Gran Turismo 6 (PS3) (İnceleme)

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
PlayStation tarihinin en önemli oyun yapımcılarından biri olan Kazonori Yamauchi’nin geliştirmiş olduğu Gran Turismo serisinde Gran Turismo 6’ya gelmiş bulunmaktayız. Aslında ben ona Gran Turismo 6 demek istemiyorum, daha çok Gran Turismo 5.5 demek istiyorum. Oyunumuzda geliştirmeler bulunuyor, daha iyi bir sürüş hissiyatı var fakat oyun bildiğiniz gibi PS3 platformuna çıkmış durumda. Bu yüzden grafik anlamında pek bir fark göremiyoruz.

İnanılmaz bir insan olan Yamauchi güzel bir oyunu daha fazla içerik ve daha stabilite kontroller ile bizlere sunmuş durumda. Gran Turismo’nun gerçek hissiyatını bu oyun ile rahat bir şekilde hissetmek mümkün. Dualshock’u elinize alın ve keyfinize bakın. Zaten oyunun rahatlatıcı ve heyecanı arttırıcı birçok soundtracki bulunuyor. Bunlar bir araya gelince güzel bir uyum oluşturuyorlar.


33.jpg
Beşinci oyunun ardından rahatlamış bir arayüz
Gran Turismo’nun beşinci oyun ile yapmış olduğu inovasyonlar altıncı oyun ile daha da şekil alarak profesyonel bir hale gelmiş durumda. Böylelikle Gran Turismo 6 için serideki en iyi oyun olmuş diyebiliriz fakat aklımda şöyle bir soru mevcut: Gran Turismo 6 neden yeni nesil için hazırlanmadı? Henüz hazır değil mi yoksa Driveclub’ın önü kapanmasın diye mi böyle bir şey yapıldı? Bu deneyimi yeni nesilde tatmak her şekilde daha tatlı olabilirdi çünkü.

Gran Turismo 6 için serideki en iyi oyun demek mümkün fakat Gran Turismo 5’in bazı haritalarında yapılan yarışların altıncı oyundan daha hoş göründüğü de yalan değil. Dediğim gibi beşinci oyun ile gelen inovasyonların üzerine farklı deneyimler katılmış ve altıncı oyun ortaya çıkmış. Eğer beşinci oyunu sevdiyseniz ve simülasyon türünde yarışlar yapmaya bayılıyorsanız, altıncı oyun da dikkatinizi kolaylıkla çekecektir.

Gran Turismo 6 ile birlikte seri yeni ve daha pratik bir arayüze geçiyor. Önceki serilerin arayüzü ile bayağı bir fark bulunuyor. Oyun içerisinde yer alan modlar sağa doğru sıralı bir şekilde ve düzgün bir biçimde oyunun arayüzünde yer alıyor. Rahatça analog ile menüler arası geçiş yapabiliyoruz. Hemen yeni bir araba alıp, onu düzenleyip daha sonra yarışa girmek oldukça mümkün.

15.jpg

İsterseniz arcade modda güzel vakitler geçirip sürüş kabiliyetinizi geliştirebilirsiniz ya da Goodwood Festival of Speed’deki etkinliklere veya ayda sürüş deneyimine sahip olabilirsiniz. Bu gibi seçenekler sizin keyfinize bırakılmış durumda. Daha önceki oyunlarda bulunan karışık menülerin GT6 ile güzel ve basit bir şekilde önüne geçilmiş durumda. Zaten oyuna giriş yaptığınız andan itibaren rahatlığı siz de anlayacaksınız.
 
Home Register Log In
Üst