En iyi MMORPG oyunlar 2022 – Hala oynanabilecek en iyi MMORPG oyunlar

Asyacuk

Moderator
Moderatör
Katılım
12 Kas 2022
Mesajlar
592
Tepki
2
  1. World of Warcraft
  2. Final Fantasy XIV
  3. The Elder Scrolls Online
  4. New World
  5. Black Desert Online
  6. Guild Wars 2
  7. Lost Ark
  8. Star Wars: The Old Republic
  9. RuneScape
  10. EVE Online

En iyi MMORPG oyunlar (2022)

Şimdi, sizlerle en iyi oyunları paylaştığımız En iyi MMORPG oyunlar listesine başlayabiliriz.

1. World of Warcraft

2004 yılında piyasaya sürülen World of Warcraft, belki de en iyi bilinen MMORPG oyunudur. Ki, zaten sırf bu yüzden en iyi MMORPG oyunlar listemizde var. Bugün, dünyanın her yerinden hayranlar getirmeye devam ediyor. Dahası, oyun dünyasının en ikonik karakterlerinden bazılarını içeriyor. Anduin Wrynn, Sylvanas Windrunner ve Tyrande Whisperwind gibi. Oyuncular, epik zindanlarda ve hikayelerde, baskınlarda, açık dünya PvP’lerinde, düellolarda ve savaş alanlarında yer alırken toplam sekiz genişlemeyi deneyimlemek için yüksek bir fantezi dünyasına taşınırlar.

Mevcut genişleme paketi Shadowlands ile oyuncular, iki grup oyunun şimdiye kadar gördüğü en güçlü kötü adamlardan biriyle savaşmaya çalışırken, ölüm kalım perdesinin ötesini keşfediyor. 28 Kasım 2022’de çıkacak olan Dragonflight genişleme paketi, oyuncular Dragon Isles’ı ve yepyeni bir ırk olan Dracthyr’i keşfederken işleri eve yaklaştırıyor. Dahası, bu gaddar ırk Evoker için ırk kilitli yeni bir sınıf bile olacak.

WoW kesinlikle akıllara durgunluk veren para birimleri, itibarlar ve diğer gereksinimlerle uğraşmak için çok fazla boş zamanı olan oyunculara hizmet vermeye eğilimli olsa da, sıradan oyuncular dünyayı keşfetmekten ve Azeroth’un ve ötesindeki dünyaların gizemlerini ortaya çıkarmaktan hala büyük keyif alacaklar. Bir genişleme sona ererken ve ufukta bir diğeri belirirken, zırhınızı kuşanıp savaşa girmek için daha iyi bir zaman olamaz.

2. Final Fantasy XIV

En iyi MMORPG oyunlar listemizin 2. sırasında Final Fantasy XIV var. Öncelikle, 2010’da orta halli bir oyun olarak piyasaya çıktı. Sonra Final Fantasy XIV (FFXIV), çok eleştirilince kapılarını kapattı. Tamamen kapatıldıktan sonra, oyun 2013 yazında A Realm Reborn olarak yeniden ortaya çıktı ve beraberinde hayranların altını üstüne getiren eksiksiz bir yenileme getirdi.

FFXIV’ün hikayesinden de kesinlikle bahsedelim. Zira, geçilmesi gereken toplam beş genişleme paketi ile, ortaya çıkarılması gereken bilgilerle dolu. Ayrıca, Eorzea dünyası da keşfetmek için inanılmaz derecede sürükleyicidir. Dahası, oyunculara sınıflar ve uygun gördüğünüz 18 iş arasında geçiş yapabilmekten tam karakter özgürlükleri verilir.

Oyun hem satın alınıyor hem de bir abonelik ücreti gerektiriyor olsa da, yeni oyuncular tartışmasız en iyi ücretsiz denemelerden birine dalarak 60. seviyeye kadar oyun deneyimi yaşamanıza izin verebilir (Endwalker’ın çıkışından itibaren maksimum seviye sınırı 90’dır).PvP oyuncularının da burada seçenekleri var, ancak toplulukta ana odak noktasının şüphesiz PVE içeriği olduğu bir sır değil.

