaramıyorsa ortadan bir taş çekip işine yaramayan başka bir taşı atarak oyunun devamını sağlar.

Ordu Okey Odası
Ordu Okey Odası oyununda amaç taşları belli bir düzene göre dizip ilk önce oyunu bitirmektir. Bunun için belli kurallar vardır. Örneğin oyun içerisinde sarı, kırmızı, mavi ve yeşil olmak üzere 4 renk olduğunu düşünelim. Oyuncu ilk etapta en az 3 adet taşı kuralına göre yan yana dizer. Bu kurala göre “aynı renkli” taşlar guruplanır, sarı renkli 1,2,3 ya da mavi renkli 8,9,10,11 gibi sayılar seri halinde yan yana dizilebilir. Eğer “aynı sayılı” taşlar ise bu taşın tüm renkleri yan yana dizilebilir. Örneğin sarı 2, mavi 2, kırmızı 2 ya da kırmızı 5, mavi 5, sarı 5 yan yana koyulup oyun devam ettirilir. Okey de ıstaka üzerinde ki 14 taşı ilk sıralı guruplarla dizen ve elindeki 15. taşı yere atan oyuncu oyunu kazanmış olur.

Okey oyununda “okey” ilk etapta belirlenen taşın bir üst sayısıdır. Örneğin açılan taş kırmızı 3 ise okey kabul edilen taş kırmızı 4 olmuş olur. Oyun içerisinde kırmızı 4’ün yerini tutması gereken başka taşlara ihtiyaç duyulur. Okey taşları içerisinde 2 adet fazladan joker taşı vardır. Bu joker taşları okeyin yerini tutar.

Ordu Okey İlçelerine Ait Salonlar
Okey İlçelerimiz salonları olarak; Akkuş,Altınordu,Aybastı,Çamaş,Çatalpınar,Çaybaşı,Fatsa,Gölköy,Gülyalı,Gürgentepe,İkizce,Kabadüz,Kabataş,Korgan,Kumru,Mesudiye,Perşembe,Ulubey,Ünye Salonlarında okey oynayarak hangi ilçeyi seçerseniz o ilçenin oyuncuları ile oynama imkanı yakalamış olacaksınız.
 
AnaSayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst