Islak Kek Tarifi 2023

servertanitimi

Level 9
Üye
MT2 Üye
Tepki
6
Islak kek, yoğun çikolata tadı ve nemli dokusu ile sevilen bir tatlıdır. Yapımı oldukça kolaydır ve evde yapabileceğiniz hızlı ve lezzetli bir tariftir. Bu yazıda, ıslak kek yapımı için gereken malzemeler ve adım adım yapım süreci hakkında bilgi vereceğim.

1678364192650.png

Islak Kek Tarifi

Malzemeler:

• 1 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı un
  • 3/4 su bardağı kakao
  • 1/2 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı kabartma tozu
  • 1 çay kaşığı karbonat
  • 2 adet yumurta
  • 1/2 su bardağı sıvı yağ
  • 1 su bardağı süt
  • 1 çay kaşığı vanilya özütü
  • 1/2 su bardağı kaynar su
Yapılışı:

1. Fırını önceden 180 dereceye ayarlayın ve kek kalıbını yağlayın.
  2. Bir karıştırma kabında, şeker, un, kakao, tuz, kabartma tozu ve karbonatı karıştırın.
  3. Başka bir kasede, yumurtaları çırpın ve sıvı yağ, süt ve vanilyayı ekleyin.
  4. Yavaşça kuru malzemeleri sıvı karışıma ekleyin ve iyice karıştırın.
  5. Son olarak, kaynar suyu ekleyin ve karıştırın. Karışım kıvamlı ve pürüzsüz olacaktır.
  6. Hazırlanan karışımı kek kalıbına dökün ve fırında 30-35 dakika pişirin.
  7. Kek piştikten sonra fırından çıkarın ve soğumaya bırakın.
  8. Soğumuş keki dilimleyin ve servis yapın.
Notlar:

• Kek kalıbı olarak 20x20 cm veya 22x22 cm boyutları uygun olacaktır.
  • Kakaonun kalitesi kekin tadını etkileyebilir, mümkünse yüksek kaliteli bir kakao kullanın.
  • Keki daha da lezzetli hale getirmek için üzerine pudra şekeri veya çikolata sosu ekleyebilirsiniz.
  • Keki daha nemli hale getirmek için, keki fırından çıktıktan sonra üzerine biraz süt veya şurup gezdirebilirsiniz.
Islak kek, özellikle kış aylarında çay veya kahve eşliğinde servis edilen sıcak bir tatlıdır. Kekin nemli dokusu, her lokmada ağızda eriyen yoğun çikolata tadı ve kolay yapımı sayesinde, birçok kişi tarafından sevilen bir tariftir. Bu tarifi denemek için, tüm malzemeleri hazırlayın ve adım adım tarifi takip edin.

AnaSayfa Kayıt Ol Giriş Yap