Minecraft kavgası yüzünden İngiltere’de 400 okul öğretim veremedi

Has1tape

Level 18
Üye
MT2 Üye
Katılım
29 Kas 2022
Mesajlar
350
Tepki
0
İngiltere’de, elektronik posta yoluyla gönderilen ihbar mektupları ile büyük bir telaş yaşandı. Bu ihbarın gelmesinin ardından yüzlerce okulun boşaltıldığı ve kapalı kaldığı açıklandı. İngiltere’deki Express gazetesinin raporuna göre bu ihbar neticesinde 400’den fazla okulun çalışması,
Bağlantıyı görüntüleme izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
yönde etkilendi. Yapılan araştırmalar neticesinde; yapılan bomba ihbarının Amerika Birleşik Devletleri’nden geldiği anlaşıldı. İşin ilginç tarafı ise elektronik postanın bir Minecraft sunucusu üzerinden gönderilmesiydi.


Bomba ihbarında Minecraft sunucusunun kullanılması bir aldatmaca idi.

İngiltere’de yaşanan olayın bir çok kurumu etkilemesinin ardından güvenlik önlemleri arttırıldı. Yapılan araştırmalar neticesinde bir açıklama yayımlayan Northumbria Polis Departmanı, olayın bir aldatmaca olduğunu doğruladı. Konuyla ilgili bakanlık tarafından yapılan açıklamada ise; dedektiflerin, Amerika Birleşik Devletleri’nden gönderildiği sanılan elektronik postaları inceledikleri ve geçerli bir tehdit olmadığını doğruladıkları bildirildi. Konuyla ilgili diğer emniyet birimlerinden de benzer açıklamalar geldi.


Ülkedeki önemli medya kuruluşlarından Sky News tarafından hazırlanan bir habere göre de tehdit mesajlarının kaynağı, Minecraft sunucu sitelerinden VeltPvP idi. Yapılan araştırmalar sonucunda bu tehdit mesajlarının sunucu ile alakasının bulunmadığı anlaşıldı. Sky News’e göre bu sahte tehdit gönderme girişiminin amacı; VeltPvP’nin diğer Minecraft sunucularına karşı yürüttüğü DDoS saldırılarına karşı bir misillemeydi. Bu tehdidin bir parçası olarak 24 binden fazla elektronik postanın gönderildiği bildirildi.

Konuyla ilgili bir açıklama da Minecraft sunucusu VeltPvP sitesinin Twitter hesabından yapıldı. VeltPvp yaptığı Twitter paylaşımında; 400’den fazla okula gönderilen bomba tehdidiyle hiçbir alakalarının olmadığını bildirdi. Sunucu sitesinden gelen açıklamaların devamında, kendilerinin de hali hazırda siber korsanlar tarafından tacize uğradıkları eklemesi yapıldı. Bu konuda isimlerinin geçmesi ve yaşanılan panikten ötürü üzüldüklerini belirten Minecraft sunucusu yetkilileri, elektronik postaların sahte olduğunu bilmenin dışında başka bir bilgilerinin olmadıklarını söylediler.

Okullara gönderilen elektronik postalardan birinin olduğuna inanılan bir ekran görüntüsüne de ulaşıldı. Burada Minecraft sunucusunun adı açıkça görülüyordu. Ayrıca bu elektronik postanın, Arapça komut dosyasında imza satırları içeriyordu. Şüpheli elektronik postanın bir bölümünde yazılanları da paylaşalım. Bu tehdit mesajlarında; Bir öğrenciyle bir bomba gönderdik. Bomba 3 saat içinde patlatılmak üzere hazırlandı. Eğer [email protected] adresine 5.000 USD para göndermezseniz, bomba patlayacaktır yazıyordu.
 
AnaSayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst