Gran Turismo 6 Demo (Demo İnceleme)

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
Gran Turismo serisinin ilk oyunu bundan tam 15 yıl önce PlayStation'a çıkmıştı ve büyük satış rakamları yakalamıştı. Bu kadar iyi satış yapmasındaki en büyük etken gerçek bir yarış simülasyonu olmasıydı ve bu özelliği onu diğer yarış oyunlarından ayırıyordu.

Aradan geçen 2 yılın ardından Gran Turismo 2, Playstation'a çıkışını gerçekleştirmişti ve içerisinde 650 adet araç bulunuyordu. Bu rakam gayet iyiydi çünkü ilk oyun 140 araçla kısıtlıydı. Grafikler birinci oyunda olduğu gibi o yıllara göre iyiydi ve araçları kullanırkan sürüş hissini en derin haliyle alabiliyorduk. Seri böyle devam etti ve arada çıkan oyunlar ile birlikte Gran Turismo serisi daha çok tanınmaya başladı.

Gran Turismo'ya çevirmiçi kavramı dördüncü oyunla birlikte gelmişti ve oyuncular birbirleriyle yarışabiliyorlardı. Aradan geçen 3 yılın ardından Gran Turismo 5: Prologue piyasaya çıktı. Çevrimiçi özelliğini de içinde barındıran Gran Turismo 5: Prologue'da oyuncular birbirleriyle 16 kişiye kadar yarışabiliyorlardı.

16.jpg


Gran Turismo 5 ise 2010 yılında piyasaya çıktı ve çok iyi satış rakamları yakaladı. Ülkemizde de oldukça tutulan serinin bu oyunda ilk defa Türkçe dil seçeneği bulunuyordu. Hasar ve hava durumu kavramları ilk kez kullanılmıştı. Binden fazla araç bulunması da çok satmasının sebeplerinden birisi çünkü oyuncular her aracı denemek için can atıyorlardı. Çevrimiçi olarak yine 16 kişiye kadar oynanıyordu. İncelemelerden gayet iyi puanlar alan Gran Turismo 5'i 3D olarakta oynayabiliyorduk.

Gel gelelim Gran Turismo 6'nın demosuna. Demo çıktı ve bizler de hemen indirip denemek istedik bu demoyu. Çünkü beklentilerimiz çok yüksekti. Demoya giriş yaptım ve adımı soyadımı yazıp başlamak istedim fakat beni Lucas Ordonez karşıladı ve bu kişi demo boyunca bana yardım etti, beni bilgilenirdi.

Öncelikle eğitim tarzında kontrolleri öğrenmek adına bir sürüş gerçekleştirdim ve genel özellikleri kavradım. Bu sürüşü bitirdikten sonra yarışlara hazırdım artık daha fazla sabredemiyordum. Demoda iki farklı kupanın bulunduğunu biliyordum ve hiç vakit kaybetmeden bu iki kupayı da aldım.

Yarışlar gayet eğlenceli ve zordu. Gran Turismo 6'da gerçekten araba kullanıyormuş hissine kapıldım. Bu kupaları aldıktan sonra Gran Turismo 6'da bulunacak olan Silverstone Circuit pistinde zamanla yarışacağımız beş farklı yarış açılıyor. Bunlardan dördü pistin belirli kısımlarında yer alırken beşincisi ise pistin tamamını kaplıyor.

Dediğim gibi demoda 2 kupa ve 5 yarış ile toplamda 9 farklı oyun bulunuyor. Demonun getirdiği kısıtlamalardan bir tanesi de araçlar hasar mekanizmasının açık olmaması. Klasik olarak garaj kısmında satın aldığımız arabaları görüp, bilgilerine bakabiliyoruz.

17.jpg


İlk aracımı satın alırken rengini seçmekte epey bir zorlandım çünkü her renk birbirinden güzeldi. Demoyu bitirdiyseniz bu sefer de en yüksek rekoru kırmak için uğraşmalısınız çünkü yarışları en hızlı bitiren otuz bir yarışçı, bu yılın Racer X kazananı Armen Aghakhan'ında bulunduğu ulusal final etkinliklerine katılabilecek. Ulusal finallerde 32 yarışçı oyunda birbirleriyle yarışacaklar ve bunu yaparken gerçek Nissan araçlarının içinde bulunacaklar. Kazanan Nissan'ın Nismo Athletes elit takımına katılacak.

Demo 28 Temmuz'da son bulacak sonrasında oynama imkanı bulamayacaksınız. Gran Turismo 6 2013'ün son çeyreğinde Türkçe dil desteği ile birlikte çıkış yapacak. Bu bekleyiş esnasında Gran Turismo 5'i biraz daha oynayabilirsiniz ve Gran Turismo 6 çıktığında kaldığınız yerden devam edebilirsiniz yarış zevkinize. Şahsen demo gayet güzel ve indirmeye değer ve yarış simülasyonu türünün hakkını kesinlikle veriyor.
 
Home Register Log In
Üst