Hard Reset

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
Açık konuşayım, türü ne olursa olsun benim için bir oyunda işin teknik kısmı bir parça geridedir. Önemli olan bana sunulan hikaye, karakterlerin derinliği, oyunun akışı, senayonun ne kadar derin olduğu ve içinize işleyip işlemediğidir. Bunu sağlayan oyunlar eğer diğer açılardan da bir parça iyilerse genelde klasikler arasına girmeyi başarıverirler. Örneğin ilk Deus Ex! Hikayesi ve karakter detayları o kadar sağlamdı ki, teknik açıdan olan başarısını bile geride bıraktı ve onu bir oyun dünyası klasiği haline getirdi. Keza geçtiğimiz günlerde piyasaya çıkıp, delicesine övgüler alan Deus Ex (3) Human Revolution. Teknik olarak başarılı, evet, ancak o kadar güçlü bir kurguya, o kadar sağlam bir hikayeye, o kadar başarılı bir oynanışa sahip ki, şimdiden kendine oyun tarihi içerisinde sağlam bir yer edindi.

Peki sizlere neden bunları anlatıyorum derseniz, yazımızın konusu olan Hard Reset tüm bu cümlelerin bir özeti gibi. Aslında anti-özeti de diyebiliriz, zira teknik gücü ve başarılı oynanışı dışında yapım bize çok fazla bir şey vaad etmiyor. Durun, kızmayın, oyun için kötü ve başarısız demiyorum. Lakin beklentileri pek karşılamıyor dersem de pek yanlış olmaz açıkçası. Peki neden böyle derseniz, yazımızı okumaya devam edin derim.


2.jpg

Karanlık Şehrin Neon Sokakları

Hikayemiz Bezoar City denen bir şehirde geçiyor. İnsanlara ölümsüzlüğü vaad eden büyük şirket, siz ölseniz bile bilincinizin yaşamasını sağlayan bir sistem yaratmış durumda. Blade Runner adlı, Riddley Scott'ın yönettiği (genç arkadaşlarımız kendisini en iyi Gladiator'den hatırlayabilir) kült statüsündeki distopik hikaye bize karanlık bir gelecek hikayesi sunuyordu (izlemeyenler, Director's Cut versiyonunu edinin ve izleyin derim). Buna benzer hikayeler anlatan filmler arasında bence en başarılısı Blade Runner idi. Blade Runner'ın oyun dünyasındaki karşılığı da Deus Ex serisidir derim. Peki ya Hard Reset nerede duruyor derseniz, işte onu ben de bilmiyorum. Karanlık bir gelecekte geçen oyunların popüler olduğu günümüzde kendine yer bulmaya çalışan yapım, görsel olarak bu işi çok iyi kıvırıyor. Detaylar, müzik, renk paleti... her şey harika. Ama bu yeterli mi?
 
Home Register Log In
Üst