Malatya Okey Oyna

RebeL

Level 5
Üye
MT2 Üye
Katılım
19 Ocak 2020
Mesajlar
83
Tepki
3
Malatya Okey Oyna

Malatya Okey, Günümüzde insanların büyük bir bölümü oyunları sanal ortamlarda oynamaya başlamıştır. Herkes tarafından bilinen ve basit ancak eğlenceli olarak kabul edilen okey oyununu oynamak isteyenler Malatya okey odamızda ya da farklı illerin adı ile oluşturulmuş olan okey odalarındaki masalardan birisinde oynayabilir. Oda sayısını ve masa sayısını fazla tutarak sitemizde aynı anda yüzlerce kişinin okey oynamasını amaçlamaktayız. Sitemiz görsel tasarımı ve yüksek çözünürlük özelliği ile sizlerin eğlenceli vakit geçirebileceği bir platform olarak hizmet vermektedir.

Malatya Okey Oyna
Okey Nedir?Okey uzun yıllar insanların her ortamda rahatlık oynayabildiği, üzerinde 1’den 13’e kadar rakamların bulunduğu toplam 106 taş ile oynanmaktadır. Her rakam dört farklı renkten oluşmaktadır. Ayrıca her taşın aynı renkten oluşan çifti bulunmaktadır. Rakamlar haricinde üzerinde her hangi bir rakam bulunmayan birbirinin benzeri iki taş bulunur. Oyunda taşlar 5’erli gruplar halinde rakamları görünmeyecek şekilde dizilir. Sanal okey oyunda sistem tarafından taş dizileri arasından bir taş açılır ve o taşın bir üst sayısı okey olarak kullanılır. Oyunda her oyuncuya 14 taş verilerek oyun başlatılır.

Malatya Okey Oyunu
Malatya Okey Oyunu; Sitemizde okey oyunu için Malatya okey odasını tercih ettiğinizde, boş bir masayı seçebilir ya da oyuncu sayısı eksik olan masayı seçerek, oyuncu sayısını tamamlayabilir ve okey oynamaya başlayabilirsiniz. Oyun oynarken bir oyuncu masadan kalkarsa oyun yeni oyuncu gelene kadar bekler. Oyunu oynarken el sonunda size oyuna devam et ya da oyundan çık seçenekleri gösterilmektedir. Oyuna devam seçeneğini seçerek oyunu oynamaya devam edebilirsiniz.

Sitemizin Malatya okey odasında oyuna başlayabilmeniz için masadaki oyuncu sayısı dört olduğunda oyuna başla seçeneği ile okey taşlarının dağıtılmasına başlanır. Oyunun ilk eline sizin karşınızda oturan oyuncu başlayacaktır. Her el bir sonraki oyuncunun başlamasıyla oyuna devam edilir. Taşlar dağıtılarak oyunculara 14 taş verilir. Oyunu başlatacak olan oyuncuya 15 taş verilir ve taş çekme işlemi yapmadan fazla taşı atarak oyunu başlatır. Bir sonraki oyuncu kendinden önceki oyuncunun attığı taşı alır ya da ortadan taş çekerek oyunu devam ettirir. Atılan taş elindeki seriye uyuyorsa taş çekmez ve o taşı alır, fazla taşı atarak her oyuncu elindeki seriyi oluşturmaya çalışır.

Dört farklı renkten oluşan okey taşları arasından oyuna başlarken bir taş belirlenir ve belirlenen taş açılır. Açılan taş gösterge taşıdır. Okey taşı ise açılan taşın aynı renkte ve bir üst sayısıdır. Oyun başlarken dağıtılan taşlar arasında gösterge taşının eşi size gelmişse, gösterge yaparak rakiplerinizden 1 puan silinmesini sağlayabilirsiniz. Okey taşı en değerli taştır ve oyunda tüm taşların yerine kullanılabilmektedir. Elinizdeki taşları kuralına göre sıraladıktan sonra en son okey taşını fazla taş durumuna getirdiğinizde onu yere açılan gösterge taşının üzerine koyarak oyunu okey atarak kazanmış ve rakiplerinizden 4 puan birden sildirmiş olursunuz.

Okey oyununda kural basittir. Önemli olan her oyuncu elindeki taşlardan en az 3’erli gruplar halinde 1 – 2 – 3, 12 -13 -1 ya da kırmızı 5, yeşil 5, sarı 5 gibi seriler oluşturarak elinde fazla taş kalmayacak şekilde tamamladığında fazla olan son taşı yere açılan gösterge taşının üzerine koyarak eli bitirebilirsiniz. Elin normal olarak siz bittiğinizde o eli kazanmış ve rakiplerinizden 2 puan silinmesini sağlayabilirsiniz. Çifte gidiyorsanız her taşın çiftini bulmalı ve 7 çift taş oluşturmalısınız. Okey taşı olarak belirlenen taş oyunda tüm taşların yerine kullanılabilmektedir.

Malatya İlimize Ait İlçe Okey Salonları
Malatya ilçeleri; Yeşilyurt Okey, Battalgazi Okey, Doğanşehir Okey, Akçadağ Okey, Darende Okey, Hekimhan Okey, Yazıhan Okey, Pütürge Okey, Arapgir Okey, Kuluncak Okey, Arguvan Okey, Kale Okey, Doğanyol Okey, Salonlarımızda okey oynaya bilirsiniz.
 
AnaSayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst