Forza Motorsport 5 (Xbox One İnceleme)

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
Xbox One’ın çıkış oyunlarından biri olan ve yarış simülasyonları içerisinde kendisine güzel bir yer edinmiş olan Forza Motorsport 5 yeni nesile güzel bir giriş yaptı. Xbox platformuna özel olarak geliştirilen Forza Motorsport serisinin beşinci ismi olan Forza Motorsport 5 içinde barındırdığı ufak tefek kusurları ile birlikte oyuncuların beğenisine sunuldu. Çoğu oyuncuya Xbox One aldırmış olan Forza 5’in iyi bir yarış simülasyonu olduğunu söylemek oldukça mümkün. Yeni gamepad ile birlikte daha çok stabil olan yarışlar sizleri bekliyor.


8.jpg
Gelişmeler var fakat yeterli değil yine de almaya değer
Bildiğiniz gibi Xbox One çıktı fakat ülkemizde çıkmadı. Resmi olarak satışa çıkmayan konsolu meraklı Türk oyuncuları yurt dışından satın almaya başladılar bile. Oynamak istedikleri oyunlar arasında Ryse: Son of Rome, Dead Rising 3 ve Forza Motorsport 5 yer alıyor genel olarak. İddialı bir çıkış yapan Forza 5’in girişi sizi etkiliyor ve atmosferine katıyor. Daha sonra ise oyuna kendinizi kaptırıyorsunuz ve güzelliğin tadını çıkartmaya başlıyorsunuz. Araçların kaplamaları oldukça detaylı ve insanın ağzını sulandıracak durumda. Yeni neslin daha ilk dönemleri olmasına rağmen Forza 5’in detayları oldukça doyurucu.

Tabii araçların detayları bir tek grafikler ile kalmıyor. Xbox One gamepadi ile birlikte Forza 5’in sürüş hissiyatı bayağı bir üst seviyeye çıkıyor. Gaz ve fren yaptığınız zaman tetik tuşlarında farklı haller oluyor ve arabanız kaydığı zaman bu tuşlar titriyor. Bu şekilde oyuna daha iyi adapte olarak kontrolü daha rahat ve daha iyi bir şekilde sağlıyorsunuz. Kokpit kamerasından oyunu oynarsanız eğer yüksek bir hıza ulaştığınız vakit kamera sallanmaya başlıyor ve gerçekçi bir yarış havası yaratıyor. Kamera karşısında yaptığınız hareketler ise Kinect tarafından görülüyor ve kokpit içerisindeki yarışçı sizin hareketlerinizi sergiliyor. Bunun gibi detayların olması gerçekten güzel.

9.jpg

Çevreye biraz daha önem verilebilirdi
Xbox One’ın gücü ile gelen grafikler oldukça güzel fakat bu güzellik yalnızca araçlar için geçerli demek mümkün. Çevredeki olayların ve çevrenin o kadar fazla detaylı hazırlanmadığı apaçık ortada. Hava durumu değişmiyor ve gece gündüz olayı oyun içerisinde bulunmuyor. Araçların hasar alımında ise yeterli derecede detay olduğu da söylenebilir, detaysız olduğu da söylenebilir. Bu tamamen kişiden kişiye değişecek bir şey. Ben ise şimdilik yeterli olduğunu düşünüyorum. Yaptığınız kazalara göre motorunuz, lastikleriniz ve diğer parçalarınız hasar alabiliyor. Tabii araba üzerisinde oluşan çizikleri ve parçalanmalarını da unutmamak gerek.

Forza 5’in kariyer modunda sekiz farklı klasman bulunuyor. Bu sınıflara göre farklı araçlar ile yarışlar sergiliyoruz ve madalyalar kazanıp ligleri tamamlamaya uğraşıyoruz. Yeni araçlar açmak için kariyer modunda altın madalya almaya çalışıyoruz bol bol. Tabii paranın yanında bir de tecrübe edinmiş oluyoruz. İlerledikçe yeni rozetler açıyoruz ve yeni tasarımlar ediniyoruz. Topluluk tarafından tasarlanmış olan modelleri de kendi araçlarınız üzerinde uygulamanız mümkün. Bu şekilde insanlar daha fazla etkileşime geçiyorlar.
 
Home Register Log In
Üst