İstanbul Psikolog Yardım

lavgars

Level 1
Üye
Katılım
28 Kas 2022
Mesajlar
2
Tepki
0Kişisel danışmanlık, yaşamın zorlu zamanlarında destek almak ve büyümeyi deneyimlemek için kişisel bir fırsattır. Bireysel danışmanlık, öfke, depresyon, kaygı, madde bağımlılığı, evlilik ve ilişki zorlukları, ebeveynlik sorunları, okul zorlukları, kariyer değişiklikleri vb. gibi hayattaki birçok kişisel konu ile başa çıkmasına yardımcı olabilir.


Bireysel danışmanlık (bazen psikoterapi, konuşma terapisi veya tedavi olarak da adlandırılır), danışanların güvenli, ilgili ve gizli bir ortamda eğitimli bir ruh sağlığı klinisyeni ile bire bir çalıştığı bir süreçtir. Danışmanlık, bireylerin duygularını, inançlarını ve davranışlarını keşfetmelerine, zorlu veya etkili anılar üzerinde çalışmasına, hayatlarının değiştirmek istedikleri yönlerini belirlemelerine, kendilerini ve başkalarını daha iyi anlamalarına, kişisel hedefler belirlemelerine ve arzu edilen değişim için çalışmalarına olanak tanır.


danışmanlık, bireyin yakın veya yakın gelecekteki endişelerine odaklanan danışmanlıktır. Bireysel danışmanlık, kariyer danışmanlığı ve planlamasını, sevilen birinin ölümünden sonra yas tutmayı veya bir işteki sorunlar büyümeden önce bunlarla uğraşmayı kapsayabilir. Bireysel danışmanlık, danışman ile tedavi arayan kişi olan danışan arasında bire bir görüşmedir. İkisi, güven ve kişisel gelişim sağlayan bir ittifak, ilişki veya bağ oluşturur.Terapi Hedefleri, Sıklığı ve Süresi Nasıl Belirlenir?Genel olarak, psikoterapinin amacı, zihinsel sağlık endişeleri hakkında konuşmak ve danışanların iyileşmesine, büyümesine ve daha üretken, psikolojik olarak sağlıklı yaşamlara doğru ilerlemesine yardımcı olmaktır. İyi terapi müşteri odaklıdır ve terapi için belirli hedefler siz ve terapistiniz tarafından belirlenir.


Bireysel psikoterapi seansları tipik olarak 45 ila 50 dakika sürer. Terapinin sıklığı ve süresi büyük ölçüde ihtiyaçlarınıza, tedavi hedeflerinize ve ilerlemenize bağlı olacaktır. Birçok endişe kısa süreli terapi ile kolayca çözülür ve diğer kronik veya daha karmaşık endişeler, iyileşme gerçekleşmeden önce uzun vadeli taahhüt gerektirir.
Araştırmalar, psikoterapinin orta dereceli depresyon ve anksiyete gibi yaygın durumların daha az nüksetmesine neden olduğunu ve iyi tedavinin olumlu etkilerinin tedavinin ötesine geçtiğini göstermiştir. Aslında, birçok danışan, tedavi sona erdikten çok sonra durumlarında iyileşme olduğunu bildirmektedir. Genel olarak, psikoterapi genellikle psikotrop ilaçlardan veya tek başına tıbbi tedavilerden daha etkilidir ve bu da zararlı yan etkilere neden olabilir. Buna ek olarak, birçok terapötik yöntem kanıta dayalıdır, yani araştırma çalışmalarına ve klinik gözlemlere konu olmuştur ve etkinlik açısından analiz edilmiştir.

Kısa Süreli Danışmanlık için Tek Seans veya İlk Randevu Sırasında Ne Olur?Siz ve bir CAPS klinisyeni, ihtiyaçlarınızı en iyi karşılayan tedavi önerisinin tek seans veya kısa süreli bireysel danışmanlık olduğuna karar verirseniz, programınıza uyan ilk randevu size sunulur. Özel danışman tercihleriniz varsa, bu ilk randevunuz için beklemeniz gereken süreyi artırabilir. Bu ilk randevu genellikle birkaç gün ila birkaç hafta içinde planlanır. (Acil yardıma ihtiyacınız varsa, sizi uygun CAPS kaynaklarına hemen bağlayabilmemiz için personelimizi bilgilendirin.) Gerekli toplam süre, bilgisayardaki formların doldurulması, terapi seansı dahil olmak üzere yaklaşık 90 dakikadır. ve takip randevularını planlamak, bu nedenle randevunuzu planlarken bunu aklınızda bulundurun.Gerekli formları doldurmak için yeterli zaman tanımak için derhal gelmeniz önemlidir. 15 dakikadan fazla gecikirseniz, yeniden planlamanız istenebilir. Formlar, bir demografik ve klinik geçmiş formu, tedavi sözleşmesi, tedaviye onay ve gizlilik uygulamaları bildirimini içerir. Klinisyeniniz mevcut endişeleriniz, ilgili geçmişiniz ve hedefleriniz hakkında bilgi alacaktır. Klinisyeniniz ayrıca gizlilik gibi ilgili CAPS politikalarını ve prosedürlerini gözden geçirecektir.

CAPS'de Kısa Süreli Danışmanlığa Katılırsanız Müteakip Oturumlarda veya Takip Oturumlarında Ne Olur?Müteakip veya takip seansları için, karşılıklı olarak üzerinde anlaşılan bir plana göre planlanacak olan yaklaşık 45 dakika boyunca danışmanınızla görüşeceksiniz. CAPS'ın sağlayabileceğinin ötesinde ek danışmanlık istiyorsanız, yerel toplulukta bir klinisyen bulmak için sizinle birlikte çalışacağız.Erken, danışma seanslarınız için hedefler belirlemek için klinisyeninizle birlikte çalışacaksınız. Açık hedefler belirlemek, rehberlik sağlamanın yanı sıra danışmanlıktaki ilerlemenizi izlemenize yardımcı olacaktır. Danışmanlık süreciyle ilgili herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, bunları sizinle görüşmekten memnuniyet duyacak olan klinisyeninize sormaktan çekinmeyin. Danışmanlık deneyiminizin tam yönü, danışmanlığa getirdiğiniz konulara, klinisyeninizin bakış açısına ve birlikte çalışmanız için belirlediğiniz hedeflere bağlı olacaktır.

Kaynak-1:

Kaynak-2:
 
AnaSayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst