MMORPG Tycoon 2 inceleme (Erken Erişim)

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
Hiç, içinizden kendi MMORPG oyununuzu kurup oynanabilir hale getirmek ve ardından da parasını kazanmaya başlamak geldi mi bugüne kadar? Açıkçası, benim içimden arada bir geliyordu. Fakat, kendi oyununu yapabilecek kadar bilgili değilim. Hoş, kendi çevrim dışı oyununu yapabilecek biri bile değilim de orası ayrı bir mevzu. MMORPG Tycoon 2 inceleme yazımda sizlere bahsedeceğim oyun, kendi çevrim içi oyununu yapmak isteyen oyuncular için bizlerle olan bir oyun. Fakat, MMORPG Tycoon 2 inceleme yazımın detaylarından bahsetmeden önce, oyunun henüz Erken Erişim aşamasında olduğunun da altını çizmek isterim. Yani, sadece bir Erken Erişim incelemesi olacak bu yazı.

nePtjS.png


Oyun bizlere ne sunuyor?
MMORPG Tycoon 2, oyuncularına kendi MMORPG oyunlarını kurma şansı sunuyor. Bir MMORPG oyununda olmasını isteyeceğiniz neredeyse her şey bu oyun içerisinde de yer alıyor. Düşmanlar, NPC, bölgeler, seviye ayarlamaları, sunucu ve bant genişliği ayarları vesaire çok şey bulunuyor.


Öncelikle, kendi oyununuzun adını ve simgesini belirliyorsunuz. Ardından, sizlere MMO oyununuzun türü soruluyor. Dövüş, hikaye, rol yapma, PvP, Normal, sosyal veya F2P oyun olması tamamen size bağlı. Her bir türün kendine göre artıları ve eksileri var. F2P, biraz daha zor olan bir mod. Çünkü F2P üzerinden para kazanmak için başka yollar bulmanız gerekiyor. Normalde, katılan her abone size para ödüyor.

Sonrasında, sunucunuza göre ayar yapıyorsunuz. Astroturf, Fluff, Hugs, Bling ve Gibs başlıkları altında puan verebileceğiniz seçenekler bulunuyor. Seçtiğiniz türe göre daha önceden verilmiş puanlar mevcut oluyor zaten. Elinizde bulunan 4 puanı, bu kategoriler arasında dağıtıyorsunuz. Sırasıyla reklam, tema/keşif, sosyalleşme, başarım/ganimet ve dövüş bonusları kazandırıyorlar. Son pencerede ise size almış olduğunuz kararlar soruluyor ve altta öğreticiyi oynamak isteyip istemediğiniz soruluyor. Sonrasında da kendi oyununuzu kurmaya başlıyorsunuz.

8MSqyj.jpg


Nasıl başlıyoruz?
Oyununuzun büyük dünyasına giriş yapıyorsunuz. Öncelikle, bir başlangıç bölgesi seçmeniz gerekiyor. Bu başlangıç bölgesini seçip satın alıyorsunuz. Başlangıç bölgesine, başlangıç noktası ekliyorsunuz öncelikle. Ardından, bir köy kurup birkaç görev veren NPC yerleştiriyorsunuz. Çeşitli düşman bölgeleri hazırlıyor ve köyünüzden buralara yol çıkarıyorsunuz. Görev verenlerin görevlerini tek tek ayarlayabiliyorsunuz oyun içerisinde.

Eğer başlangıç bölgesini düzenlediyseniz ve her şey size göre tamamsa, sıra internet bağlantısına geliyor. Öncelikle, bir tane Uplink yerleştiriyorsunuz. Ardından haritanızın kullandığınız yerlerini kablolar ile donatıyorsunuz. Sunucunun yoğunluğuna bağlı olarak ve tercihinize göre sunucu, geniş ağ bağlantısı, fiber bağlantı vesaire kurabiliyorsunuz. Bu da, oyunun yoğunluğunu düzene sokmanıza yardımcı oluyor. Eğer her şey tamamsa, Upgrade kısmına tıklayarak sunucunuzun açılışını yapabiliyorsunuz.

