LEGO Harry Potter: Years 5-7

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
Tüm dünyada milyonlarca hayranı bulunan Harry Potter'ın kitap serisi sona erdi, film serisi de veda etti, ancak yeni oyunları gelmeye devam ediyor. Telltale Games tarafından hazırlanan ikinci Harry Potter oyunu olan Years 5-7, adından da anlaşılacağı üzere Harry Potter ve arkadaşlarının Hogwarts'daki son yıllarını işliyor. Bir önceki oyun olan 1-4 Years'a nazaran daha karanlık bir yapıda hazırlanan Years 5-7, oyun dinamikleri babında öncekiyle hemen hemen aynı konumda.

Büyük savaş başlıyor

Karanlık Lord'un geri dönmesi ve gün geçtikçe güçlenmesi üzerine hareket geçen iyi büyücüler, Zümrüdüanka Yoldaşlığı isminde gizli bir örgüt kurar ve ilk hedef olarak Karanlık Lord tarafından aranan Harry Potter'ı kaçırarak güvenli bir yere götürmeyi düşünür. Fakat işler pek de istenildiği gibi gitmez ve mücadele kaçınılmaz olur. Eğer kitap serisini okuduysanız veya filmlerini izlediyseniz, hemen bu sahneler kafanızda canlanacaktır. Oyunumuzun ana menüsünde sadece yeni oyun ve ayarlar seçenekleri mevcut. Dolayısıyla seçim yaptıktan kısa süre sonra Lego temasıyla bezeli Harry Potter evrenine adım atıyoruz.

LEGO Harry Potter: Years 5-7, rahat kontrollere sahip, hatta ilk oyuna göre daha da düzeltilmiş. Etrafta geziyor, kimi objeleri kırıp puan topluyor, kimi objeleri de büyü yaparak tamir ediyor ve yolunuza devam ediyorsunuz. Genellikle yanlız ilerlemediğiniz için sürekli bir yardımlaşma söz konusu. Ufak bulmacaları çözüyor, düşmanlarınıza karşı birlikte hareket ediyorsunuz. Ayrıca oyun esnasında hangi karakterlerle ilerliyorsanız, istediğiniz zaman karakterler arasında geçişler yapabiliyorsunuz. Hepsinin farklı özellikleri olduğu için doğru yerde doğru karakteri tercih etmeniz şart. Oyunun en güzel tarafı ise, dinamik co-op sistemi.


2.jpg

Oyun esnasında istediğiniz zaman bir arkadaşınızı daha maceraya dahil edebiliyorsunuz. Böylelikle yapay zeka tarafından kontrol edilen büyücü, arkadaşınızın yönetimine geçiyor. Birlikte yardımlaşarak ilerlemek kesinlikle daha zevkli. Co-op görüş açısı da gayet başarılı. Karakterler arasındaki mesafeyi açtığınızda, ekran ortadan bölünüyor ve hangi tarafa giderseniz oraya doğru eğilim gösteriyor. Siz yaklaştıkça da bölünme oranı azalıyor, aynı ekrana geldiğinizde de ekran hiç bölünmemiş gibi akış devam ediyor.

Lego büyüsü

Harry Potter: Years 5-7'nin şirin grafikleri var. Mekan ve karakter tasarımları güzel. Sesler iyi. Tabii karakterlerimiz konuşmuyor, sadece ilginç sesler çıkarıyor. Müzikler konusunda ise, film serisinden yardım alınmış, güzel de olmuş.

Sonuç olarak Harry Potter: Years 5-7, önceki oyun 1-4 Years'ın devamını merak edenler için oynanması gereken bir oyun. Bunun dışında ne önemli bir yeniliği var, ne de önceki oyundan önemli bir farkı.
 
Home Register Log In
Üst