MEXC Vadeli İşlemler Stop-Limit İşlevi nasıl kullanılır?

haberci

Level 1
Üye
Katılım
12 Haz 2022
Mesajlar
1
Tepki
0
o3jbl97.png


Stop-Limit Emri Nedir?
Stop-limit emri, kullanıcıların önceden belirlenmiş tetikleme koşullarıyla (limit fiyatı veya stop fiyatı) pozisyonu kapatmasına olanak tanır. En son fiyat, adil fiyat veya endeks fiyatı önceden belirlenen tetikleme fiyatına ulaştığında, sistem önceden belirlenen tetikleme fiyatı ve miktarına göre en iyi piyasa fiyatından pozisyonu kapatacak ve böylece zararı durdur veya kârı al hedefine ulaşacaktır. Böylece, kullanıcılar ideal PNL'lerini otomatik olarak hesaplayarak gereksiz kayıpları önleyebilir.

Aşırı piyasa dalgalanmaları, yetersiz likidasyon pozisyonları ve diğer sistem sorunları gibi çeşitli nedenlerle stop-limit emri verilemeyebilir. Fiili işlem fiyatı, pozisyonların en iyi piyasa fiyatından kapatılması sonucunda önceden belirlenmiş fiyattan farklılık gösterebilir.

konigw3.png


Stop-Limit İşlevi Neden Bu Kadar Önemlidir?
Deneyimli bir yatırımcı her pozisyon açtığında, kararlarının herhangi bir piyasa dalgalanmasından etkilenmesini önlemek için ideal limit fiyatını ve stop fiyatını dikkatlice değerlendirmelidir.

Örnek:
Mevcut 30.000 USDT (A) fiyatından BTC_USDT long pozisyonu açtığınızı varsayalım. 40.000 USDT (B) değerinde tetikleme koşullarında limit fiyatını ve 25.000 USDT (C) değerinde stop fiyatını önceden ayarlayabilirsiniz.
BTC/USDT vadeli işlemlerin adil fiyatı 40.000 USDT'ye yükseldiğinde, stop-limit emri tetiklenecek ve en iyi piyasa fiyatından işleme alınacaktır. Böylece, 10.000 USDT'lik kâr elde edilir.
BTC/USDT vadeli işlemlerin adil fiyatı 25.000 USDT'ye düştüğünde, stop-limit emri tetiklenecek ve en iyi piyasa fiyatından işleme alınacaktır. Böylece, zarar 5.000 USDT ile sınırlandırılacaktır.
Stop-Limit Ayarları
Kâr Al: Kullanıcılar, tetikleme fiyatı (en son fiyat, adil fiyat veya endeks fiyatı), PNL veya ROE'yi önceden ayarlayarak belirli bir pozisyon için ideal minimum kâr miktarını belirleyebilir.

Zarar Durdur: Kullanıcılar, tetikleme fiyatı (en son fiyat, adil fiyat veya endeks fiyatı), PNL veya ROE'yi önceden ayarlayarak belirli bir pozisyon için maksimum kabul edilebilir zarar miktarını belirleyebilir.

Stop-limit emrini iki şekilde ayarlayabilirsiniz:

1) Pozisyon açarken ayarlayabilirsiniz (yalnızca çapraz marjin modunda geçerlidir)

lt810p1.png


Bu yöntemde, açılmak üzere olan pozisyon için önceden stop-limit emri ayarlayabilirsiniz. Limit emri veya piyasa emri verirken, kullanıcılar [Stop-limit ayarla] seçeneğine tıklayabilir, ardından tetikleme fiyatını en son fiyat, adil fiyat veya endeks fiyatına göre ayarlayabilir. Limit veya piyasa emri (kısmen veya tamamen) gerçekleştiğinde, sistem kullanıcı tarafından önceden belirlenen tetikleme fiyatında anında stop-limit emrini işleme alır.

Kullanıcılar üç tür kâr ve zarar modundan birini seçebilir. Bunlar, tetikleme fiyatı, PNL ve ROE (aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi) olarak sıralanabilir. Kullanıcı ROE'ye dayalı stop-limit emri belirlemeyi seçerse, tetikleme fiyatı ve tahmini PNL, ROE'ye göre hesaplanacaktır ve bu işlemin tam tersi de geçerlidir.

9wjtufx.png


Not: Sistem, stop-limit emri oluşturmak için ROE veya PNL kullanımını desteklese de, ayarlanan ROE ve PNL yalnızca referans amaçlıdır. Fiili ROE ve PNL, işlem ücretinden ve ortalama pozisyon açılış fiyatı ve işlem sırasındaki fiili işlem fiyatından etkilenebilir. Pozisyon eklemek, ortalama pozisyon açılış fiyatının değişmesine neden olur fakat stop-limit tetikleme fiyatı oluşturma anında belirlendiği için değişmez.

2) Pozisyon tutarken ayarlayabilirsiniz (hem izole hem de çapraz marjin modlarında geçerlidir)

7iu4oty.png


Kullanıcı pozisyon açarken stop-limit ayarlarını belirlemeyip sonradan ayarlamak isterse, pozisyonu tutarak bunu yapabilir. Kullanıcılar, pozisyon için ayrı ayrı veya aynı anda limit fiyatı ve stop fiyatı belirleyebilir. Ayarlama yapıldıktan sonra piyasa fiyatı tetikleme koşullarını sağladığında, sistem önceden belirlenen tetikleme fiyatına ve miktarına göre stop-limit emri verir.

Kullanıcılar, halihazırda tutulan pozisyonun para birimindeyken [Stop-limit]'e tıklayabilir ve istedikleri stop-limit tetikleme fiyatını veya ROE'yi ayarlayabilir ya da pozisyonu kısmen kapatmak için stop-limit aracılığıyla tetikleme fiyatı ve emir miktarını da ayarlayabilir. Bu yöntem aynı zamanda, pozisyon açarken stop-limit ayarlarının yapılamadığı izole marjin modunda ve ayrıca tetikleme limit emirleri ve stop piyasa emirlerinde geçerlidir.

Sonuç
Kullanıcılar stop-limit emri kullanarak kayıplarını en aza indirebilir ve aynı zamanda daha fazla kâr elde edebilir.

MEXC Kayıt Linki:
 
AnaSayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst