Need for Speed: Rivals (İnceleme)

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
İncelemeyi yazmadan önce büyük bir ön yargı ile ‘’acaba Need for Speed Hot Pursuit’in ya da geçen sene piyasada yerini alan Most Wanted’ın incelemelerini kopyalayıp, üzerinde az buçuk değişiklik yapıp, Need for Speed Rivals incelemesi olarak sunsam mı’’ diye düşündüm bir an.

Şimdi Need for Speed Rivals evrenine girmeden önce kısaca oyunun duyuruluş tarihine odaklanayım. Oyunun duyurulacağı zamanlarda serinin yeni adının ‘’Need for Speed Underground’’ olacağı dedikodusu çıkmıştı ve birçok yerde de ‘’Underground’’ olacak diye listelenmişti. Bu çok endişe verici bir durumdu. Yani yepyeni bir Underground oyununa karşı değilim. Olmasını deliler gibi isterim ama bana 2003 ve 2004’deki Underground’ı verebilecekler miydi? Hatta onlardan daha iyisini yapabilecekler miydi? İşte bu çok önemliydi.


3.jpg

Geçtiğimiz sene yeni Most Wanted geliyor diye oldukça sevindik ama oyun duyurulduktan sonra gelen ilk bilgileri, ilk görüntüleri ve ilk videoları gördükten sonra o heyecana elveda demek zorunda kaldık. Sadece oyunun adı Most Wanted’dı. 2005’in efsane Most Wanted’ı ile yakından ve uzaktan alakası yoktu. Keşke geliştiricisi Criterion Games, Burnout olarak seriye devam etseydi. Burnout: Most Wanted deseydi gerçekten tapardım o oyuna ama sadece ve sadece 2005’teki Most Wanted’ın adına lekeden başka bir şey getirmedi. O Most Wanted’a hiç ‘’Need for Speed’’ demiyorum o konuya girersem işin işinden hiç çıkamayacağım. 2007’deki ProStreet’ten beri büyük bir hayal kırıklığındayım. Aradan altı sene geçmesine rağmen devasa bir burukluk var.

Neyse ki yeni Need for Speed’in adı beklendiği gibi Underground olmadı. Rivals olarak piyasadaki yerini aldı. Bu sebepten dolayı kendilerine ufak bir artı verebiliriz. Criterion Games’in sonradan dağılması ve Ghost adlı ekibe geçen üyelerle yeniden yapılandırılan geliştirici grup, fena bir iş çıkartmamış aslına bakarsanız.


5.jpg

Sizin yorumlarınızı takip ettiğimde: ‘’Artık Need for Speed alan mı kaldı? Artık Need for Speed serisine para veren mi var? Artık Need for Speed serisi eskisi gibi mi? Artık şu seri niye batmadı?’’tadında serzenişleri çok görüyordum. Aslında buna ben de deliler gibi katılmaktayım.

Düşünüyorum da: BMW, Mercedes hatta bu oyunda yıllar sonra gelen Ferrari gibi markalar oyuna geldiği ve sponsor olduğu sürece serinin yok olması çok zor. Bir de bu seri ne kadar hayal kırıklıklarıyla dolu olsa da; Need for Speed bitmesi, toparla kendini EA!

#DirenNeedforSpeed

Oyunun diskini taktıktan sonra güzel bir biçimde, Need for Speed Rivals’ın sanatsal çalışması pardon menüsü karşımıza çıkıyor ve iki seçenekten biri ile başlıyoruz. Polis misin? Yoksa sokak yarışçısı mısın? Polis araçlarına olan sempatim yüzünden hemen polis olmayı tercih ettim.(Pis aynasız -M.G) Hot Pursuit’te olan olay gibi aracımı seçtikten sonra belirli bölgede polis olarak başladım ve sokak yarışçılarının peşine düştüm. Hot Pursuit dozunda aldığımız gazla oyuna devam ediyoruz. Sokak yarışçılarını yakalamak ve araçlarını mahvetmek için var gücümüzle aracımızı sürmek ve kendimize zarar vermeden saldırmamız gerekiyor. “SP” yani “Speed Points” puanı kazanıp, gereken puan ile belirtilen yere geri dönmemiz gerekiyor.

Bu puan oyunda kullandığımız para oluyor. İlk aşamada iki aracı yakaladım. Bir aracı ise saldırarak mahvettim. Daha sonra mecburi olarak sokak yarışçısı moduna başladım. İki modu da denemek mecburi.
 
Home Register Log In
Üst