Goodbye Deponia (PC) (İnceleme)

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
2012 yılının başında Deponia ve son baharında ikinci bölüm olan Chaos on Deponia ile beğenileri toplayan Daedalic Entertainment, serinin üçüncü ve son bölümü ile Rufus’un macerasına son noktayı koydu. Bakalım bela mıknatısı Rufus son bölümünde yine ne haltlar yemiş:)


4.jpg

O bir halk kahramanı
Diye bir başlık koyarsam herhalde Deponia halkını karşıma alırım:) Seriyi takip edenler zaten kahramanımız Rufus’un nasıl birisi olduğunu biliyordur ama bilmeyenler için kısaca bencil, kendini düşünen, kahramanlık taslayan, aklı biraz kıt ama “kalbi temiz” diye tanımlarsak herhalde yanlış olmaz. Lakin Goal ile tanıştıktan sonra giderek biraz daha aklı başında (ama sadece biraz) birisine dönüştüğünü de kabul etmeliyiz. İlk bölümde hatırlayacağınız üzere Rufus’un yaşadığı Deponia adlı çöplük gezegenden kaçmaya çalışırken Goal ile tanışmıştık ve kendisine birazcık zarar vermiştik. İkinci bölümde de durum pek farklı değildi ve zavallı Goal’ın kişiliğini üçe böldükten sonra toparlaması yine asil kahramanımız Rufus’a düşmüştü. Üstelik bu bölümde Deponia’nın havaya uçurulmasının planlandığını öğrenmiştik. Final maceramızda ise artık Deponia’nın havaya uçmasına çok az kalmıştır ve her zamanki gibi bunu kimse istemese de durdurabilecek tek kişi Rufus’tur.

3.jpgGoodbye Deponia tıpkı ikinci oyun Chaos on Deponia gibi bir önceki oyun nerede kaldıysa orada devam ediyor. Yani ilkini ve ikincisini oynamadan üçüncüye geçmenin bir anlamı yok, Deponia oyunları birbirlerinin devamı niteliğinde yapımlar. Bu yüzden ilk iki oyunu oynamadıysanız önce onların incelemelerine (gerçi yukarıdaki paragraf biraz spoiler niteliğinde ama) geçmenizi öneririm. Üçüncü oyuna tekrar dönecek olursak; dediğim gibi final bölümünde amaç artık Deponia’yı malum sondan kurtarmak. Rufus, Goal, Bozo ve Doc, Elysium’a gidecek olan son taşıyıcıya binmek için yola koyulmuştur ama Rufus rahat durmaz ve yine olanlar olur. Üstelik bu sefer tek bir Rufus’u değil tam üç Rufus’u kontrol etme fırsatı buluyoruz. Evet, yanlış duymadınız. Tam üç Rufus…
 
Home Register Log In
Üst