Diyelim ki oyuncular 1. seviye bölgenizdeki her şeyi yalayıp yuttu çoktan. Sıra, 2. seviyeye geliyor. Aynı veya benzeri şeyleri oraya da yaparak hazırlıyorsunuz bölgenizi. Ben, görevlerle oraları keşfetmeleri için de ayarlıyorum genel olarak fakat bu biraz tercih meselesi sanırım. Ondan sonra da 3, 4, 5 vesaire diye devam ediyor. Kendi oyununuzu dilediğiniz gibi ayarlayabiliyor ve eğer başarılıysanız hızla gelişebiliyorsunuz. Her oyunda PvP ayarlarını açabildiğinizden de bahsedebilirim.

TU8bRm.jpg


MMORPG Tycoon 2 hakkında başka ne diyebilirsin?
Açıkçası, şu oynadığım süre boyunca beni fazlasıyla eğlendirmeyi başardı. MMORPG Tycoon 2 inceleme yazımın bir parçası haline getirdiğim oynanışı da, bana göre yeterli geldi. Tabii, bu halinin Erken Erişim olduğunun da altını özellikle çizmem gerekli. Yani, ilerleyen güncellemeler ve süreçte çok daha yeni içerikler eklenecektir.

Görsel açıdan da hoş geldi bana. Gerçekçi grafiklere sahip değil, bunu belirtmeliyim. Zaten MMORPG Tycoon 2 inceleme içerisinde yer alan görsellerden de görmüşsünüzdür durumu. Eğer gerçekçi görseller bekliyorsanız, beklentilerinizi karşılamayacaktır. Fakat, yapmış olduğunuz oyunun bir oyun olduğunu hissetmek istiyorsanız, fazlasıyla başarılı bu konuda. Oyun içerisinde oyun gibi düşünün. Oyunception.


MMORPG Tycoon 2 performansı nasıl?
Oyunun sistem gereksinimlerini paylaştım hemen aşağıda. Oradan da görebilirsiniz nasıl bir sistem istediğini. Fakat, bu sistem gereksinimlerine geçmeden önce belirtmek istediğim bir şey daha var. MMORPG Tycoon 2 oynarken eğer oyununuz çok kalabalık olursa çok yaklaşmayın derim. Benim sistemde bile kastı. Sanırım çok fazla nesne olmasından kaynaklı bir durum bu. Ama hafiften geri çıkınca zaten oyuncular ortadan kayboluyor, sorun olmuyor. İlla bakmak istiyorsanız da, yakınlaşıp uzaklaşabilirsiniz.

Oyunu oynadığım PC’nin donanımı:
 • İşletim sistemi: Windows 10 64-bit
 • CPU: Intel i9 9900K @3.6GHz
 • GPU: Asus Turbo 1080 Ti
 • RAM: 2x16GB 3000MHz CL15
 • Anakart: Asus ROG Strix Z390-E Gaming
 • SSD: Samsung Evo 970 250GB
MMORPG Tycoon 2 sistem gereksinimleri (Minimum):
 • İşletim Sistemi: Microsoft Windows XP ya da sonrası (64-bit)
 • İşlemci: Intel Core 2 Duo ya da eşdeğer
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Ekran Kartı: OpenGL 3.3 destekli ekran kartı
 • Depolama: 300 MB kullanılabilir alan
MMORPG Tycoon 2 sistem gereksinimleri (Önerilen)
 • İşletim Sistemi: Microsoft Windows 7 ya da sonrası (64-bit)
 • İşlemci: Intel Core i5 ya da i7 veya eşdeğer
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: OpenGL 3.3 destekli ekran kartı
 • Depolama: 300 MB kullanılabilir alan
oSfeEk.jpg


MMORPG Tycoon 2 inceleme sonucu nedir?
Oyun, günümüz Tycoon ve simülasyon oyunları arasında bence gayet öne çıkabilecek bir yapım. Henüz Erken Erişim aşamasında olmasına rağmen gerçekten muhteşem diyebileceğim özelliklere ve içeriklere sahip. MMORPG Tycoon 2 inceleme yazım içerisinde daha önce de dile getirdiğim gibi, ilerleyen süreç içerisinde çok daha fazla içerik ve özellik eklenecektir. Bu da, beni sabırsızlandıran bir özellik. Her yeni güncelleme için heyecanlandırıyor ve sabırsızlandırıyor olması bile benim gözümde bir başarıdır. Steam üzerinde 40 TL’lik fiyat etiketine sahip olan yapımın tam çıkışını merakla bekliyor olacağım.
 
Home Register Log In
Üst