Grand Theft Auto 3 (iOS)

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
587
Tepki
1
Aradan koca bir 10 sene geçmiş. Halen inanamıyorum, zaman ne kadar da çabuk geçiyor. Grand Theft Auto 3 ilk olarak piyasaya çıkarıldığında, açık dünyası, konusu, içeriği ile oyun dünyasında büyük yankı uyandırmıştı. İlk olarak PS2’ye, arkasından PC’ye daha sonrasında ise Xbox’a çıktı. Şimdi ise böyle bir klasiği mobil cihazlarda oynama imkanına sahibiz.

Liberty City küçülmesine rağmen büyüklüğünü koruyor!

GTA3 küçülmüş, iOS ve Android cihazlara sığmış durumda; hem de basit bir sürüm olarak değil. Makyajlanmış grafikleri, özelleştirilebilir ara yüzü ve diğer özellikleri ile komple bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Claude isimli yönettiğimiz karakter, kız arkadaşı Catalina ve yanındaki diğer suç ortağı ile birlikte Liberty City bankasını soyar. Ancak kaçarlarken Catalina, Claude’a ateş edip, arkasında ölüme bırakır. Bundan sonrasında ise olaylar gelişip, bizim kontrolümüze geçiyor.

Elimize geçen ufak Liberty City, bize iOS’ta kocaman bir dünya sunuyor. Grafikler dikkat çeken ilk nokta. Dokular biraz daha yoğunlaşmış ve makyajlandığı belli oluyor. Orijinal hikayeye ve oynanışa sadık kalınan GTA3’te, daha önce yapabildiğimiz her şeyi yapabiliyoruz. Oyuncu yine serbest bırakılıyor. İstersek taksi gibi yan görevleri yapabilir, senaryoya dalabilir ya da tam tersi boş boş şehirde takılabiliriz. Tamamen oyuncunun kararına bırakılmış durumda.


1.jpg

Eski klasik yine bağımlılık yapıyor

Buraya kadar genel olarak herhangi bir sorun yok. Asıl nokta ise kontrol sistemi. Dokunmatik ekranla birlikte kontrollere alışmak biraz zaman alıyor. En başlarda zor. Hatta araç kontrolünde biraz sorun çıkartabiliyor, ama alışma süresinden sonra ise biraz daha kolay. Ayrıca yapımcılar kontroller için özelleştirilebilir seçenekler de sunmuş. Bu seçenekler daha fazla alternatif sağlıyor. Bu sayede kontroller daha iyi hale getirilebilir. Oyundaki hedef alma sistemi otomatik. Can sıkıcı olabiliyor, tamam kötü değil, ama bazı zamanlar tam birini vuracakken, başka birine hedefin kayması durumu zora sokabiliyor.

Bundan seneler önce oyun dünyasını sarsan GTA3, yine aynı kalitesini genel olarak korumuş. Alınmaya değer mi? Kesinlikle değer. Hem eski günleri yad edebilir, hem de dolu içeriği ile saatlerce elinizden bırakmayabilirsiniz.
 
Home Register Log In
Üst