3. The Elder Scrolls Online

Sıra geldi, en iyi MMORPG oyunlar listemizin önemli üyelerinden The Elder Scrolls Online’a. Diğerleriyle birlikte en ikonik hikaye odaklı RPG serilerinden birini oynamak istiyorsanız The Elder Scrolls Online’dan başkasına bakmayın. Zira, piyasaya sürülmesinden bu yana, geliştirici ekibi ZeniMax, Tamriel dünyasının keşfedilecek daha fazla köşesini açtı.

Khajiit ırkından The Dark Brotherhood gibi loncalara kadar var. Hatta, bunların yanı sıra ortaya çıkarmak için inanılmaz derecede sürükleyen bir hikaye de var. Yani, bir Elder Scrolls oyunundan bekleyebileceğiniz tüm özelliklere sahip, burada gerçekten herkes için bir şeyler var.

Grafik stili oyunu biraz yaşlandırmış olsa da, Morrowind ve serideki diğer konumların beğenilerinin orijinal oyunlarında göründüklerinden daha modern bir grafik stiline dönüştüğünü görmek inanılmaz.

4. New World

En iyi MMORPG oyunlar listemizin 4. sırasında yer alan New World’den de bahsetmeden geçmek olmaz. Amazon Game Studios’un Yeni Dünya MMORPG’si, Amerika’nın yerleşimini temel alır. Oyuncular, hikâyenin sırlarını ortaya çıkarmak için gizemle kaplı bir ülkeye girerler.

1600’ler ayarı nedeniyle benzersiz zırh ve stil ile dünya, Aeternum adasının mistik, karanlık güç kaynağı tarafından bozulan NPC İnsanlara karşı savaşırken, bunu gerçekten özel bir oyuncu deneyimi için yüksek fantezi hissi ile birleştiriyor.

Dünyanın bilgisini keşfederken ve çözerken, zindanlarda, 25 ila 50 oyuncuyu birbirine düşüren PvP içeriğinde ve hatta düşmanları öldürerek ve kaynakları toplayarak kontrol için yarışırken bir PvPvE modunda yer alabileceksiniz.

5. Black Desert Online

En iyi MMORPG oyunlar listemize girmiş bir oyun olan Black Desert Online’dan bahsedelim. MMO topluluğu, Black Desert Online’ı şu anda mevcut olan en görsel olarak çekici MMORPG olarak görüyor. Black Desert Remastered, 2018’de daha da yüksek ses ve görsellik ile geldi.

Tamamen serbest biçimli bir oyun olan Black Desert, istediğiniz her şeyi istediğiniz zaman yapmanıza olanak tanır. Oyunun hikayesi kafa karıştırıcı ve takip etmesi zor. Fakat, oyunun diğer özelliklerinin bolluğu sayesinde her zaman yapacak bir şeyler vardır.

Buna rağmen, oyun inanılmaz derecede zor. Yeni gelenler, tek bir özellikte ne kadar içerik bulunduğundan sık sık bunalmış hissedebilirler. Oyuncular, bir çiftçinin hayatını bile deneyebilir, hatta emek yoğun tüm işleri yapmak için işçi kiralayabilir. Dahası mülk veya balık satın alabilir. Hatta, mallarını çeşitli ticaret yollarından göndererek tüccar olabilir ve bu büyük satışı gerçekleştirebilir.

6. Guild Wars 2

2012’de piyasaya sürülen Guild Wars 2, şu anda piyasadaki en iyi MMO’lar arasında yer alıyor. Zaten, en iyi MMORPG oyunlar listemizde olmasının sebebi de bu. En iyi grafikli MMORPG’leri arayanlar, hayal kırıklığına uğrayacaktır. Guild Wars farklı oyun mekanikleri ve ilgi çekici anlatımı sayesinde rekabette öne çıkıyor. Oyun çok kolay erişilebilir olduğundan, 2022’ye yeni bir oyuncu olarak katıldığınızda veya bir aradan sonra geri döndüğünüzde cezalandırılmazsınız.

