Football Manager Classic 2014 (İnceleme)

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
Menejerlik oyunlarını oldum olası çok sevmişimdir. Her ne kadar son dönemde pek kendilerine bulaşmamayı tercih etsem de, yıllar yıllar öncesinde Premier Manager, Ultimate Soccer Manager ve tabi ki Championship Manager serilerini bol bol oynamışlığım var. CM’nin FM’ye dönüşmesinin de en başlarını yakaladım diyebilirim. Ancak FM, bir süredir elimi çok sürmediğim bir seri haline dönüştü. Belki de Sports Interactive bu durumun farkına vardı da “Ya Özgür oynamıyor bizim oyunları bir süredir, ne yapmalıyız bunun için?” diye düşünmüş, bu yüzden de PS Vita için Football Manager Classic 2014’ü piyasaya çıkarmış.


1.jpg

Otobüste taktik veren adam

İlk olarak Football Manager Classic 2014’ün ne olduğunu anlatmak için benim gibi seriden bir süre uzak kalanlar için Football Manager Classic’in ne olduğundan bahsetmek gerekiyor. Football Manager Classic, aslında FM 2013’le birlikte seriye eklenmiş bir oyun modu. Bu mod, tüm gün bilgisayar başında oturarak o taktik senin bu taktik benim, yok “Maxim Tsigalko’yu renklerime bağlamak için 4 saat uğraştım”, “3 aydır oynuyorum hala sezonu bitiremedim” diyen ve bu durumdan bezen FM oyuncuları için geliştirilmiş. Aslında FM Classic, FM’nin kısılmış bir hali. Örneğin takımın idmanı sadece A takımından oluşuyor ve oyunculara kişisel idman programı uygulayamıyorsunuz. Oyuncuları gaza getirdiğimiz “Team Talk” kısmı bulunmuyor ve amaç sizi maça direkt olarak sokmak. Maçlar sadece önemli pozisyonların gösterildiği “Highlights Only” özelliğiyle oynatılıyor. İstendiği takdirde direkt olarak maç sonucuna da gidebiliyorsunuz. Yani kısacası hem FM oynayıp hem de ömrünü PC başında “Menejer olacağım” diye geçirmemek isteyenler için hazırlanmış bir mod Classic. Öyle ki, bir sezonu tamamlamak ortalama 7 saatinizi alıyor.

2.jpgPS Vita için hazırlanan Football Manager Classic 2014’te de sadece bu mod oynanabiliyor. Bunun dışında ise Meydan Okuma adı verilen Challenge Mod, PS Vita’daki oyuna eklenmiş. Bu arada hemen belirtelim. Oyun tamamen Türkçe. Tüm menüler, açıklamalar ve terimler, oyuna Türkçe olarak eklenmiş.
 
Home Register Log In
Üst