FIFA 14 (PS4) (İnceleme)

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
587
Tepki
1
FIFA 14’ün şimdiki nesil incelememde FIFA 14’ün yeni nesile geleceğini fakat PES 14’ün gelmeyeceğini söylemiştim. Bu durumun FIFA’yı nasıl etkilediğini bugün yazacak olduğum incelemede sizlere anlatmaya çalışacağım. Tabii bunun yanı sıra gelmiş olan yenilikleri ve çıkarılmış olan özellikleri bu incelememde sizlerle paylaşacağım. Daha ilk paragraftan lafı fazla uzatmak istemiyorum, en iyisi incelemeye güzel bir giriş yapalım.


1.jpg

Yeni nesil ile gelen yeni bir FIFA
Öncelikle sizlere yeni neslin ilk FIFA’sı hakkında kesin görüşlerimi kısaca belirtmek istiyorum. Bildiğiniz gibi yeni nesil geldi ve evimizde yer tutmaya başladı bile. Tabii yeni nesil geldi diye bir anda büyük bir performans artışı beklemek biraz yanlış olur. Zamanla konsolun gücü daha çok kullanılınca ortaya çıkan eserlerde daha iyi olacaktır. Bu yüzden FIFA 14’ün PS4 versiyonunu ben test sürümü gibi kabul ediyorum. Yeni nesle şöyle bir göz atış yapıyoruz ve üstüne daha nelerin ekleneceği hakkında fikirler üretiyoruz. Oyun yapımcıları da tıpkı bizim gibi yapıyor ve kendi geliştirmelerini oyunların ileriki versiyonlarına aktarıyorlar. Bu durum ise futbol oyunlarında biraz daha farklı işliyor diyebilirim, bunun sebebini sizlere şöyle söyleyeyim.

Bildiğiniz gibi futbol oyunlarında pek fazla değiştirebilecek şey bulunmaz yani oyunun genel durumu içerisinde geliştirilecek veya üstüne eklenecek şeyler bulmak biraz zor olur. Bu durumdan dolayı yapımcılarda oyunlarına 5-10 özellik eklemek yerine 2-3 özellik ekliyorlar. Her sene bir futbol oyunu çıkardıklarından dolayı yeni geliştirmeleri bir oyunda kullanırlarsa bu onların tamamen zararına olabilir. Bir sonraki sene çıkan oyunda geliştirecek bir şeyler bulmak böylelikle çok daha zor olacaktır. Bunları aklınızda tutarak incelemeyi okumaya devam ederseniz sizin için daha doyurucu olabilir.

2.jpg

Ignite Engine'ın tam gücünü FIFA 15'te göreceğiz
FIFA 14’ün yeni nesil versiyonu tam anlamıyla yukarıda anlatmış olduğum gibi olmuş. Şimdiki neslin üstüne yeni özellikler eklenmiş ve daha iyi geliştirmeler yapılmış durumda. Oyunumuzun bir önceki nesil ile modlar ve menü açısından pek bir farkı bulunmuyor. Hatta herkesin severek oynamış olduğu turnuva modu yeni nesil FIFA 14’ten çıkarılmış durumda. Yani oyun modları ve dahası tıpkı şimdiki nesil ile aynı. Yani oyunun bu yanı için söyleyecek pek bir şey bulunmuyor yeni nesil için. FIFA 14’ün geneli hakkında daha detaylı bilgi için şimdiki nesil için yazmış olduğum incelemeyi okuyabilirsiniz.

Şimdi ise gelelim yeni neslin bize sunduğu nimetlere, yapılan büyük geliştirmelere ve küçük detaylara. FIFA 14’ün yeni nesil sürümü Ignite Engine’ı kullanıyor fakat motorun ve konsolun gücünü tam olarak oyuna aktarılmış olduğunu söyleyemem. Motorun gücünü tam olarak FIFA 15’te görebileceğimize inanıyorum. Yine de FIFA 14 iyi bir oyun olmuş, en azından NBA LIVE 14 gibi bir facia ile karşılaşmadık.
 
Home Register Log In
Üst