Karakter oluşturma sırasında, başlangıç zırhınızdan oyunun ana konusuyla nasıl etkileşime gireceğinize kadar seçebilirsiniz. Dahası, hem daha küçük hem de daha büyük oyun öğelerini etkileyecek çeşitli kararlar verebilirsiniz. Bir İnsan olarak Asil mi yoksa bir Norn mu olmak istediğinizi dahi seçebilirsiniz.

Genişleme paketlerine ek olarak, oyun düzenli olarak oyunun dünyasını yeni görevler, hikayeler ve yerlerle genişleten ‘Yaşayan Dünya’ Sezonlarını yayınlıyor. Sezon 1’deki Yaşayan Hikaye yalnızca sınırlı bir süre için mevcuttu. Bu nedenle mevcut oyuncular tarafından kullanılamaz.

Guild Wars 2 ile PvP inanılmaz derecede kolay, ödül dolu ve keyifli. World vs. World, sizi ve dünyanızdan bir ton diğer oyuncuyu diğer dünyadan olanlarla karşı karşıya getirirken sizi sonsuz bir döngüde tutan bir oyundur. Kalelere sahip olmak için savaşıyorsunuz.

7. Lost Ark

En iyi MMORPG oyunlar listemizin önemli bir üyesi olan Lost Ark’a geldi sıra. Diablo gibi oyunların ve çok oyunculu türün hayranları, bir MMO ARPG olan Lost Ark ile çarpıcı, izometrik bir dünyada savaşa katılıyor. İlk olarak 2018’de Kore’de piyasaya sürülen Lost Ark, 2022’nin başlarında nihayet Batı kıyılarına ulaştı.

Aralarından seçim yapabileceğiniz beş farklı temel karakter sınıfı var ve her birinin dünyayı nasıl gördüğünüzü daha da değiştiren ve farklı bir oyun tarzına sahip olan “Gelişmiş” bir sürümü (ve yayınlanmamış birçok sürümü) var. Açık denizlere yelken açar, yedi farklı kıtadan oluşan geniş bir dünyayı keşfedersiniz. Hatta, çok çeşitli zindanlara, görevlere ve PvP savaşlarına katılırsınız.

Yeteneklerinizin her birini yükselterek kişisel tercihlerinize uygun bir karakter geliştirebilirsiniz. Buna ek olarak, öğrenilmesi ve geliştirilmesi gereken çok sayıda savaş dışı beceri var. MMORPG türüne özgün bir yaklaşım olan Arkesia’da gönlünüzce keşfeder, toplar ve savaşırsınız.

8. Star Wars: The Old Republic

Bu oynaması ücretsiz MMO ile Mass Effect ve Dragon Age serisi gibi Bioware oyunlarının hayranları kendilerini evlerinde hissedecekler. SWTOR, romantik yoldaşlar ve tamamen seslendirilmiş NPC’lere sahip. Yani, kısaca bu listedeki diğer en iyi MMORPG’lerden biri. Sonuçta, en iyi MMORPG oyunlar listemizin bir parçası.

Abonelik için kaydolmayı düşünmenize bile gerek kalmadan önce deneyimleyebileceğiniz bir ton içerik var. Oyun 60. seviyeye kadar tamamen ücretsiz. Ayrıca, ilk iki genişleme paketini ücretsiz olarak deneyebilirsiniz. Elbette sınırlamalar var, ancak yine de yapacak çok şey var.

Spektrumun her iki ucuna da yaklaştıkça görsel değişikliklerle tamamlanan Aydınlık Taraf veya Karanlık Taraf’a bağlanma seçeneği olmadan bu bir Star Wars oyunu olmazdı. Oyunda her biri kesinlikle tamamen farklı bir hikayeye sahip 8 sınıf var.

9. RuneScape

En iyi MMORPG oyunlar listemizin bir parçası olan RuneScape, yerini gerçekten hak ediyor. İlk MMO’lardan biri olan RuneScape, ilk çıkışından bu yana görsel yükseltmeler aldı. Dahası, içerik genişletmeleri de dahil olmak üzere önemli değişiklikler geçirdi.

