Epic ve Apple davası çocukların Fortnite çığlıkları ile inledi

Has1tape

Level 18
Üye
MT2 Üye
Katılım
29 Kas 2022
Mesajlar
350
Tepki
0
Epic ve Apple arasındaki dava duruşması dün yapılan celse ile başladı. Davaya damgasını vuran olay ise açık konferansa katılarak bir nevi davayı trolleyen çocuklar oldu. Konferans oturumuna katılan çocuklar "Free Fortnite" çığlıkları ile dava sürecinin başlamasını da geciktirmiş oldu.

Epic ve Apple arasındaki dava sebebi geçtiğimiz patlak vermiş ve Fortnite ödemeleri iki firmayı karşı karşıya getirmişti. Epic Games yaptığı uygulama ile Apple'a ödenen %30'luk payı atlatmayı tercih etmiş ve bu süreç Fortnite'ın Apple Store üzerinden kaldırılması ile sonuçlanmıştı. İşte geçtiğimiz yılın teknoloji, oyun tarafındaki en büyük olaylarından biri olan ve iki firmayı karşı karşıya getiren davanın ilk celsesi dün gerçekleşti.

Epic ve Apple davası Fortnite çığlıkları ile geç başladı
Epic ve Apple davası çocukların Fortnite çığlıkları ile inledi
Davaya damgasını vuran olay ise açık konferans oturumu düzenlenmesinden dolayı yaşandı. Davanın genel çağrı hatt herkese açık olduğu için katılımcıların davayı takip etmesine de izin veriliyordu. Fakat gelen çağrılar davanın geç başlamasına ve 20 dakikalık bir gecikme yaşanmasına sebep oldu. Konferansa katılan ve çoğunluğu çocuk olduğu belirtilen birçok katılımcı kaotik bir ortamın oluşmasına sebep olmuş. Bu açık konferansa 200'den fazla çocuk yaşta oyuncunun katıldığı ve "Free Fornite" ya da "Yargıç lütfen Fortnite'ı mobil cihazlara geri getirin" diye bağırdıkları belirtildi. Bazı oyuncuların alakasız sohbet ettiği, kimisinin ise Fortnite'ta konser veren Travis Scott şarkılarını tüm mahkeme salonuna dinlettiği belirtildi. Tabi kendi YouTube kanalının reklamını yapan oyuncuların olduğu da iddia edilmiş.

Diğer taraftan iki önemli firmayı karşı karşıya getiren davanın bir süre daha sürmesi bekleniyor. Epic Games yıllardır Apple'ın firmalar üzerindeki tutumunu bir haraç olarak gördüğünü ve firmanın Apple Store üzerindeki kontrolünü rekabete aykırı bulduklarını ifade etmişlerdi. Firma geliştiricilerin Apple Store ve Google Play gibi sistemlere büyük meblağlar ödemeden oyun ve uygulama geliştirebilmelerine imkan sağlanmasını bekliyor. Apple ise market kesintisinin normal olduğunu ve tüm sistemlerde benzer bir işleyiş olduğu görüşünde.
 
AnaSayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst