J.A.S.F. (Jane's Advanced Strike Fighters)

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
Daha önce ön incelemesini yaptığımız J.A.S.F. (Jane's Advanced Strike Fighters) sonunda teşrif ettiler, ancak bu teşrif pek hayırlı olmadı. Kendisi ile yıldızım bir türlü barışamadı. Daha iyisini beklerken, ekran başında “Olmamış, olmamış!” diye haykırışlarla geçti maceram. Halbuki ne güzel başlamıştı hikayem, ilerledikçe kötülüklere doğru dalmaya başladı ve bir daha çıkamadı.

Sivil savaşta önemli rol

Trickstar Games tarafından geliştirilen oyunun konusu Orta Doğu’da Azbaristan isimli hayali bir ülkede yaşanan sivil savaşı ele alıyor. Oyuna girmeden önce kesinlikle ayarlara girip, hangi tuş ne işe yarıyor diye bakmanızı tavsiye ediyorum, zaten genel olarak bakılır ne ne nedir diye. Yapım X360 sürümünden port edilmiş. Şöyle havalanacaksın, bu tuşa basacaksın diye ekranda uyarı çıkarken eylemler X360 Gamepad tuşlarıyla gösteriliyor. İlk ofsayt burada. Bari yapımcılar adam akıllı port etselermiş, karşılık gören klavyede tuşlarını koysalarmış. Göreve başlamadan önce uçak seçmemiz gerekiyor, ondan sonra ilk misyona dalıyoruz. Bu görev aslında eğitim sayılır, çünkü ne yapacaklarımız gösteriliyor. Genel olarak misyonlar karadaki hedefleri bombalama, rakiplerle it dalaşına girme gibi klasik aşamalardan oluşma. Aslında bunlar iyi yedirilse tadından yenmezmiş, ama yapay zeka da kötü olunca JASF istenileni bir türlü veremiyor.


2.jpg

Yapay zeka pek iyi tasarlanmış ki, düşmanın arkasına geçince çok rahat şekilde hedef oluyorlar. Havada sağa sola kilitlenmekten kaçışlar gibi pek manevraları yapamıyorlar. Bu da oyunun kurgusal sivil savaş atmosferini yerle bir etmeyi gayet başarıyor. JASF simülasyon değil, arcade bir oynanışa sahip. Füzeler ise bitmiyor, yanımızda şundan 4 füze, bundan 3 füze yer alıyor; ama füzeleri ateşledikten kısa süre sonra tekrardan aynı sayıya ulaşıyorlar. Görsel olarak yapım vasat grafiklere sahip. Uçak modellemeleri biraz daha ön planda yapılmış. 65,000 kilometre kare savaş alanında ormanlık alanlar, şehirler, endüstriyel merkezler vs… yer alıyor. Efektler ise sınıfta kalmış, özellikle uçak düştüğünde futbol maçlarındaki konfetiler gibi dağılması beni bitirdi. Sesler de biraz vızıltılı yapılmış.

Yaşasın online arena

Singleplayer haricinde online bazda biraz daha elle tutulur JASF. Kendinize online arenada rakipler bulabilirsiniz. Olmayan yapay zekadan çok başka bir kullanıcı ile kapışmak daha iyi. İt dalaşına girip diğer oyuncularla yapılan kapışmalar multiplayer’ı zevkli yapıyor, ama bir yere kadar. Kooperatif oyuncu modu da eğlenceli olan diğer bir kısım.

Jane's Advanced Strike Fighters biraz ön yargılı baktığım, ama diğer yandan da umut ettiğim bir oyundu. Kontroller de bir sorunu yok, sorun oyunun bir süre sonra tekrar edip, eksik kısımlarıyla oyuncuyu gerekli olan havaya sokamaması. Keşke biraz daha üstünde uğraşılsaymış iyi olurmuş.
 
Home Register Log In
Üst