Oyun tamamen çapraz kayıt özelliğine sahiptir, böylece oyunu alıp herhangi bir platformda oynamaya başlayabilirsiniz. PC, Mac, Linux ve mobil cihazlarda kolayca oynanır.

RuneScape’te Gielinor’un dünyasına yaklaşımınızı ve etkileşiminizi değiştiren bir ton beceri var. Odunculuktan balıkçılığa kadar oyuncuların seviye atlaması için ücretsiz olan 15’ten fazla beceri var. Fakat çiftçilik, icat ve hırsızlık gibi bazıları yalnızca üyelerle sınırlıdır.

Oyunda iki savaş ayarı bulunmaktadır: Legacy ve Evolution of Combat. Legacy, dövüşü oyunun yaşam döngüsünün başlarındaki orijinal stile döndürüyor. İlki bu listedeki diğer MMO’lara benzer şekilde çeşitli yeteneklere odaklanır. Bu seçeneği seçtiğiniz için asla cezalandırılmazsınız. Ancak siz sadece bir düşmana tıklarken karakteriniz tüm işi yaparken rahatlamanızı sağlar.

10. EVE Online

En iyi MMORPG oyunlar listemizdeki son oyuna geldik. 2003 yılında piyasaya sürülen uzay temalı MMO EVE Online sizi evinizde hissettirecek. Bu sandbox tarzı MMO’da, topluluk tek başına ortamı tam özelliklerine göre şekillendirir.

Binlerce yıl gelecekte, bu oyuncu odaklı ortamda, ticaret, çatışma ve keşif yoluyla oyunun devasa evreninde hak iddia edebilirsiniz. Buna karşılık EVE Online, bir sonraki sandbox oyununu arayan herkesin kafasını karıştıracak bir ton özellik içeriyor. Karakterinizle dünyayı dolaşabileceğiniz MMO tarzı bir deneyim beklemeyin. Zira, hayal kırıklığına uğrayarsınız.

Oyunda, uzayda gezinmek için beyin teknolojisini kullanarak uzay aracının içindeki bir kapsülden gemisini kontrol eden ölümsüz bir pilot olan Kapsülcü rolünü üstleniyorsunuz. Ek olarak, kilidi açılacak ve tamamen ayarlanabilecek çok sayıda gemi var. Dahası, her birinin oyunun evreninde özel bir amacı var.

Genellikle “New Eden” olarak adlandırılan 7.000’den fazla güneş sistemi dört imparatorluk tarafından yönetiliyor: Amarr, Caldari Devleti, Gallente Federasyonu ve Minmatar Cumhuriyeti, her birinin kendine özgü bir ilmi ve tarihi var. Bilinmeyen bölgeler bile normal yolun dışında keşif imkanına sahip.

Maceranız sırasında, her biri New Eden’da nasıl hareket edeceğinizi etkileyecek çeşitli meslekler arasından seçim yapabilirsiniz: Explorer, Industrialist, Enforcer ve Soldier of Fortune. Servet Askerleri, Korsanlar veya Fraksiyon Milisleri olarak orduya katılma seçeneğine sahipken, İnfazcılar Görev Koşucuları veya Ödül Avcıları olabilirler.

Kuşkusuz, Kapsülatörünüzün siz oynasanız da oynamasanız da yeteneklerini geliştirmesine olanak tanıyan Beceri Eğitimi, EVE’in en ayırt edici özelliklerinden biridir. Aynı anda en fazla 50 beceri mümkün.

EVE Online ücretsiz olarak da oynanabilmesine rağmen, oyunun Omega olarak adlandırılan abonelik hizmeti, daha hızlı beceri açma, daha az vergi ve tüm yeteneklere ve gemilere erişim gibi bir dizi avantaj sunar. Bu şekilde de, en iyi MMORPG oyunlar listemizi sonlandıralım.

 
Home Register Log In
Üst