Frostpunk İncelemesi ve İşe Yarar Tavsiyeler

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Frostpunk için hem inceleme hem de birkaç tavsiye vermek faydalı olacaktır. Öncelikle incelemenin yanında biraz da rehber tadında yazı olacağını bilmeniz gerekmekte.

Frostpunk Hikayesi
Frostpunk hikayesi buzul bir çağ sırasında geçmekte. Aniden düşen sıcaklık ve değişen iklimler yüzünden insan oğlu çözüm aramakta ve fikirler üretmektedir. İçlerinden bir grup çıkar ve seyyar bir ocak yapıp en uygun yeri bulmak için hazırlıklara başlarlar. Bu fikir hoşuna giden halk ise bu bir grup insanı takip eder ve günler süren bir yolculuk sonucunda ulaştıkları bölge gerçek anlamda olabilecek en uygun bölgelerden birisidir. Bir çukur içine yerleşen insan oğlu yaşayanların son şehri olarak bilinmektedir. Peki bu ne kadar sürecek sizce? Size bağlı.

Frostpunk İncelemesi
Öncelikle Frostpunk oyununa ilk girişimizde sade bir menü ile karşılaşıyoruz. Yeni oyuna başladığımız zaman kısa bir hikayenin ardından “Çadır Yap, Balon Araştır.” gibi birkaç görev veriliyor. Öncelikle oyunun zorluğu gerçekten hissedilebilir düzeyde. Bir taraftan bir işi halletmeye çalışırken birden soğuğun bastırdığını ve insanlarınızın bir bir donduğuna şahit olabiliyorsunuz. Bunun yanında bir avuç halk ile başladığınızı ve her bir insana ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Şunu aklınızdan çıkartmayın. Bir çocuğun yetişmesi çok uzun sürüyor ve ölenin yerini dolduramazsanız kendinizi tam anlamıyla bir kaos içerisinde bulabiliyorsunuz. Çadır kurmak iyidir fakat kömürünüz yoksa hiçbir işe yaramaz.

Oyun içi ekranımız bu şekilde. Çok sade olmasa da zor sayılmayacak bir arayüzümüz var. Ekranın üst ortasında anlık olarak dereceyi görebiliyorsunuz. -20 başlangıç derecemiz. Jeneratörümüz için gerekli olan kömürü acilen tedarik etmelisiniz yoksa ilk gecenizde insanlar donarak ölecektir. Çevrenizde “Coal Pile” bölgelerini bulup işçi göndermelisiniz. Derecenin sol tarafında ise sahip olduğunuz materyalleri görüyorsunuz. Bu materyalleri bitirmemeye çalışın. Ayrıca yemek miktarınız için derecenin hemen sağ tarafında “Raw Meat” bölmesini görebilirsiniz.

QBpNj2.jpg


Frostpunk Oyun Ekranı Detaylı Görünümü

Arayüzü bu kadar inceledikten sonra biraz oyunun içeriğine girelim. Soğuğu içinizde hissedeceğinizi öncelikle belirtmek gerekiyor. Bunun dışında siz soğuğu hissede durun vatandaşlarınız soğuktan hastalanmaktalar, ayrıca aç oldukları her saat için ölüme daha fazla yaklaşıyorlar. inceleme için bu kadar yeterli olduğunu düşünüyorum.

Oyun İçin Biraz Tavsiye Vermek Gerekirse
Daha önceden dediğim gibi kesinlikle kömüre ihtiyacınız var. Bunu asla unutmayın. Kömür alanına ilk 15 çalışanınızı gönderin ve gerisine karışmayın. Sonrasında tamamen size bağlı olarak geriye kalan 35 işçinizi kafanıza göre dağıtabilirsiniz. Şahsi fikrim olarak 15 oduna 15 çeliğe yönlendirin. 5 işçiniz ise gelecek materyalleri işlemek için boşta dursunlar. İlk odunlar gelmeye başladığında hemen birkaç tane Ev inşa edin. İlk adımda 3 ev yeterli olacaktır. Başlangıç olarak 80 evsiz vatandaşınız bulunmakta. Bu da 8 ev demek fakat şöyle bir sorun var. Her ev ana jeneratörünüze yük bindirmekte. İlk günü atlattınız şimdi ne yapacaksınız? İlk adım olarak bir Avcı Evi ve Pişirme Evi yapmalısınız. Yemeğinizin bitmemesi gerek unutmayın. Bunlar tamamlandığı zaman bir tane de Sağlık Kabini yapmanız fayda sağlayacaktır. Eğer ilk günlerde ölüm olursa erken dönemde Yasa çıkartmanız gerekir ve yasa insanları mutsuz eder. Ayrıca 2. ya da 3. gün içerisinde Laboratuvar inşa edip araştırmalara başlamalısınız. Araştırmaların gidişatı tamamen size kalmış bir konu fakat Beacon araştırırsanız İzcilerinizi yeni keşifler için etrafa gönderebilirsiniz.

Değinilmesi gereken farklı bir konu da çok soğuk olduğu zamanlarda binaların işlevini kaybettiğidir. Bunun için araştırma ağacınızdan Steam Hub cihazını araştırıp yerdeki karları eritebilirsiniz. Tabi ki bunun bir maliyeti olacaktır. Bu maliyet ise kömür oluyor.

İlk günlerinizde çok zorlanacağınız hatta “Bu nasıl oyun?” diyeceğinizi biliyorum. Ben de söyledim. Haklısın gerçekten çok zor bir oyun fakat Beacon araştırıp izcilerinizi çevreye gönderdiğiniz zaman kaynak ve insan bulabiliyor eve getirdiğiniz zaman ise gerçek anlamda rahatlıyorsunuz. Son olarak tavsiyem mühendisledinize sahip çıkın. Gerçekten mühendis yetiştirmek pek zor bir iş. Bunun haricinde oyunu tekrar tekrar oynadığınız zaman keyif almaya başlayacağınıza eminim. Unutmayın Frostpunk, o başından kalkmadığımız küçük oyun This War of Mine yapımcılarının işi.


Frostpunk Oyununu Steam Mağazası üzerinden 50 ₺ karşılığında elde edebilirsiniz.
 
Home Register Log In
Üst