Everybody's Golf (PS Vita)

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
PS Vita’nın çıkış oyunlarından olan Everybody’s Golf, böyle bir konsolda “Golf” oyunu oynamak isteyen arkadaşlar için tasarlanmış. Peki ya PS Vita’da kim “golf” oynamak ister? İsterse de bunu biraz da olsa profesyonelce görmek istemez mi? Bakalım Everybody’s Golf bu sorulara ne cevaplarla çıkıyor.

İşçinin, emekçinin, halkın... herkesin golfü

Everybody’s Golf’ü oynamadan önce “Eğlencelik bir oyun ve iyi vakit geçireceğim” diye düşünüyordum. Hele de elimde yeni bir konsol ve onun ilginç özellikleri olunca, “Kesin bu özellikleri Everybody’s Golf’te de kullanmışlardır” diyordum. Everybody’s Golf tipik bir golf oyunu. Tek farkı içine biraz Japon kültürü katılmış olması. Yani kirpi saçlı Japon erkekleri ve anlamsız okul kıyafetli kızların, yemyeşil çimler üzerinde sopayla top dürtmelerini konu alan bir yapım. Hal böyle olunca golf gibi ciddi olarak anılan bir sporun nasıl “lakayıt” bir hale geldiğini göreceksiniz.


1.jpg

Öncelikle oyunun modlarından bahsedelim. Çevrimdışı modların genelinde Challenge modu önplana çıkıyor. 9 ve 18 delikli olan parkurları tamamlıyor ve göremediğimiz bilgisayar kontrollü oyuncuların puanlarını geçmeye çalışıyoruz. Buralardan kazandığımız puanları da yeni kostüm, top, golf sopası, konsept tasarımları, müzik ve karakterleri açmak için kullanabiliyoruz. Bununla birlikte Loyalty adı verilen özelliği kazanarak dilediğimiz atışlara bir 10 yard daha mesafe ekleyebiliyoruz. Tabi bunun ne kadar etkisi olur o kısım tartışılır.

Sopayla kovalanası Japonlar

Peki Everybody’s Golf, Vita’nın hangi yeni özelliklerini bünyesinde barındırıyor? Arka dokunmatik panelle birlikte harita üzerindeki objeleri hedef alabiliyorsunuz. Ekrandaki ağaçlara dokunmaya çalışırsanız onları sağa sola ne işe yaradığını anlayamadığım şekilde eğebiliyorsunuz. Vita’nın kamerasını kullanarak parkurda dolaşabiliyorsunuz. Yani anlayacağınız, PS Vita’nın ilgi çekici özellikleri, Everybody’s Golf’te boş yere kullanılmış.

2.jpg

Grafik olarak sevimli görsellere sahip olan Everybody’s Golf, bütün bu problemler dışında 15-20 dakikalığına sizi oyalayabilen bir oyun. Basit şekilde oynandığı için zorlanacağınızı sanmıyorum. Zaten oyun adeta Nintendo DS’ten fırlamış gibi duruyor. Bu açıdan Sony’yi tebrik etmek gerek. Çünkü Japonya’da oldukça iyi satan bir oyun olmuş Everybody’s Golf.

3.jpg

Japon okurlarımıza (Kaç kişiyseniz bana mail atın), Everybody’s Golf’ü kesinlikle öneriyorum. Onlar için tam bir klasik. Ancak geri kalan Vita sahipleri için canınız çok sıkılıyor ve oyununuz yoksa tavsiye edebilirim. Çıkış oyunu olarak zayıf bir isim Everybody’s Golf.
 
Home Register Log In
Üst