Halo: Combat Evolved Anniversary

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
Seneler önce ilk kez Halo’yu oynadığımda oldukça hoşuma gitmişti. “Konsolda FPS oynayabilir miyim?” diye kendi kendime sormama rağmen, kontrollere kısa sürede alışıp, oyunu bitirmiştim. Hikayesi ve özellikle online modu ile Halo’yu uzun bir süre oynadım. Aradan 10 sene geçti ve eski dost yeniden geri döndü, hem de daha iyi grafiklerle birlikte.

Yine yeniden

Halo: Combat Evolved Anniversary (Kısaca Halo: Anniversary), şuanda Halo 4’ü geliştirmekte olan 343 Industries tarafından hazırlandı. Aslında bu oyun 343’ün neler yapabileceği hakkında da ufaktan fikir verebiliyor. Yapımı X360’ın HDD’sine yükledikten sonra maceraya daldım. Eski ve yeni halindeki grafikleri gösteren, tekrardan kaydedilen o muhteşem müziği ile birlikte oyuna giriş yapıyorsunuz. Halo: Anniversary, orijinal yapımla aynı. Hikaye ve ilerleyişte bir farklılık yok, ancak yapımcılar tarafından yeniden hazırlanması ile bazı konularda farklılık gösteriyor. İlk göze çarpan kısım tabii ki grafikler oluyor. Yeni baştan tasarlanan modellemeler, mimari, mekanlar kısaca tüm görsel kısım Saber3D grafik motoru tarafından çiziliyor. Grafiklerdeki farklılık daha en baştan kendini belli ediyor. Su efektlerinden, ışıklandırmaya ve gölgelendirmeye kadar yeni grafikler başarılı olmuş. Görsellik daha çekici hale gelmiş ve detaylanmış. 3B destek veren bir televizyonda oyunu 3B oynama imkanı da var.


3.jpg

Saber3D ile yapılan madalyonun bir kısmı, diğer tarafında ise orijinal Halo grafik motoru duruyor. Back tuşuna basınca ilk oyunun grafikleriyle yapımı oynayabilirsiniz. Ana menüde bile “Halo” ekranda dönerken, Back tuşuna basınca gene eskiye dönüyor. Bu özellik hoş olmuş. Nostalji yaşayabilirsiniz. Grafiklerde üçüncü saklı bir kısım daha var, bu durum da multiplayer’da ortaya çıkıyor. Halo: Anniversary online gücünü Reach’ten alıyor. Online arenada Reach grafik motoru kullanıyor. Kutuda Halo: Reach için çıkan Anniversary harita paketi kodu var. Böylece oyunun diskine ihtiyaç kalmadan Reach oynarken, Anniversary’nin yeniden tasarlanmış haritalarında multiplayer oynayabilirsiniz.
 
Home Register Log In
Üst